Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magdalena Król jest najmłodszym profesorem nauk weterynaryjnych w historii tej dyscypliny w Polsce. W dodatku prowadzi przełomowe badania

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Prof. dr hab. Magdalena Król - najmłodszy profesor nauk weterynaryjnych w historii tej dziedziny w Polsce
Prof. dr hab. Magdalena Król - najmłodszy profesor nauk weterynaryjnych w historii tej dziedziny w Polsce Materiały prasowe
2 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominację profesorską dr hab. Magdalenie Król, pracownikowi Katedry Nauk Fizjologicznych, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Obecnie jest ona najmłodszym profesorem nauk weterynaryjnych w historii tej dyscypliny w Polsce. Ma 37 lat!

Profesor Magdalena Król po otrzymaniu nominacji od prezydenta Dudy jest więc profesorem tzw. belwederskim, czyli nie tylko uczelnianym.

Prof. Magdalena Król jest specjalistką w zakresie onkologii eksperymentalnej. Jej praca była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Otrzymała m.in. stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, stypendium Pfizer Animal Health, stypendium habilitacyjne L’Oreal oraz nagrodę Unesco dla kobiet, a także wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. W 2016 r. otrzymała prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) o wartości 1,4 mln euro.

Zobacz zdjęcia:

Fascynowało mnie, że w naszym organizmie rozwija się jakiś intruz, który pochodzi z naszych komórek, z naszych tkanek a my go nie eliminujemy. Tuż po studiach pracowałam w klinice weterynaryjnej i widziałam, że to jest bardzo duży problem. Co trzeci zwierzak przychodził albo z kleszczem albo z nowotworem - mówi prof. Magdalena Król z SGGW

Od zawsze marzyła, by zostać lekarzem weterynarii

- Weterynaria to było marzenie, które pielęgnowałam od dziecka - mówiła Magdalena Król w wywiadzie z Krzysztofem Szwejkiem. - Zawsze lubiłam psy i jako dziecko marzyłam, żeby jeździć na wystawy psów. Moi rodzice byli „szczęśliwi”, że musieli mnie wozić co weekend na wystawy psów rasowych. Mieliśmy amatorską hodowlę bouvierów flandryjskich, a obcując z tym kynologicznym światem marzyłam, żeby zostać lekarzem weterynarii, szczególnie położnikiem i odbierać porody. Stało się inaczej i zostałam naukowcem. Moja praca naukowa ostatnio nieco skręciła w stronę człowieka - dodała.

Dlaczego poświęciła się badaniom nowotworów?
- Bo to jest duży problem ludzkości - mówi prof. Magdalena Król. - Fascynowało mnie, że w naszym organizmie rozwija się jakiś intruz, który pochodzi z naszych komórek, z naszych tkanek a my go nie eliminujemy. Tuż po studiach pracowałam w klinice weterynaryjnej i widziałam, że to jest bardzo duży problem. Co trzeci zwierzak przychodził albo z kleszczem albo z nowotworem. Kiedy rozpoczynałam doktorat, mój promotor profesor Tomasz Motyl akurat zainteresował się tematem nowotworów u psów, a ja znalazłam się w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu. Tak to się właśnie zaczęło. Sama nie sądziłam, że aż tak bardzo wciągnie mnie praca naukowa - stwierdziła.

Prowadzi przełomowe badania

Dzięki uzyskanej dotacji na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW powstało laboratorium Król Lab. Pracujący w nim zespół naukowców prowadzi projekt badawczy mający na celu wyjaśnienie zjawiska biologicznego odkrytego przez prof. Magdalenę Król. Podczas wieloletniej pracy naukowej związanej z badaniem nowotworów zauważyła, że pewne komórki układu immunologicznego przekazują komórkom nowotworowym specyficzną grupę białek i wpadła na pomysł wykorzystania tej wiedzy w praktyce onkologicznej. Ten mechanizm prawdopodobnie może zostać wykorzystany do precyzyjnego dostarczania leków niszczących nowotwór bezpośrednio do guza. Jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, czeka nas przełom w terapii onkologicznej.

60 sekund Biznesu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo