Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Przy siedzibie Nadleśnictwa powstanie publiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych. To część projektu Las Energii

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W okolicy siedziby Nadleśnictwa Lubliniec przy ul. Myśliwskiej 1 powstanie publiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych.
W okolicy siedziby Nadleśnictwa Lubliniec przy ul. Myśliwskiej 1 powstanie publiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Nadleśnictwo Lubliniec
W 2023 roku przy siedzibie Nadleśnictwa Lubliniec powstanie dwustanowiskowa publiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych. To element wartego 1,5 mld złotych programu "Lasy Energii", realizowanego przez Lasy Państwowe, którego celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu i zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w krajowym miksie energetycznym. W ramach zaplanowanego na lata 2021-2027 projektu powstaną w sumie 402 stacje ładowania.

Przy siedzibie Nadleśnictwa Lubliniec powstanie publiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Nadleśnictwo Lubliniec w 2023 roku wybuduje publiczną stację ładowania pojazdów elektrycznych. To część wartego 1,5 mld złotych programu "Lasy Energii" realizowanego przez Lasy Państwowe. W ramach zaplanowanego na lata 2021 - 2027 projektu w całym kraju powstaną w sumie 402 stacje ładowania.

- Warto podkreślić, że wszystkie dotychczas wybudowane stacje ładowania pojazdów w LP są publicznie dostępne i w ramach promocji elektromobilności ładowanie pojazdów prywatnych możliwe jest bezpłatnie - informuje Nadleśnictwo Lubliniec.

Jak dotąd w ramach "Lasów Energii" powstało 60 stacji. Jeszcze w tym roku taka infrastruktura będzie dostępna również w Lublińcu. Jak przekazało tamtejsze Nadleśnictwo, obecnie trwają konsultacje w zakresie dzierżawy wytypowanych przez Nadleśnictwo Lubliniec gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe w celu budowy i eksploatacji OZE.

Lasy Energii, czyli warta 1,5 mld złotych inwestycja w OZE

Lasy Energii to flagowy projekt realizowany przez agencję rządową Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, który ma doprowadzić do transformacji energetycznej organizacji. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Projekt ma przyczynić się do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w krajowym miksie energetycznym, poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zapewnienia samowystarczalności energetycznej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Wart 1,5 mld złotych projekt obejmuje wiele różnorodnych, ale uzupełniających się zadań oraz inwestycji. Wśród nich są m.in.:

  • Opracowanie strategii energetycznej Lasów Państwowych.
  • Dzierżawa gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe w celu budowy i eksploatacji OZE.
  • Produkcja energii z OZE w szczególności w instalacjach fotowoltaicznych, turbinach wiatrowych i instalacjach wykorzystujących zielony wodór wraz z budową magazynów energii oraz modernizacją infrastruktury przesyłowej znajdującej się na gruntach LP.
  • Wyposażenie LP w pojazdy napędzane energią elektryczną i paliwami alternatywnymi, a także budowa infrastruktury stacji ładowania tego typu pojazdów na potrzeby własne oraz dostępnej publicznie.
  • Zwiększenie efektywności energetycznej LP poprzez stosowanie innowacyjnych metod zarządzania energią, w tym zakupów nośników energii – wspólnych dla kilkuset jednostek LP.
  • Współpraca inwestycyjna z krajowymi producentami energii oraz klastrami energetycznymi.
  • Współpraca technologiczna z uczelniami wyższymi w zakresie badań i rozwoju: testowanie i wdrażanie innowacji z obszaru efektywności energetycznej i OZE.

Planowana moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 300 MW, a turbin wiatrowych – 240 MW. Docelowo mają powstać 402 stacje ładowania, a flota pojazdów z napędem elektrycznym lub alternatywnym, którymi dysponują Lasy Państwowe, ma być zwiększona do ponad 120 sztuk.

Inwestycje finansowane będą ze środków własnych Lasów Państwowych. Agencja planuje w tym celu pozyskać również środki zewnętrzne, w tym z funduszy unijnych. Projekt „Las Energii” stanowi kontynuację projektu pn. „Odnawialne źródła energii podstawą zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu PGL Lasy Państwowe” realizowanego w latach 2017-2020.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo