Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: wizyta hinduskich gości. Na zaproszenie ZSOT przyjechała młodzież i nauczyciele ze szkoły w New Delhi [ZDJĘCIA]

PW, ZSOT
Druga edycja projektu "Indo - Poland" w Lublińcu.
Druga edycja projektu "Indo - Poland" w Lublińcu. ZSOT Lubliniec
Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu już po raz drugi gościł uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w New Delhi w Indiach. To efekt projektu „Indo-Poland” realizowanego pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego Moniki Ziai. Projektu niezależnego i niesfinansowanego z żadnych źródeł zewnętrznych – podkreślają organizatorzy.

Wizyta zaprzyjaźnionej St. Mark's Sr. Sec. School z New Delhi w Indiach obejmowała trzy szkoły: II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu oraz lubliniecki ZSOT. Sądząc po opiniach uczniów, przedsięwzięcie i tym razem się udało.

Zobaczcie zdjęcia:

- Poznałem świetnych ludzi, którzy pochodzą naprawdę z innego świata. Wspaniała przygoda, szkoda tylko, że taka krótka - wspomina Michał Kowalczyk z klasy 4TIM.

Jego zdanie podziela Adam Kuś, który we wrześniu tego roku został uczniem technikum logistycznego.

- Wymiana pozwoliła nam nawiązać wiele znajomości oraz zaznajomić z hinduską kulturą. Uważam, że godziny przez te kilka dni płynęły za szybko, aczkolwiek były bardzo dobrze wykorzystane – twierdzi.

Założeniem projektu jest przybliżenie kultury Polski i Indii, poznanie stylów życia i systemów edukacji.

- Powitaliśmy gości z Indii w tradycyjnych polskich strojach, z chlebem i solą. Fajnie było przybliżyć osobom z z odległego kraju odrobinę kultury na Śląsku -  wspomina Emilia Rolnik.

Program tegorocznej edycji obejmował m.in. lekcje polskiego i hindi, obserwowanie lekcji, grę terenową po ulicach miasta, prezentacje o kraju, mieście, szkole, a na końcu quiz. Hitem okazały się tańce i lubliniecka przyroda – tak egzotyczna dla osób z Azji.

Pierwsze wspólne popołudnie młodzież i opiekunowie spędzili przy ognisku zorganizowanym dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Lubliniec. Dla gości było to wyjątkowe przeżycie. Zobaczyli, jak Polacy spędzają czas na świeżym powietrzu i skosztowali biwakowych potraw.

- To wydarzenie odbywało się w przyjemnej atmosferze. Miło było pokazać nasze i poznać ich tradycje oraz spędzić z zagranicznymi kolegami czas – mówi Szymon Jaguś, pierwszoklasista, który uczy się w technikum mechanicznym. - Pomimo że projekt trwał krótko, zdobyłam nowych przyjaciół, z którymi świetnie się bawiłam na ognisku oraz poznałam nowe ciekawe tańce – dodaje Nikola Małczak z klasy 3LO.

„Indo – Poland” to projekt niezależny, niefinansowany z żadnych źródeł. Wzorem lat poprzednich uczniowie przyjęli do domów swoich rówieśników, a nauczyciele zatrzymali się na nocleg u nauczycieli.

- Wspaniale było gościć w moich skromnych progach Jyotsnę, jedną z opiekunek i organizatorek wyjazdu do Polski. Od razu poczułam do niej ogromną sympatię. Bardzo miło spędziłyśmy czas i żałowałyśmy, że pobyt u nas był tak krótki - mówi Iwona Mazur-Majchrzyk – anglistka z ZSOT.
O wyżywienie i napoje zadbała młodzież ZSOT. Na zagranicznych gości zawsze czekał w szkole poczęstunek przygotowany przez uczniów i ich rodziców.

- Projekt Indo-Poland to świetne doświadczenie dla uczniów ZSOT. To możliwość poznania nowych ludzi , innej kultury oraz okazja do doskonalenia języka angielskiego. Powinno być więcej takich projektów w naszej w szkole, ponieważ to jak najbardziej pozytywne przeżycie! - podsumowuje Patrycja Gołek z klasy 3 technikum hotelarskiego.

- Wymiana z uczniami z Indii pozwoliła mi wzbogacić mój angielski słownik oraz zmotywowała mnie do dalszego szlifowania mojej wymowy. Możliwość obcowania z kulturą tak odmienna od mojej otwarła mnie na ludzi. Mam nadzieje, że w przyszłym roku to my odwiedzimy naszych znajomych z Indii – dodaje Julia Prandzioch.

Wizyta gości z New Delhi zakończyła się nieco wcześniej niż pierwotnie zakładano, gdyż na specjalne zaproszenie goście wraz z koordynatorkami udali się na spotkanie z parą prezydencką w Warszawie. Gościom towarzyszyła koordynatorka projektu - Monika Ziaja.

- Mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze sale Pałacu Prezydenckiego, w których odbywają się spotkania głów państw, miejsca mniej oficjalne, kaplice i ogród. Spotkanie z pierwszą damą odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze, był czas na oficjalne powitanie i bardziej swobodne rozmowy. Pod koniec wizyty mieliśmy zaszczyt spotkać Prezydenta RP, który był dla nas bardzo serdeczny o chętnie pozował z nami do zdjęć – wspomina pani Monika.

Jakub Turowski z Facebooka w studiu Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo