Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie młodzi powinni być traktowani przez samorząd jak partnerzy w debacie o regionie. Młodzieżowy Sejmik Woj. Śląskiego

Ewa Mielniczuk
Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego. Sala pełna po brzegi
Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego. Sala pełna po brzegi Mat prasowe/UMWS
"Śląskie. Dla młodych” to nie hasło, lecz oczekiwanie i wymaganie, że ludzie młodzi będą traktowani przez samorząd jak partnerzy w debacie o regionie.

Dziś wciąż powszechnie twierdzimy, że lubimy demokrację i samorządność. Twierdzimy również, że lubimy wolność wypowiedzi, szacunek dla inności i zrozumienie drugiego człowieka. Deklarujemy poparcie dla tych wartości, ale zbyt mało myślimy o tym, co powinniśmy zrobić, by przekazać je następnemu pokoleniu, tym samym zapewniając im przetrwanie”. Ten cytat z książki Marthy C. Nussbaum: ,,Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów” w sam raz wpisuje się w oczekiwania młodych ludzi. Bo czego oni chcą? Aby władza, szczególnie ta samorządowa, nie traktowała ich jak nieopierzonych młokosów, aby ich słuchała i brała pod uwagę zgłaszane przez młodych postulaty.

Młodzi mają inne spojrzenie na wiele spraw, jakby świeższe. Trzeba brać je pod uwagę

Jak rozmawiać, to na poważnie

To, że młodzi sobie pogadają, jeszcze niczego nie zmieni, a ich z pewnością nie zadowoli. I muszą też mieć gdzie się spotkać, żeby podebatować i uczyć się samorządności. Na szczęście w naszym regionie jest takie forum - Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego. Składa się w sumie z 62 radnych. 45 z nich zgłaszają młodzieżowe rady miejskie, 10 – samorządy studenckie, a 7 – osoby indywidualne. Kandydatem na radnego może być osoba, która spełnia łącznie następujące warunki: mieszka w województwie śląskim i ukończyła 15 lat, a nie ukończyła 24. roku życia i posiada status ucznia lub studenta. Z całej puli zgłoszonych do Młodzieżowego Sejmiku radnych dokonuje się drogą losowania – odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.

Wiedzieć, a potem uwierzyć

- Młodzi ludzie muszą najpierw uwierzyć, że coś faktycznie od nich zależy. W Rybniku nam się to udało. Stworzyliśmy miedzy innymi sieć punktów, w których uczniowie ze średnią co najmniej 4,5 mają zniżki. Korzysta z tego ponad 800 uczniów. Nie widzę żadnych przeszkód, by tak samo efektywny był Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego – uważa Dominik Grabowski reprezentujący Młodzieżową Radę Miasta w Rybniku. I właśnie dlatego, żeby Sejmik był - jak chce nie tylko Dominik - ,,efektywny”, w Muzeum Śląskim w Katowicach zorganizowano kilka warsztatów, na których młodzi decydowali, czy chcą zmieniać swoje otoczenie. A jeśli chcą, to muszą to zrobić już teraz...

Koncertowo z Miuoshem

Młodzi radni, wspólnie z Miuoshem, przygotowują specjalny koncert. Jak mówi artysta: „Rzucamy się na głęboką wodę, ten koncert musi się budżetować, musimy sprzedać na niego bilety, wymyślić promocję tego wydarzenia. Uwierzcie mi, że najfajniejsze są koncerty, które sami zrobimy”. Spotkania w ramach „Koncertowych warsztatów z Miuoshem” trwają. Finał zaplanowano na 12 października 2018 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Gdyby ktoś chciał dołączyć, kolejne spotkanie już 18 czerwca w kinoteatrze Rialto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!