MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. W szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublińcu działa już Centrum Zdrowia Psychicznego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec. W szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublińcu działa już Centrum Zdrowia Psychicznego
Lubliniec. W szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublińcu działa już Centrum Zdrowia Psychicznego Dawid Wygas
Od 1 maja Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr. E. Cyrana realizuje program pilotażowy w zakresie Centrum Zdrowia Psychicznego.

W szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublińcu działa już Centrum Zdrowia Psychicznego

Głównym założeniem CZP jest objęcie opieką psychiatryczną mieszkańców powiatu lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego. Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w którym można otrzymać bezpłatne wsparcie przez całą dobę – bez skierowania czy bez zapisywania się na wizytę. Pomoc dostosowana jest do potrzeb zdrowotnych pacjentów.

Jak tłumaczą władze lublinieckiej placówki, celem funkcjonowania CZP jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi skoordynowanej, kompleksowej i wielostronnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy, w taki sposób, aby ograniczyć rozmiary i negatywne skutki hospitalizacji, a także uruchomić inicjatywy i zasoby lokalnej społeczności i przeciwdziałać stygmatyzacji, wykluczeniu osób chorych psychicznie, a także zapewnić im opiekę i pomoc niezbędną do życia w środowisku rodzinnym i społecznym

W ramach działalności Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczęły działalność nowe komórki organizacyjne takie jak:

  • Oddział Dzienny Psychiatryczny na 48 miejsc pobytu- z jego świadczeń mogą skorzystać osoby niewymagające hospitalizacji całodobowej;
  • Zespół Leczenia Środowiskowego, który oferuje pomoc dla pacjentów w ich miejscu zamieszkania nie wymagających hospitalizacji i nie mogących skorzystać ze świadczeń w Poradni Zdrowia Psychicznego;
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, którą uruchomiono ponownie po kilku latach przerwy, a tym samym zapewniono dodatkowy dostęp do świadczeń psychiatrycznych na poziomie ambulatoryjnym. Dodatkowo przy Poradni funkcjonuje Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, do którego po pomoc może zgłosić się każda osoba z rejonu działania Centrum, w celu uzyskania pomocy w kryzysie psychicznym.

Dzięki wspólnym staraniom podjętym przez dyrekcję i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego udało się nawiązać współpracę z innymi poradniami w zakresie działania Centrum takimi jak:

  • W powiecie lublinieckim Poradnia Zdrowia Psychicznego "INTEGRA” B. Grabinska;
  • W powiecie myszkowskim jest SPZOZ Myszków, który oferuje świadczenia Poradni Zdrowia Psychicznego wraz z Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym.

Z kolei w powiecie kłobuckim, w którym do tej pory nie było Poradni Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, w Parzymiechach powstała Poradnia wraz z Punktem Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "Chcę inaczej".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni