Lubliniec. Uchybienia w wydaniu decyzji środowiskowej dla zakładu przetwórstwa stłuczki szklanej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Protest mieszkańca przed zakładem Krynicki Recycling S.A. w Lublińcu Daniel Dmitriew
Firma Elhand z Lublińca komentuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z kwietnia tego roku w sprawie zakładu przetwórstwa stłuczki szklanej (Krynicki Recycling SA). Sąd uchylił decyzję SKO i wcześniejszą decyzje burmistrza Lublińca.

Lubliniecki producent transformatorów Elhannd wystosował do WSA skargę na decyzję SKO, w której zdaniem przedsiębiorstwa nie uwzględniono interesu obywateli w tym pracowników firmy Elhand, przy wydaniu decyzji na dalszą rozbudowę zakładu Krynicki Recycling SA w Lublińcu, który oskarżany jest przez mieszkańców i okoliczne firmy o uciążliwe oddziaływanie na środowisko.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku burmistrz Lublińca Edward Maniura wydał decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia polegającego na “Modernizacji i zwiększeniu wydajności Zakładu Uzdatniania Stłuczki Szklanej przy ulicy Klonowej w Lublińcu”.

Planowane przedsięwzięcie polegać miałoby na wyposażeniu linii technologicznej w dodatkowe urządzenia do sortowania mieszanki stłuczki szklanej o granulacji 3-6 mm na stłuczkę jednorodną pod względem koloru i odpadów ceramiki, porcelany i kamieni oraz w kompresorownię z osuszaczem adsorpcyjnym i zbiornikiem ciśnieniowym – które zamontowane zostaną w projektowanej hali przylegającej do hali istniejącej – a także na zwiększeniu wydajności zakładu ze 150 00 Mg/rok do 247 000 Mg/rok.

Od decyzji burmistrza odwołali się wtedy Franciszek Wróbel – Radny Rady Miejskiej w Lublińcu (w imieniu mieszkańców), mieszkanka Lublińca Elżbieta Rzeźniczek, Elhand Transformatory Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie EkoZaRadni.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie postanowieniami z 31.08.2020 r. stwierdziło niedopuszczalność odwołania Franciszka Wróbla i Stowarzyszenia EkoZaRadni, a 3.09.2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję środowiskową, w związku z czym stała się ona ostateczna.

Z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Częstochowie nie zgodziły się spółka Elhand Transformatory i Elżbieta Rzeźniczek składając skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, w których wnieśli o uchylenie zaskarżonej decyzji Burmistrza Miasta Lublińca i SKO.

Elhand komentuje decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach rozpatrzył skargę firmy Elhand Transformatory Sp. z o.o. z Lublińca na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Częstochowie z 3.09.2020 i wyrokiem z 23.04.2021 uchylił decyzję SKO oraz poprzedzającą ja decyzję Burmistrza miasta Lublińca określającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na „Modernizacji i zwiększeniu wydajności Zakładu Uzdatniania Stłuczki Szklanej Krynicki Recycling S.A. przy ul. Klonowej w Lublińcu”. Jednocześnie WSA zasądził od SKO na rzecz naszej firmy zwrot kosztów postępowania sądowego.

- WSA w Gliwicach wyczerpująco rozpatrzył materiał dowodowy przedstawiający negatywne oddziaływanie sąsiadującego z naszą firmą zakładu Krynicki Recycling S.A w Lublińcu na środowisko, a także wykazał znaczne uchybienia w wydanej przez SKO decyzji a także w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych przez burmistrza Lublińca w konsekwencji uchylając zarówno orzeczenie SKO jak i zaskarżoną Decyzję jako naruszające prawo - informuje Andrzej Herbowski, prourent Elhand Transformatory Sp. z o.o.

Elhand już od 2014 roku wielokrotnie występował do Zarządu Spółki Krynicki Recycling S.A o wyeliminowanie, a co najmniej zmniejszenie pylenia drobinami szkła i wydzielania odoru. W skargach pracowników firmy powtarzały się oceny szkodliwego oddziaływania pyłów i odoru dla ich zdrowia. Wobec braku reakcji przetwórni na prośby Elhandu o przedsięwzięcie działań ograniczających pylenia, od 2016 roku firma występowała do organów samorządowych burmistrza Lublińca i Starostwa Powiatu Lublinieckiego, a także do instytucji państwowych w tym do WIOŚ-u, RDOŚ-u, GIOŚ-u i Marszałka Województwa Śląskiego, jednakże jak twierdzi bez rezultatu.

Nie przeocz

- WSA w Gliwicach w wyroku wskazał na bardzo poważne uchybienia w wydanej decyzji środowiskowej, wskazując na brak dostatecznego wyjaśnienia sprawy. Istotną kwestią jest także to, że Sąd w Gliwicach zauważył, iż dokumentacja przygotowana przez Firmę Krynicki używa takich określeń, iż zwiększenie wydajności już nastąpiło nie oglądając się na jakiekolwiek wymogi prawne. Pominięto skargi osób pracujących w sąsiedztwie a także mieszkańców, odrzucono stanowisko SANEPID-u wskazującego na konieczność przeprowadzenia raportu oddziaływania na środowisko. Okoliczności te zostały całkowicie pominięte w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej jak i w samej decyzji środowiskowej a także całkowicie umknęły Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu - przekonuje przedstawiciel Elhandu.

Zdaniem Andrzeja Herbowskiego, wyrok WSA w Gliwicach stwarza w świetle obowiązujących przepisów prawnych możliwość wstrzymania użytkowania terenu przez zakład Krynicki Recycling S.A w Lublińcu. Natomiast organom samorządowym przy ponownym rozpatrzeniu sprawy zaleca, aby nie naruszały reguł postępowania i aby ich przyszłe rozstrzygnięcia odpowiadały prawu materialnemu, a także zabezpieczały zdrowie i życie ludzi.

- Po wydaniu wyroku ważna jest reakcja odpowiednich służb, które winny szczegółowo przeanalizować wskazania zawarte w uzasadnieniu wyroku. W ocenie naszej firmy, tak długo bezskutecznie próbującej przeciwdziałać negatywnym skutkom oddziaływania sąsiada, bardzo ważne jest, aby wiążące wskazania Sądu nie były ignorowane przez administrację. Oddziaływanie na środowisko przez Firmę Krynicki, które przez wiele osób oceniane jest negatywnie, nie może być usprawiedliwiane tym, iż firma ta działa w strefie ekonomicznej na terenie przeznaczonym dla działalności gospodarczej i wobec tego nie dotyczą ją reguły dbałości o środowisko w którym pracują i mieszkają także inni - komentuje Andrzej Herbowski z Elhandu.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie