Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej dla DZ: Uruchomienie teatrów operowych, muzycznych będzie najbardziej skomplikowanym zadaniem

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Rozmowa z Łukaszem Goikiem, dyrektorem Opery Śląskiej w Bytomiu
Rozmowa z Łukaszem Goikiem, dyrektorem Opery Śląskiej w Bytomiu screen
- Opera to synteza wszystkich sztuk. Najważniejszy jest odbiór widza z widowni. Tych emocji. Przez internet nie da się tego przekazać. Oczywiście, realizujemy różne projekty, chcąc utrzymać kontakt z naszymi melomanami, natomiast wolelibyśmy już normalnie spotykać się. Nie będzie to łatwe, bo z wszystkich rekomendacji i ustaleń, które mamy – czy z Instytutem Muzyki i Tańca czy bezpośrednio z ministerstwem wynika, że uruchomienie teatrów operowych, muzycznych będzie najbardziej skomplikowanym w całym systemie zadaniem - mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. Jak może wyglądać powrót na scenę? Jakie plany? Jak się ma opera w internecie? Zobaczcie naszą rozmowę wideo.

Opera Śląska w Bytomiu, podobnie jak inne instytucje kultury w obecnej sytuacji, w połowie marca zawiesiła działalność w budynku, ale nie oznacza to, iż nie jest w ciągłym kontakcie z widzami. Codziennie powstają nowe pomysły na wspólną integrację z operą, muzyką, baletem. Transmisje spektakli operowych, ćwiczenia typu balletfit dla dorosłych i lekcje baletowe dla dzieciaków czy film-spacer po operze. Wszystko online, wszystko bezpłatnie i – co najważniejsze – integrujące melomanów z Operą Śląską w Bytomiu jeszcze bliżej, zgodnie z hasłem #OperaBliskoCiebie.

Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu przyznaje, że dzięki internetowym cyklom przybywa nowych melomanów. Ale jak wielu, chciałby już powrotu do normalności. A to może nie być takie łatwe.

- Uruchomienie teatrów operowych, muzycznych będzie najbardziej skomplikowanym w całym systemie zadaniem. Na tych zasadach, które wstępnie zostały nam przekazane, muszę powiedzieć szczerze, że prawie niemożliwe do zrealizowania - mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

- W teatrze nie jest możliwe, żeby rozdzielić maksymalnie ludzi. Tak samo w orkiestronie, również jeśli chodzi o zespoły artystyczne na scenie, balet czy chór, który musi w jednym czasie rozpocząć śpiewanie w spektaklu operowym. Pełnowymiarowe spektakle to temat dość mocno skomplikowany i na dzień dzisiejszy wynika ze wszystkich ustaleń, że dość odległy. Dlatego to, co możemy robić, realizujemy w internecie - dodaje.

Specyfika teatrów operowych czy muzycznych jest zupełnie inna niż teatrów dramatycznych.
- Nie czarujmy się, na mniejsze formy przez kilka spotkać publiczność może być, natomiast sztuka operowa to sztuka widowiska. Skupiająca wszystkie zespoły artystyczne, czyli w pewnym momencie na scenie jest nawet sto osób, a reszta jest w kulisach, przebiera się. Kto zna specyfikę i widział kiedyś przedstawienie operowe, wie, że jest to wyzwanie, żeby jeszcze reżim sanitarny, który będzie narzucony, spełnić. Będzie to na pewno wymagające - podkreśla dyrektor Opery Śląskiej.

W trakcie wywiadu mówił nie tylko o tym, jak może wyglądać "nowe otwarcie", na jakim etapie są rozmowy, ale też wspominał o planach. Dla Opery Śląskiej ten rok jest wyjątkowy, bo związany z 75-leciem działalności.

- Mamy kolejne pomysły, także jeżeli chodzi o jubileusz. W czerwcu dużo rzeczy będzie się działo. Mieliśmy nadzieję, że może się uda się już spotkać z państwem na plenerowym koncercie... Mamy też plany z Filharmonią Śląską, postanowiliśmy połączyć nasze siły. Chcemy zrobić wspólne wydarzenie artystyczne, z większym rozmachem, ponieważ Filharmonia również ma w tym roku jubileusz. Nie mogąc go w pełni zrealizować w czasie, kiedy był zaplanowany, chcemy zrobić to później. Oczywiście mamy świadomość sytuacji i tego, gdzie w kolejce wszystkich zapotrzebowań jest kultura - powiedział Łukasz Goik.

Zobaczcie rozmowę wideo.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie