Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malczewski i Wyspiański znów są w częstochowskich alejach

Adam Świerczyński
Agnieszka Miry, kuratorka wystawy, obok pracy Malczewskiego
Agnieszka Miry, kuratorka wystawy, obok pracy Malczewskiego Adam Świerczyński
Dzieła mistrzów malarstwa: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego i Józefa Mehoffera wróciły do częstochowskich alei. Ekspozycję sztuki nowoczesnej po latach przerwy znów można oglądać w Galerii Dobrej Sztuki, czyli w popularnej Popówce.

Stała Galeria Malarstwa i Grafiki Polskiej XIX i XX wieku powstała w Częstochowie przed czterema dekadami. Przez ostatnie lata pozostawała w zapomnieniu, ukryta przy ul. Katedralnej. Ekspozycja była odwiedzana przez nielicznych koneserów sztuki - wiele osób wycofywało się, zniechęconych podchmielonym towarzystwem, które można było spotkać w pobliżu Katedralnej.

Teraz to się zmienia. Ekspozycja sztuki nowoczesnej wróciła do swojej dawnej siedziby, czyli Galerii Dobrej Sztuki (aleja Najświętszej Maryi Panny 47).

- Lokalizacja ma olbrzymie znaczenie, teraz jesteśmy w samym centrum, tuż obok Jasnej Góry, przy szlaku pielgrzymkowym i głównym placu miasta. Od razu przełożyło się to na wzrost liczby odwiedzających - cieszy się Agnieszka Miry. Wraz z Katarzyną Sucharkiewicz jest kuratorką wystawy.

Na ekspozycję składają się dzieła wielkich mistrzów malarstwa jak Wyspiański, Malczewski, Wyczółkowski, Chełmoński, Mehoffer, Ruszczyc, Nowosielski, Fałat, Kantor, Stern, Waniek i wielu innych. Prace podzielone są na dwie, równomierne co do wartości artystycznej, części: dzieła powstałe w okresie Młodej Polski (przełom XIX i XX wieku) oraz sztukę tworzoną w okresie dwudziestolecia międzywojennego i po zakończeniu II wojny światowej.

- Kolekcja dzieł powstałych w okresie Młodej Polski w kompletny sposób przedstawia dzieje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku - tłumaczy Agnieszka Miry. - Najliczniej prezentowane są krajobrazy o walorach impresjonistycznych, m.in. "Sosna" Leona Wyczółkowskiego, niewielkich formatów dzieła Jana Stanisławskiego, jak i prace tworzone w duchu ekspresjonistycznym, m.in. "Pejzaż wieczorny" Konrada Krzyżanowskiego, "Słoneczniki" Kazimierza Sichulskiego - dodaje.

Podziwiać można też dzieła o treściach symbolicznych. W części dotyczącej sztuki XX wieku prezentowane są dzieła m.in. Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Tadeusza Brzozowskiego, Jonasza Sterna, Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein, Adama Marczyńskiego i wielu innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!