MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: ceny za śmieci poszybują w górę. Mieszkańcy będą płacić nawet 56 zł od osoby

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ceny za śmieci poszybują w górę. W Lublińcu będą płacić nawet 56 zł od osoby.
Ceny za śmieci poszybują w górę. W Lublińcu będą płacić nawet 56 zł od osoby. arc
W czwartek, 4 czerwca, lublinieccy radni będą debatowali nad zmianami cennika odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców. Niestety nowe stawki przyprawiają mieszkańców i radnych o ból głowy.

Od lipca mieszkańcy Lublińca za odbiór odpadów posegregowanych mogą zapłacić 28 zł, a za nieposegregowane aż 56 zł od osoby na miesiąc. Tak wynika z uchwały, która została przygotowana na czwartkową sesję Rady Miasta w Lublińcu.

Z uzasadnienia uchwały wynika, że największy wpływ na wysokość stawki za odpady mają koszty odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz koszty utworzenia i utrzymania punktu selektywnego zbierania odpadów. Stanowią one aż 97 proc. całkowitych kosztów systemu. W uzasadnieniu czytamy też, że koszty te wynikają z cen, jakie wynikają z postępowania przetargowego, które burmistrz musi przeprowadzić.

W wyniku ostatniego, unieważnionego przetargu, dwie firmy, które wzięły udział w postępowaniu (FCC Lubliniec Sp. z o. o. oraz PZOM Strach Sp. z o. o. z Konopisk) wyceniły swoje usługi odpowiednio na 6.743.736,00 zł i 6.412.680,00 zł . Zamawiający przeznaczył jednak na sfinansowanie zamówienia kwotę 5.656.300,00 zł.

Zobacz i zapamiętaj

Mieszkańcy obawiają się, że za śmieci zapłacą fortunę

W sprawie cen wywozu śmieci zabrali głos mieszkańcy, którzy dopytywali burmistrza skąd tak wysokie stawki. Edward Maniura wyliczył, co składa się na cenę odpadów.

– W 2017 roku opłata środowiskowa (ustalona przez Ministra Środowiska) wynosiła 74,26 zł za tonę odpadów, dziś jest to kwota 270 zł za tonę, czyli prawnie czterokrotny wzrost. Wzrosła również płaca minimalna, koszty energii, ale przede wszystkim całkowicie załamał się rynek skupu surowców wtórnych. Jeszcze 2 lata temu firmy odbierające odpady otrzymywały za plastik, szkło, makulaturę niewielkie kwoty za tonę ww. odpadów. Dzisiaj muszą dopłacić i to sporo, aby pozbyć się tzw. surowców wtórnych (ok. 800 zł za tonę, taka jest odpłatność ww. frakcji). Odkąd sięgam pamięcią za makulaturę dostawało się pieniądze, które zachęcały do jej zbierania, tak było również w czasach PRL-u. Dziś trzeba zapłacić, aby pozbyć się tego surowca. Czy to nie absurd? – pytał retorycznie burmistrz Lublińca.

Edward Maniura wyliczył też jakie stawki obowiązują lub zaczną wkrótce obowiązywać w innych miejscowościach: Dla porównania podam również stawki opłat za odpady segregowane, które już obowiązują w innych miastach: Myszków – 29,40 zł, Kłobuck – 32,00 zł, Częstochowa – 29,00 zł (cena od 1 lipca 2020 r.), Miasteczko Śląskie – 25,00 zł, Tworóg – 25, 00 zł, Krupski Młyn – 27, 00 zł, Reda – 27,00 zł, czy Łowicz – 30,00 zł.

Czy śmieci mogłyby kosztować mniej?

Jak tłumaczy burmistrz, to polityka centralna powoduje ten gwałtowny wzrost cen, a nie działania samorządu – Rady Miejskiej czy burmistrza.

Musisz to wiedzieć

Innego zdania jest radny Łukasz Mikulski, który przedstawił kilka argumentów za niższą ceną odbioru odpadów. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • cena paliwa spadła o 20% a przecież to cena paliwa miała wpływać na cenę wywozu śmieci (przynajmniej w zeszłym roku);
  • zamiast worków mają być kubły na odpady bio (a zatem oszczędzamy na workach i ich utylizacji);
  • w Radzionkowie, gdzie mieszka nowy Sekretarz, cena dla dużych rodzin to 10,50 zł od osoby a dla pozostałych 14,50;
  • w Warszawie płaci się za gospodarstwo domowe a nie za osobę, co w przypadku rodzin wielodzietnych oznacza, że jest tam taniej, niż będzie w Lublińcu;
  • dlaczego przetarg jest organizowany w Lublińcu każdego roku?
  • dlaczego nie ma ulg dla rodzin wielodzietnych i rodzin najbiedniejszych?

- Mając na uwadze powyższe, pytam skąd tak wysoka cena? - dopytywał w mediach społecznościowych radny Mikulski. Jak zapewnił radnego sekretarz miasta: „Będziemy pracować na tymi ulgami”.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera