MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Niewybuchy na budowie nowej drogi. Ewakuowano pracowników wodociągów i ARiMR

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec. Niewybuchy na budowie nowej drogi. Ewakuowano pracowników wodociągów i ARiMR
Lubliniec. Niewybuchy na budowie nowej drogi. Ewakuowano pracowników wodociągów i ARiMR Info Express
Podczas prac ziemnych przy budowie drogi w Lublińcu drogowcy napotkali niewybuchy z czasów II wojny światowej. Miejsce zostało odseparowane od ludzi.

Niewybuchy na budowie nowej drogi w Lublińcu

Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Tak było właśnie w Lublińcu, gdzie około godziny 10.00 w środę 19 czerwca przy ulicy Spokojniej podczas prac przy budowie drogi odkryto niewybuchy z czasów II wojny światowej. W sumie było ich 34.

Z okolicy miejsca znalezienia pocisku ewakuowano pracowników ARiMR oraz Zakładu Wodociągów. Na miejsce przyjechała policja oraz straż miejska, które zabezpieczyły rejon znaleziska. Wezwani zostali także saperzy z Gliwic, którzy zajęli się niewybuchem.

Co zrobić w razie znalezienia niewybuchu?

Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe. Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swe właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie itp.).

Są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, pancerzownice, granaty, miny wszelkich typów, ładunki materiałów wybuchowych, czy złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.

- Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub wybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci. W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego - instruuje śląska policja.

W razie znalezienia niewybuchu najlepiej zadzwonić od razu oddalić się od miejsca jego znalezienia i zadzwonić na numer alarmowy 112.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni