Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniecki pomnik przyrody zostanie uratowany? Ruszyły prace pielęgnacyjne buku przy Sądzie Rejonowym

Wojciech Berenda
Lubliniecki pomnik przyrody zostanie uratowany? Ruszyły prace pielęgnacyjne buku przy Sądzie Rejonowym
Lubliniecki pomnik przyrody zostanie uratowany? Ruszyły prace pielęgnacyjne buku przy Sądzie Rejonowym Wojciech Berenda
Utrzymanie jednego z lublinieckich pomników przyrody, 200 – letniego buku, stało pod znakiem zapytania. Miasto i radni zastanawiali się czy ze względów bezpieczeństwa ściąć drzewo, czy może próbować je ratować. W końcu Rada Miasta zdecydowała, że drzewo będzie ratowane. 1 października ruszyły prace pielęgnacyjne pomnika przyrody.

Ten ponad trzydziestometrowy buk rośnie w dość niekorzystnym miejscu - blisko jezdni, chodnika i budynku. Jego stan od dawna wzbudzał obawy. Mieszkańcy niepokoili się, czy nie stanowi ono zagrożenia. Radni zdecydowali, że drzewo trzeba uratować, a nie ścinać. Rozpoczęte na początku miesiąca prace pielęgnacyjne polegające na przycięciu gałęzi i kolejne zabiegi będą w sumie kosztowały 15 120 złotych.

Eksperci zalecili zdecydowane działania

Jak czytamy w ekspertyzie dendrologicznej Marka Siewniaka i Stanisława Styczyńskiego z dnia 5 czerwca 2020 r.: "Buk pospolity jest w obecnym stanie drzewem niebezpiecznym" a "Pozostawienie drzewa wymaga programu pielęgnacyjno-zabezpieczającego". 30 lipca Uchwała Rady Miejskiej w Lublińcu podjęła więc decyzję o przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych.

Eksperci zauważają, że drzewo znajduje się w fazie stagnacji, ale pod względem fizjologicznym może się dalej rozwijać. Jego wysokość zostanie zmniejszona o 2,8 m tak, aby miało ono wyskość 25 m. Według analizy ekspertów sprawi to, że bezpieczeństwo stabilności drzewa w gruncie wzrośnie do rekomendowanej w EU wartości.

Zmiany dotkną nie tylko drzewo, ale i infrastrukturę drogową

W późniejszym czasie planuje się również przełożyć i przebudować ścieżkę rowerową wraz z chodnikiem. Dzięki temu ma zwiększyć się przestrzeń korzeni drzewa, a użytkownicy chodnika i ścieżki nie będą musieli przemieszczać tak blisko drzewa. Ma to zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo.

Łukasz Mikulski, jeden z radnych miasta, na swoim facebookowym profilu "Lubliniec zasługuje na więcej" pisze: "...to dzięki wszystkim zainteresowanym osobom, bez względu na polityczne poglądy udało się uratować nasz Pomnik Przyrody."

Drzewo jest już dość stare i jest soliterem, czyli rośnie pojedynczo na otwartym terenie. Około 20 lat temu zostało zabezpieczone mechanicznie pasami. Również teraz ma zostać zabezpieczone w podobny sposób.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera