Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2014: Gdzie na Majówkę. Co robić w Majówkę? Jak spędzić Majówkę? [POMYSŁY NA MAJÓWKĘ]

Marcin Zasada
Walia? Nie, OkradzionówTeraz, dla odmiany Zagłębie. Jednym z jego najmniej odkrytych zakątków pozostaje dąbrowska dzielnica Okradzionów, przylegająca do woj. małopolskiego. Co zobaczyć? Malowniczy przełom Przemszy z kilkoma zachowanymi zabytkowymi młynami wodnymi. Zupełnie jak w Anglii czy Walii.
Walia? Nie, OkradzionówTeraz, dla odmiany Zagłębie. Jednym z jego najmniej odkrytych zakątków pozostaje dąbrowska dzielnica Okradzionów, przylegająca do woj. małopolskiego. Co zobaczyć? Malowniczy przełom Przemszy z kilkoma zachowanymi zabytkowymi młynami wodnymi. Zupełnie jak w Anglii czy Walii. ARC
Majówka 2014: Gdzie na Majówkę. Co robić w Majówkę? Jak spędzić Majówkę? Polecamy siedem ciekawych, ale alternatywnych sposobów spędzenia długiego weekendu w regionie. Sainte-Chapelle w Raciborzu, średniowieczny Toszek, Złoty Potok i... templariusze w Kamieńcu ZOBACZCIE KONIECZNIE I ZERÓBCIE ZDJĘCIE z #Majówka2014

Pomysły na majówkę? Dziś Nikiszowiec, jutro Jasna Góra, pojutrze może zabrzańska kopalnia Guido. Tak, jeśli tylko ktoś jeszcze nie był, nie widział, nie miał przyjemności. Dla całej reszty przygotowaliśmy subiektywny przewodnik po siedmiu mniej oczywistych miejscach, które warto odwiedzić w długi weekend.

KONIECZNIE ZRÓB ZDJĘCIE Z MAJÓWKI I PRZEŚLIJ DO DZIENNIKA ZACHODNIEGO:
MAJÓWKA 2014: ZRÓB ZDJĘCIE. NAJLEPSZE NAGRODZIMY

Wybory mniej oczywiste to zakątki województwa trochę niedoceniane, rzadziej odwiedzane, często nawet zupełnie nieprzystosowane do przyjmowania turystycznych pielgrzymek. Tym lepiej. Proponujemy majówkę trzy razy "Ż": Żadnych gapiów, żadnych biletów wstępu, żadnych kierunków zwiedzania.

Dziennik Zachodni utworzył na facebooku specjalne wydarzenie Majówka 2014

Kliknij w wydarzenie Majówka 2014 i weź w nim udział. Zaproś też swoich znajomych i umieść w nim zdjęcie z akcji Majówka 2014

***
Coś specjalnego dla miłośników pałaców

Tour po imponujących budowlach powiatu tarnogórskiego

  • Pałac Kawalera w Świerklańcu - znamy i lubimy. Wszyscy. Zanim ruszymy zwiedzać zamki nad Loarą, poznajmy nasze pałace nad Dramą.
  • Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim - neogotycka budowla z połowy XIX wieku, w sam raz na realizację romantycznego scenariusza w angielskim stylu.
  • Pałac w Brynku - monumentalny, malowniczo wtopiony w park z ogrodem botanicznym. W skład zespołu pałacowego wchodzi też m.in. piękna wieża ciśnień z zegarem.
  • Pałac w Szałszy - neogotycki, wybudowany w 1877 r. przez słynną rodzinę von Groeling.
  • Pałac w Kamieńcu. Wieś Kamieniec to część gminy Zbrosławice. Pałac, jak głosi legenda, został wybudowany w miejscu, gdzie stał kiedyś zamek Templariuszy. Zaś w podziemiach mistrz krzyżacki Hermann von Salza ukrył swoje skarby. Nie zapominajmy też o Mysiej Wieży, której historia może sięgać średniowiecza.
  • Pałac w Łubiu - też w Zbrosławi-cach. Mało znany fakt: to tam w XIX wieku rezydował najbardziej śląski ze Szkotów i najbardziej szkocki ze Ślązaków: John Baildon.
  • Pałac w Rybnej - w dzielnicy Tarnowskich Gór. Wybudowany pod koniec XVIII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!