Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Skokowy wzrost cen za ogrzewanie. Spółdzielnia nie miała wyjścia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Lublińcu skokowy wzrost cen za ogrzewanie. Spółdzielnia nie miała wyjścia.
W Lublińcu skokowy wzrost cen za ogrzewanie. Spółdzielnia nie miała wyjścia. arc Julian Werner
Choć mieszkańcy Lublińca spodziewali się, że będą w tym sezonie płacić więcej za ogrzewanie, to jednak byli mocno zaskoczeni ogłoszeniami, które zastali na klatkach schodowych. Podwyżki sięgają aż 80 proc.

Podwyżki, które ogłosiła jedna z lublinieckich spółdzielni są efektem nowych cen, które przedstawił dostawca ciepła władzom spółdzielni. Mieszkańcy byli zszokowani ogłoszeniami, które mogli przeczytać na klatkach schodowych. Spółdzielnia poinformowała, że dostawca ciepła podniósł od 25 sierpnia cenę za dostawę ciepła średnio o 80 proc. „Z dniem 1 października w opłacie za użytkowanie mieszkania zostanie podwyższona zaliczka na poczet kosztów c.o. o 80 %” - czytamy w ogłoszeniu lublinieckiej spółdzielni. Firma ciepłownicza ogrzewa w Lublińcu blisko 1600 mieszkań.

Okazuje się, że dostawca ciepła nie może kupić opału dla swojej kotłowni. - Podwyżki mogą wiązać się ze zmianami w zakresie sposobu opłat dla dostawców węgla do ciepłowni. Według posiadanych przeze mnie informacji: dostawcy węgla najpierw chcą zapłaty, a potem będą realizować zamówienia (wcześniej mogło być odwrotnie). Z tym, że ceny węgla wzrosły, zatem w obliczu zbliżającej się zimy drżą nie tylko mieszkańcy, ale i same ciepłownie - informuje radny Rady Powiatu Lublinieckiego Julian Werner, do którego zwrócili się mieszkańcy Lublińca.

Radny sądzi, że pomimo, że w świetle ustawy, która ma wprowadzić m.in. limity podwyżek do 42 proc. za ogrzewanie, wytwórcy energii będą mogli liczyć na rekompensaty z budżetu państwa, to ciepłownie chcą zdążyć z podwyżkami na poziomie powyżej 42 proc. jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów. - Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że ciepłownie chcą zabezpieczyć się finansowo na zapłatę z góry dla dostawców węgla - podkreśla radny Werner.

Sejmowe regulacje

W tej sprawie radny wystosował pismo do Marka Suskiego, Przewodniczącego Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, która zajmuje się obecnie tematem regulacji opłat za ogrzewanie.

- Komisja (Sejm) powinna w sposób jak najbardziej sprawny skoncentrować się na powstrzymaniu tego procederu, np. poprzez pilne doprecyzowanie przepisów przejściowych, które ukrócą wdrażane podwyżki - napisał we wniosku radny.

Według nadchodzącej ustawy to ciepłownia będzie składać wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki. Rekompensata ma wynosić różnicę między kosztami zakupu paliwa, a przychodami ze sprzedaży ciepła po ustalonej ustawą cenie.

We wtorek 13 września o godz. 18 Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzy uchwały Senatu w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera