MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. „Escape van” już stanął na rynku w Lublińcu. Ten projekt ma przybliżyć kwestię handlu ludźmi

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
„Escape van” już stanął na rynku w Lublińcu. Ten projekt ma przybliżyć kwestię handlu ludźmi
„Escape van” już stanął na rynku w Lublińcu. Ten projekt ma przybliżyć kwestię handlu ludźmi arc Anna Jonczyk-Drzymała
„Escape van” to nowatorski projekt profilaktyczno-edukacyjny mający na celu przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa w tym zakresie. Z tego właśnie powodu na lublinieckim rynku stanęła dziś ciężarówka, w której można dowiedzieć się o tym niezwykle ważnym problemie. We wtorek „Escape van” zawita z kolei do Katowic.

Projekt „Escape van” 2024

Na rynku w Lublińcu można dziś wziąć udział w projekcie profilaktyczno-edukacyjnym „Escape van”. Jego celem jest poruszenie tematyki handlu ludźmi poprzez podniesienie świadomości w tym zakresie oraz udzielanie informacji na temat sposobów i mechanizmów działania przestępców. „Escape van” działa na zasadzie escape roomu. Zadaniem uczestników wchodzących do środka jest znalezienie drogi wyjścia poprzez rozwiązywanie zagadek. Pomieszczenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi.

Otwarcie projektu „Escape van” w Lublińcu nastąpiło o godzinie 10:00. Do godzin popołudniowych będą brały w nim udział szkoły ponadpodstawowe. Mieszkańcy zaś będą mogli wziąć udział w projekcie od godziny 15:00 do 18:00. Wejścia planowane są co 20 minut w grupach 6-osobowych. W projekcie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 lat.

Na miejscu dostępne są również stanowiska Straży Granicznej oraz Policji. Mundurowi udzielają informacji na temat akcji oraz zagrożeń związanych z handlem ludźmi.

- Zachęcamy do wspólnego wejścia do ciężarówki. Są tu na miejscu policjanci. Będziemy edukować, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi - zachęca lubliniecka policja.

Projekt „Escape van” zainicjowała holenderska Fundacja Reshape przy współorganizacji: holenderskiej Policji, Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetu Wrocławskiego, polskiej Policji i Straży Granicznej. Wcześniej „Escape van” stacjonował m.in. w Warszawie, Krakowie czy Opolu. Realizację projektu w Lublińcu, zainicjowanego przez radną Rady Powiatu w Lublińcu Annę Jonczyk-Drzymałę, koordynuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Lubliniec.

Szlak tranzytowy dla handlu ludźmi przebiega przez Polskę

Warto przypomnieć, że Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia dla ofiar handlu ludźmi, ale przebiega przez nią szlak tranzytowy wykorzystywany przez przestępców. Nasz kraj stał się, niestety, także miejscem docelowym, do którego są przerzucane ofiary. Według oficjalnego rządowego raportu opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych najczęstszymi formami wykorzystywania ofiar handlu ludźmi na terenie Polski są przede wszystkim praca przymusowa lub usługi o charakterze przymusowym, a na drugim miejscu wykorzystanie seksualne.

Handel ludźmi jest procederem przestępczym niemal w całości zdominowanym przez zorganizowane grupy przestępcze, w dużej mierze o charakterze międzynarodowym. Skuteczność walki z tym zjawiskiem zależy zatem od ścisłej współpracy odpowiednich służb wielu krajów. Nie można jednak nie zauważyć, jak istotna jest świadomość społeczna dotycząca handlu ludźmi. Dane ONZ obrazują również, że to trzecia sfera wśród najbardziej dochodowych źródeł wśród grup przestępczych, po handlu bronią i po narkotykach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni