Mafia śmieciowa w woj. śląskim rozbita. Policja zatrzymała...

  Mafia śmieciowa w woj. śląskim rozbita. Policja zatrzymała 15 osób. Usłyszą zarzuty. Składowały nielegalnie odpady ZDJĘCIA

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Policjanci zatrzymali 15 osób, które - zdaniem śledczych - mają związek z tzw. mafią śmieciową. Funkcjonariusze działali na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, Prokuratury Okręgowej w Krakowie i Prokuratury Rejonowej Częstochowa - Północ.
  Mafia śmieciowa w woj. śląskim rozbita. Policja zatrzymała 15 osób. Usłyszą zarzuty. Składowały nielegalnie odpady ZDJĘCIA
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Aktualizacja, godzina 17: Prokurator skierował do sądu 3 kolejne wnioski o areszt.

  Aktualizacja, godz. 9: Jeszcze we wtorek sąd - na wniosek prokuratora - tymczasowo aresztował (na 3 miesiące) 4 podejrzanych, którzy zostali wcześniej doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Dzisiaj (3 kwietnia) przesłuchani zostaną pozostali.

  Pisaliśmy:
  Prokuratura informuje, że zatrzymania to wynik śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach (w tym koordynowania około 100 postępowań dotyczących nielegalnego składowania odpadów).
  - Działania te doprowadziły do ujawnienia powiązań pomiędzy trzema zorganizowanymi grupami przestępczymi oraz umożliwiły zaplanowanie i skoordynowanie równoległej realizacji na terenie Śląska oraz Małopolski - poinformowała prokuratura.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię

  Zatrzymani, już po doprowadzeniu do prokuratury, usłyszą zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu i dokumentom, w tym składowania wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów.

  Proceder polegał min. na transportowaniu oraz składowaniu odpadów niewiadomego pochodzenia w beczkach i pojemnikach o pojemności 1000 litrów. W środku znajdowały się związki organiczne o właściwościach wywołujących choroby zagrażające życiu i zdrowiu ludzi. Były to głównie odpady przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego i motoryzacyjnego.
  - Mamy opinie, z których wynika, że to odpady szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia wielu osób - podkreśla prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

  Podejrzanych zatrzymali m.in. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, którzy dziś rano weszli na teren kilku mieszkań na Śląsku, w województwie pomorskim i w Małopolsce. Policjanci z KWP zatrzymali 7 osób.

  Pozostałe zatrzymania to efekt działań policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Niewykluczone są dalsze zatrzymania. Jeśli chodzi tylko o czynności realizowane przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, to na dotychczas zlokalizowanych nielegalnych składowiskach ujawniono 2 tysiące 452 tony odpadów, których koszt utylizacji może wynosić łącznie blisko 8 milionów złotych. To duże obciążenie dla samorządów lub właścicieli nieruchomości wynajmujących te powierzchnie.  Śledztwo Prokuratury Rejonowej Częstochowa - Północ jest związane z 5 tysiącami pojemników i beczek z niebezpiecznymi odpadami, które znajdowały się w hali byłej fabryki przy ul. Filomatów w Częstochowie. Prokuratura Okręgowa w Krakowie ustaliła natomiast, że do wynajmowanych obiektów trafiło kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów.

  - Jak ustalono w toku postępowania, nielegalny proceder składowania i porzucania odpadów, prowadzony był na obszarach zabudowanych, jak również terenach otwartych, w tym obszarach położonych w nieodległej bliskości obszarów wodnych. Niebezpieczne odpady porzucane były na terenach hal magazynowych, niejednokrotnie w pobliżu dużych skupisk ludzkich, na terenach atrakcyjnych turystycznie oraz w wykopach ziemnych. Działalność grup przestępczych prowadzona była na terenie województw śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego - poinformowała w specjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa.

  Prokuratorzy podejmą decyzję o środkach zapobiegawczych już po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo