Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Bartków z Bytomia, autor książki „Tajemnica Szybu Południowego”, uhonorowany przez marszałka

JAK
ARC
Maciej Bartków, regionalista, poszukiwacz i pasjonat tajemnic Bytomia oraz Śląska, autor książek „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku” i „Werwolf. Propaganda PRL” został dzisiaj uhonorowany „Dyplomem Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2017" podczas Wojewódzkich Obchodów „Światowego Dnia Turystyki” na dziedzińcu Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej.

O wyróżnienie autora książek „Tajemnica Szybu Południowego” oraz „Werwolf na Górnym Śląsku” wnioskowało Stowarzyszenie Pro Fortalicium z Bytomia.

Urodzony z 1973 r. Maciej Bartków jest specjalistą dziennikarstwa, regionalistą, poszukiwaczem i pasjonatem tajemnic Bytomia i Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem czasu II wojny światowej i okresu powojennego. Autor książek „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku” i „Werwolf. Propaganda PRL”. W pracach tych, opartych wyłącznie na niepublikowanych wcześniej dokumentach archiwalnych, demitologizuje historię niemieckiego podziemia, mającego operować w latach 40. XX wieku na Śląsku. Przybliża także kulisy największej zagadki II wojny światowej na Śląsku, jaką jest sekret związany z ukryciem przez SS-manów w czeluściach Szybu Południowego ówczesnej kopalni „Prusy” nieznanego po dziś dzień ładunku. Wedle najpopularniejszych hipotez mogły tam zostać ukryte akta katowickiego gestapo, skradzione dzieła sztuki lub sztaby złota i biżuteria. W licznych artykułach prasowych, publikowanych miedzy innymi na łamach miesięcznika „Odkrywca”, podejmuje głównie te tematy, o których dotychczasowa literatura milczała. Pośród nich odnaleźć możemy historię zaginionej kolekcji dzieł sztuki Muzeum Górnośląskiego, z, po raz pierwszy upublicznionymi zdjęciami nie odnalezionych po dziś dzień obrazów, losy organizacji „Czarna Maska” z Chorzowa czy opowieść o poszukiwaniu przez Służbę Bezpieczeństwa w Jeleniej Górze domniemanego archiwum fotograficznego dolnośląskiej Hitlerjugend.

Jest także pomysłodawcą i koordynatorem prowadzonego w Bytomiu projektu „Tajemniczy Bytom”. W ramach pierwszej części projektu m.in. udostępniono do zwiedzania schrony przeciwlotnicze pod placem Akademickim, odwiedzono podziemia bytomskiej pływalni krytej przy ul. Parkowej, zinwentaryzowano kilka wejść do biegnącego pomiędzy wzgórzem św. Małgorzatki a Szombierkami tunelu po dawnej kopalni „Szombierki” oraz spenetrowano podziemny schron dowodzenia z okresu PRL na Bobrku. W archiwach odnaleziono wiele ciekawych dokumentów, dotyczących między innymi bytomskiego Hitlerjugend, Żydowskiego Robotniczego Klubu Sportowego „Haopel” czy pierwszego strajku, jaki miał miejsce w Bytomiu na kopalni „Miechowice”. W czasie trwającego drugiego etapu projektu, odnaleziono pamiątki przedwojennego Bytomia oraz eksplorowano podziemny tunel łączący IV Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu z pobliskim Komisariatem Policji. Stworzony na bazie tego wydarzenia film tylko w ciągu pierwszych kilku dni obejrzało ponad 4 tysiące osób, a na zorganizowane przez Biuro Promocji Miasta zwiedzanie obiektu przybyło ponad 300 bytomian.

Stadion Śląski gotowy! Zobacz zdjęcia wykonane w technice 360 stopni

Wielki test wiary: Czy jesteś dobrym katolikiem? SPRAWDŹ TUTAJ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

Program tyDZień: Przegląd wydarzeń woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!