Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Szpunar profesor UŚ rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości

JA
Prof. Maciej Szpunar, Polak w  Trybunale Sprawiedliwości UE
Prof. Maciej Szpunar, Polak w Trybunale Sprawiedliwości UE Dawid Parus
Prestiżowe stanowisko w UE dla profesora z Uniwersytetu Śląskiego! Maciej Szpunar, profesor z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zostanie rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Trybunał Sprawiedliwości to najważniejszy organ sądowniczy Unii Europejskiej.

Jak podało Polskie Radio, profesor Szpunar przeszedł pomyślnie przesłuchanie przed specjalną komisją, która obradowała w Brukseli. W ten sposób Polska będzie kolejnym dużym państwem Unii Europejskiej, które ma swojego rzecznika - po Francji, Niemczech, Wlk. Brytanii, Włoszech i Hiszpanii. Objęcie tego stanowiska to ogromny prestiż oraz wpływ na orzeczenia dotyczące łamania unijnego prawa przez kraje członkowskie. Z zasady rzecznicy tacy - choć pochodzą z konkretnych krajów - są bezstronni i mają na uwadze dobro wspólnoty. Jak przypomina serwis Polskiego Radia, obietnicę przyznania miejsca w Trybunale Sprawiedliwości złożono Polsce już w 2007 roku w Traktacie Lizbońskim. Później okazało się, że potrzeba jeszcze wielu zabiegów dyplomatycznych, by Polaka zaproszono do składu.

Dziś wydaje się, że sprawa jest przesądzona. Przesłuchanie zakończyło się pomyślnie. Jest jeszcze przed ostateczną decyzją krajów członkowskich, ale nikt już nie spodziewa się problemów.

Kim jest Maciej Szpunar? W środowisku prawniczym to guru od dawna, w naukowym także, natomiast szersza publiczność poznała go, gdy w rządzie Donalda Tuska został wiceministrem dyplomacji. Stało się to naturalnie po tym, jak w struktury MSZ włączono Urząd Komitetu ds. Integracji Europejskiej, gdzie pracował od 2008 roku.

Szpunar urodził się w Krakowie, jednak już na studiach związany był silnie z Katowicami, z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 1996 roku pracuje w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych (prawo europejskie i prawo prywatne międzynarodowe). Przez lata wykładał na wielu także zagranicznych uczelniach, uznanie zdobywał również jako adwokat.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych charakteryzuje Szpunara także w ten sposób: "Brał udział w międzynarodowych zespołach badawczych, między innymi w "Acquis Group on the Existing EC Private Law". Jest członkiem Rady Konsultacyjnej Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego".
Profesor w niezwyczajnym stopniu interesuje się historią. W wolnym czasie uprawia sport. Obok narciarstwa i siatkówki pochłonęło go żeglarstwo. Ma stopień sternika jachtowego. Zna biegle angielski i francuski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!