Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej dla DZ: Uruchomienie teatrów operowych, muzycznych będzie najbardziej skomplikowanym zadaniem

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Rozmowa z Łukaszem Goikiem, dyrektorem Opery Śląskiej w Bytomiu
Rozmowa z Łukaszem Goikiem, dyrektorem Opery Śląskiej w Bytomiu screen
- Opera to synteza wszystkich sztuk. Najważniejszy jest odbiór widza z widowni. Tych emocji. Przez internet nie da się tego przekazać. Oczywiście, realizujemy różne projekty, chcąc utrzymać kontakt z naszymi melomanami, natomiast wolelibyśmy już normalnie spotykać się. Nie będzie to łatwe, bo z wszystkich rekomendacji i ustaleń, które mamy – czy z Instytutem Muzyki i Tańca czy bezpośrednio z ministerstwem wynika, że uruchomienie teatrów operowych, muzycznych będzie najbardziej skomplikowanym w całym systemie zadaniem - mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. Jak może wyglądać powrót na scenę? Jakie plany? Jak się ma opera w internecie? Zobaczcie naszą rozmowę wideo.

Opera Śląska w Bytomiu, podobnie jak inne instytucje kultury w obecnej sytuacji, w połowie marca zawiesiła działalność w budynku, ale nie oznacza to, iż nie jest w ciągłym kontakcie z widzami. Codziennie powstają nowe pomysły na wspólną integrację z operą, muzyką, baletem. Transmisje spektakli operowych, ćwiczenia typu balletfit dla dorosłych i lekcje baletowe dla dzieciaków czy film-spacer po operze. Wszystko online, wszystko bezpłatnie i – co najważniejsze – integrujące melomanów z Operą Śląską w Bytomiu jeszcze bliżej, zgodnie z hasłem #OperaBliskoCiebie.

Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu przyznaje, że dzięki internetowym cyklom przybywa nowych melomanów. Ale jak wielu, chciałby już powrotu do normalności. A to może nie być takie łatwe.

- Uruchomienie teatrów operowych, muzycznych będzie najbardziej skomplikowanym w całym systemie zadaniem. Na tych zasadach, które wstępnie zostały nam przekazane, muszę powiedzieć szczerze, że prawie niemożliwe do zrealizowania - mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

- W teatrze nie jest możliwe, żeby rozdzielić maksymalnie ludzi. Tak samo w orkiestronie, również jeśli chodzi o zespoły artystyczne na scenie, balet czy chór, który musi w jednym czasie rozpocząć śpiewanie w spektaklu operowym. Pełnowymiarowe spektakle to temat dość mocno skomplikowany i na dzień dzisiejszy wynika ze wszystkich ustaleń, że dość odległy. Dlatego to, co możemy robić, realizujemy w internecie - dodaje.

Specyfika teatrów operowych czy muzycznych jest zupełnie inna niż teatrów dramatycznych.
- Nie czarujmy się, na mniejsze formy przez kilka spotkać publiczność może być, natomiast sztuka operowa to sztuka widowiska. Skupiająca wszystkie zespoły artystyczne, czyli w pewnym momencie na scenie jest nawet sto osób, a reszta jest w kulisach, przebiera się. Kto zna specyfikę i widział kiedyś przedstawienie operowe, wie, że jest to wyzwanie, żeby jeszcze reżim sanitarny, który będzie narzucony, spełnić. Będzie to na pewno wymagające - podkreśla dyrektor Opery Śląskiej.

W trakcie wywiadu mówił nie tylko o tym, jak może wyglądać "nowe otwarcie", na jakim etapie są rozmowy, ale też wspominał o planach. Dla Opery Śląskiej ten rok jest wyjątkowy, bo związany z 75-leciem działalności.

- Mamy kolejne pomysły, także jeżeli chodzi o jubileusz. W czerwcu dużo rzeczy będzie się działo. Mieliśmy nadzieję, że może się uda się już spotkać z państwem na plenerowym koncercie... Mamy też plany z Filharmonią Śląską, postanowiliśmy połączyć nasze siły. Chcemy zrobić wspólne wydarzenie artystyczne, z większym rozmachem, ponieważ Filharmonia również ma w tym roku jubileusz. Nie mogąc go w pełni zrealizować w czasie, kiedy był zaplanowany, chcemy zrobić to później. Oczywiście mamy świadomość sytuacji i tego, gdzie w kolejce wszystkich zapotrzebowań jest kultura - powiedział Łukasz Goik.

Zobaczcie rozmowę wideo.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera