Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Gramatyka: Planujemy kampanię przeciwko mowie nienawiści Gość Dnia DZ w Radiu Piekary WIDEO

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Planujemy kampanię przeciwko mowie nienawiści - mówi Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów GOŚĆ DNIA DZ i Radia Piekary
Planujemy kampanię przeciwko mowie nienawiści - mówi Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów GOŚĆ DNIA DZ i Radia Piekary Radio Piekary
- Myślę, że mowa nienawiści zaczyna się od dorosłych, ale w konsekwencji dotyczy także uczniów, którzy dorastają w tym otoczeniu. To oni są wychowywani przez dorosłych, media, internet, widzą, co się dzieje i dopasowują swoje zachowania. To problem, który dotyka nas wszystkich - mówił Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów, w rozmowie Gościa Dnia DZ w Radiu Piekary.

Gość Dnia DZ i Radia Piekary

Tematem dzisiejszej (31 stycznia) rozmowy są między innymi sposoby na to, jak walczyć z mową nienawiści zarówno w realnym świecie, jak i w internecie. Marcin Zasada, dziennikarz "Dziennika Zachodniego", rozmawia na ten temat z Maciejem Gramatyką, wiceprezydentem miasta Tychy, gdzie rozpoczęto działania przeciwko mowie nienawiści.

- W Tychach w zasadzie z mową nienawiści nie trzeba walczyć, wystarczy tylko zachęcić do tego, by nie stosować tej nienawiści i edukować uczniów - mówił wiceprezydent Gramatyka.

- Tychy są chyba pierwszym miastem, które rozpoczęły takie akcje także w szkołach? - dopytywał Marcin Zasada.

- Zwróciliśmy uwagę na ten problem i chcemy działać, by go zminimalizować. To nie jest oczywiście tak, że do tej pory nic się w tym temacie nie działo: policjanci, nauczyciele i dyrektorzy, oni wszyscy zapewne już takie lekcje w szkołach przeprowadzali, rozmawiali z uczniami. Ważna jest świadomość dorosłych, później dzieci - podkreślał Gramatyka.

Jak mówił wiceprezydent Tychów, pomysł w mieście zrodził się po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, gdzie podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nożownik zamordował prezydenta miasta Pawła Adamowicza. - Zwróciliśmy się do nauczycieli w Tychach, by zastanowili się, jak możemy pomóc zagospodarować emocje, które nam wszystkim wówczas towarzyszyły - podkreślał Maciej Gramatyka.

- W ciągu tygodnia odbyło się już wiele spotkań, ale to dopiero początek. Planujemy kampanię, cykl działań przeciw mowie nienawiści, również przygotowanych przez instytucję kultury. W najbliższy poniedziałek w bibliotece odbędzie się spotkanie z Szymonem Hołownią, który będzie z uczestnikami rozmawiał o tym problemie - zapowiedział Gramatyka.

- Pomysł lekcji na temat mowy nienawiści wywołuje spore emocje. Rzecznik Praw Dziecka powiedział, że ten problem dotyczy dorosłych, nie dzieci - odpowiadał Marcin Zasada.

- Myślę, że od dorosłych się zaczyna, ale w konsekwencji dotyczy uczniów, którzy dorastają w tym otoczeniu. To oni są wychowywani przez dorosłych, media, internet, widzą, co się dzieje i dopasowują swoje zachowania. To problem dotyczący wszystkich. Najlepiej zaczynać edukację od najmłodszych, bo starszych trudniej uczyć - uzasadniał Gramatyka.

- Pojawiła się też krytyka, a nawet głosy, że to ukryta propaganda środowisk LGBT. Co pan na to? - pytał Zasada.

- W Tychach na pewno tak nie jest, a ja nie spotkałem się z głosami krytyki. Czasem ktoś pytał, jakie ja mam kompetencje, by apelować o pomoc do nauczycieli, ale to był margines. W większości pomysł został odebrany pozytywnie. Nie chcemy wchodzić w sprawy dotyczące światopoglądów. Mowa jest o tym, by dyskutować ze sobą i się nie obrażać, a o tym, jak odróżnić hejt od krytyki będą mówić choćby językoznawcy. W internecie wydaje się, ze jesteśmy anonimowi, jednak tak nie jest - mówił Gramatyka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo