Lubliniec. Wszczęto kontrolę w Miejskim Domu Kultury. Sprawdzana jest m.in. dokumentacja finansowa

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
ARC
Udostępnij:
Napięć na linii Urząd Miejski - Miejski Domu Kultury ciąg dalszy. Na początku marca ruszyła kontrola w domu kultury. Miejską instytucję sprawdza zewnętrzny kontroler, który do końca marca ma przejrzeć dokumentację i napisać protokół końcowy. O sprawę zapytaliśmy kilkoro miejskich radnych.

Z naszych informacji wynika, że kontroler wszedł do Miejskiego Domu Kultury na początku marca z upoważnieniem do wglądu w całą dokumentację finansową ośrodka. Audytor spoza Lublińca ma sprawdzić każdy wydany w ostatnich latach grosz.

Miejski Dom Kultury w Lublińcu był sprawdzany już 4 lata temu przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej i nie wykazano wtedy nieprawidłowości. Możliwe, że i w tym roku taka kontrola radnych w ośrodku kultury będzie miała miejsce. Po co zatem trwająca inspekcja i dlaczego zaangażowano w nią osobę spoza urzędu? Te pytania skierowaliśmy do lublinieckiego magistratu.

- Kontrola została wszczęta decyzją Burmistrza i jest to rutynowe działanie Urzędu Miejskiego. Urząd Miejski również przechodzi co 4 lata kontrolę kompleksową przeprowadzaną przez RIO. Kontrola Miejskiego Domu Kultury rozpoczęła się 6 marca br. i potrwa do końca miesiąca. Jest to kompleksowa kontrola, z której sporządzony zostanie protokół kontroli. Protokół zostanie opublikowany na BIP-ie Urzędu Miejskiego - poinformowała naszą redakcję Joanna Wicher, Inspektor z Biura Burmistrza w Urzędzie Miejskim w Lublińcu.

Jak przekonuje magistrat, takiego rodzaju kompleksowe kontrole, w tym kontrola gospodarki finansowej, będą przeprowadzane sukcesywnie w nadzorowanych przez miasto jednostkach organizacyjnych.

- Kontroli dokonuje kontroler, który posiada niezbędne uprawnienia. Z uwagi na odejście etatowego pracownika zajmującego się w ubiegłych latach kontrolą podległych miastu jednostek, w tym roku koszty kontroli będą niewielkie - zapewniła Joanna Wicher.

Radni zaskoczeni kontrolą. Czy to konsekwencja listu dyrektor MDK?

Na wieść o trwającej kontroli część z radnych nie kryła zaskoczenia i zastanawiała się, czy to nie konsekwencja ubiegłorocznych działań dyrektor MDK.

- Jako członek Komisji Rewizyjnej nie przypominam sobie kompleksowej kontroli finansów MDK od wielu lat. Nie wykluczone, że obecna kontrola zlecona przez Burmistrza spowodowana jest ubiegłorocznym staraniem się Dyrekcji MDK w piśmie do radnych o nieobniżanie im budżetu na 2021 rok. Ja bardzo dobrze oceniam działalność MDK w Lublińcu. Zawsze mieli bardzo bogaty repertuar, a i teraz w czasie pandemii również nie spoczęli na laurach. Organizowane są koncerty i wydarzenia Świąteczno-Noworoczne. Nawet rodzinnie uczestniczyliśmy w paru takich wydarzeniach online. Aktywnie działa kino, spektakle online, wydarzenia w „Galerii pod Glinianym Aniołem”, a nawet Miejska Orkiestra Dęta. W mojej ocenie MDK dobrze spełnia swoją rolę - stwierdził w korespondencji z nami radny Jan Springwald.

Nie przeocz

O kontrolę w MDK-u zapytaliśmy też radnego Łukasza Mikulskiego, który jako pierwszy upublicznił grudniowy list dyrektor domu kultury i już wtedy zauważył, że coś w lublinieckiej kulturze jest nie tak, a jej środek ciężkości przesuwa się w stronę Lubiteki.

- Kontrola miejskich instytucji jest oczywiście potrzebna. Natomiast oceniając potrzebę zlecenia zewnętrznej kontroli, nie można oprzeć się wrażeniu, że może być ona swoistą odpowiedzią na list z końca ubiegłego roku Pani dyrektor MDK do radnych. Oczywiście nie chciałbym przypisywać Panu Burmistrzowi i jego zastępcy tak niskich pobudek, niemniej na chwilę obecną jest to dla mnie niezrozumiałe. Z drugiej strony dobrze byłoby, aby zewnętrzna kontrola odpowiedziała np. na pytanie czy radni współpracowali z MDK i czy osiągali z tego tytułu korzyści finansowe? A jeżeli tak, to którzy radni i z którego klubu… - skomentował sprawę radny Łukasz Mikulski.

O trwającą inspekcję zapytaliśmy również radną Czesławę Włukę, której lubliniecka kultura jest niezwykle bliska sercu. - Uważam, że takie jednostki powinny być kontrolowane. Czy biblioteka, czy MDK, to nie ma dla mnie znaczenia. Jak ktoś nie ma nic do ukrycia, to nie powinien mieć problemu z kontrolą. To są pieniądze miejskie, czyli ludzi i trzeba się z nich rozliczać - przekonuje radna Czesława Włuka.

Poprosiliśmy też o komentarz dyrektor domu kultury Agatę Woźniak-Rybkę, która jednak w tej chwili nie chce zabierać głosu w tej sprawie.

Zobacz koniecznie

Rywalizacja w kulturze

Tajemnicą poliszynela w Lublińcu jest to, że od dawna relacje między władzami miasta a władzami domu kultury nie są najlepsze. W kuluarach mówi się, że odkąd otwarto nową siedzibę Biblioteki Miejsko-Powiatowej tzw. Lubitekę, to napięcia między urzędem i domem kultury, są już na porządku dziennym. Choć wszyscy się do siebie na co dzień uśmiechają, to pojawiają się co rusz wzajemne uszczypliwości, a to, że jedna instytucja zdobyła więcej zewnętrznych dotacji, a druga mniej, bo za słabo się stara, czy że jednej instytucji poświęca się więcej uwagi w miejskich mediach społecznościowych i wydawnictwach Urzędu Miejskiego, a drugiej mniej.

- To się przerodziło w jakiś chory wyścig o to, kto przeciągnie sympatię władz miasta i mieszkańców na swoją stronę. W urzędzie aż huczy na ten temat. Wszyscy patrzą ze zdziwieniem na to, co się dzieje. Jedne frakcje wspierają otwarcie Lubitekę, a inne po cichu Miejski Domu Kultury. Niestety obrywa się wszystkim dookoła, bo atmosfera z dnia na dzień gęstnieje - mówi nam anonimowo lubliniecki urzędnik.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie