Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lwowscy matematycy? Naprawdę byli genialni. Książka "Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna"

Monika Krężel
W latach międzywojennych lwowska szkoła matematyczna to był "polski produkt eksportowy". Warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Traktuje o tym książka pt. "Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna"

Chyba nikt się nie obrazi na stwierdzenie, że w żadnym innym kraju w dwudziestoleciu międzywojennym nie udało się zgromadzić w jednym mieście tak świetnych matematycznych talentów. Najlepsi mieszkali i pracowali we Lwowie. Przy stoliku w kawiarni "Szkocka" matematyczne problemy rozwiązywali: Hugo Steinhaus, Stefan Banach, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur i wielu innych. Po pierwszej wojnie światowej polska matematyka rozsławiła Lwów, a o pochodzących z niej uczonych jeszcze długo po drugiej wojnie upominały się światowe ośrodki.

Bohaterów książki dzieliło pochodzenie, status społeczny, poglądy polityczne. Jeden był uporządkowanym uczonym i purystą językowym (Stein-haus), drugi nie wylewał za kołnierz i nie przejmował się konwenansami (Banach), a trzeci sympatyzował z komunistami (Mazur). Nigdy nie przeszkadzało im to jednak w pracy i pasji, jaką była matematyka. W kawiarni założyli Księgę Szkocką, do której wpisywali trudne problemy do rozwiązania, a nawet ustanawiali za nie nagrody.

Autor książki opowiada nie tylko o latach młodości matematyków, ale i ich losach podczas drugiej wojny światowej. Steinhaus z racji żydowskiego pochodzenia ukrywa się z rodziną w małej wiosce, a po wojnie długo zwleka z wyjazdem. Nie wie, czy wybrać Kraków, Łódź czy Wrocław. Stanisław Ulam jeszcze przed wojną wyrusza do USA, gdzie pracuje przy stworzeniu pierwszej bomby atomowej. Banach umiera w 1945 r. we Lwowie, a Stanisław Mazur zostaje w Polsce posłem z listy PZPR.

To opowieść o losach matematyków i o Lwowie. Zazdroszczę więc - mieszkającym dziś w Bytomiu czy w Gliwicach - rodzonym lwowianom, że mogli przemierzać kiedyś plac Akademicki, a może i wstąpić na kawę do "Szkockiej"...

Mariusz Urbanek "Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna", Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2014, stron 283, cena 39,90 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!