Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Bakterie z grupy coli w wodociągu. Woda jest już zdatna do picia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Bakterie  z grupy coli w wodociągu w Lublińcu. To efekt awarii sprzed kilku dni?
Bakterie z grupy coli w wodociągu w Lublińcu. To efekt awarii sprzed kilku dni? arc
W poniedziałek 24 października Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu poinformował, że w badaniach jakości wody z wodociągu sieciowego zaopatrującego miasto, stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Sanepid ostrzegł, że woda nie nadaje się do spożycia. Mieszkańcy mogli pić taką wodę przez kilka dni, bo próbki do badań zostały pobrane w ubiegły piątek, a wynik przyszedł w poniedziałek.

Mieszkańcy Lublińca nie mają w ostatnich dniach szczęścia w kwestii wody. Najpierw 20 października doszło do awarii wodociągu i przez kilka godzin wody w kranach nie było, a po kilku dniach okazało się, że woda, która wróciła do ich kranów jest skażona bakteriami z grupy coli.

Pierwsze próbki wody z lublinieckiego wodociągu zostały pobrane do badań laboratoryjnych 21 października. - Przeprowadzone badania wody wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego (bakterie z grupy coli 37 j.t.k. i 19 j.t.k.), co jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294). Odpowiedzialnym za jakość dostarczanej wody jest przedsiębiorstwo: Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu, ul. Spokojna 2. W związku z powyższym woda z sieci wodociągowej Lubliniec nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów - poinformował w komunikacie lubliniecki sanepid.

Po otrzymaniu komunikatu mieszkańcy miasta ruszyli do sklepów po wodę. - Niestety trzeba było się znów zaopatrzyć w większą ilość wody. W niektórych sklepach jej brakowało, ale mnie udało się kupić. Pijemy butelkowaną, a myjemy się wodą z kranu. Tylko zęby płukamy mineralną. Mam nadzieję, że czysta woda szybko do nas wróci - mówi pan Michał z Lublińca, którego spotkaliśmy pod jednym z marketów.

Część mieszkańców, zwłaszcza internautów, uważa, że informacja o skażeniu powinna pojawić się wcześniej, bo przez dwa dni od pobrania próbek lublińczanie nieświadomie pili nieprzydatną do spożycia wodę.

- Ktoś w tym mieście odpowiada za zarządzanie kryzysowe, a ta sytuacja jest w jakimś sensie właśnie taką. Więc od piątku, 21.10 br. zamiast odpoczywać w weekend ktoś powinien uprzedzić mieszkańców o możliwym zagrożeniu i zaleceniach w tym zakresie - napisał jeden z internautów pod komunikatem w mediach społecznościowych miasta.

Kiedy wróci czysta woda?

Piątkowe badanie wody wykonane zostało na zlecenie Zarządu Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu po wspomnianej już awarii wodociągu. Jego wyniki znane były jednak dopiero w poniedziałek.

- Nieznaczne przekroczenia wykryto w dwóch miejscach. Natomiast w dwóch innych próbkach nie znaleziono nic. to nie jest tak, że w całej sieci pojawiła się ta bakteria. Podejrzewamy, że to jest efekt zassania z zainstalowanych u niektórych nielegalnie hydroforów. Ten proces pojawia się przy cofce, bo jak nie ma wody, to ludzie korzystają z hydroforów i wtedy prawdopodobieństwo, że w niektórych miejscach pojawiła się bakteria coli jest o wiele większa - mówi burmistrz Lublińca, Edward Maniura, który dodaje, że rozumie niepokój mieszkańców. - Oczywiście dla ludzi może to być niepokojące, że próbki zostały pobrane w piątek, a dopiero w poniedziałek były wyniki, ale to nie wynikało z winy sanepidu, ani z naszej strony. Tyle trwa takie badanie w laboratorium - dodaje burmistrz.

Władze miasta spodziewają się, że we wtorek około południa będą już znane wyniki kolejnych badań, które zostały wykonane już po płukaniu sieci wodociągowej. - Mam nadzieję, że dziś już będzie wszystko w porządku - mówi Edward Maniura.

Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody wodociągowej, sanepid zalecił używać do spożycia wyłącznie wodę z bezpiecznego alternatywnego źródła. Punkt poboru czystej wody ZGKLiC uruchomił przy ul. Piaskowej 56 w Lublińcu. Spółka musiała też zadbać o dostarczenie wody do szkół, przedszkoli i żłobka, które znajdują się pod nadzorem miasta Lubliniec.

Woda jest już zdatna do picia

We wtorek po godzinie 11 sanepid poinformował o wynikach nowych badań.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu informuje, iż w dniu 24.10.2022 r. na terenie miasta Lubliniec zostało pobranych 6 próbek wody do badań laboratoryjnych z wodociągu sieciowego Lubliniec (1. Lubliniec ul. Częstochowska 87 – Delikatesy Profit (kran za wodomierzem), 2. Lubliniec, ul. Dworcowa 17 – PSSE w Lublińcu (kran za wodomierzem), 3. Lubliniec, ul. Hajdy Wawrzyńca 20 – Przedszkole (kran za wodomierzem), 4. Lubliniec, ul. Sobieskiego 40 – budynek mieszkalny (kran za wodomierzem), 5. Lubliniec, ul. Piaskowa 56 – zbiornik wody, 6. Lubliniec, ul. Powstańców Śląskich 54 – Basen Kryty (kran za wodomierzem).

Po analizie sprawozdań z przeprowadzonych badań stwierdzono, iż jakość wody w zakresie oznaczonych parametrów bakteriologicznych (tj. bakterii grupy coli oraz Escherichia coli), spełniała wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).

Zgodnie z wynikami badań, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu sieciowym Lubliniec.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera