Małe firmy i sektor produkcyjny napędzają Nowoczesną Gospodarkę

Redakcja
Małe firmy i sektor produkcyjny napędzają Nowoczesną GospodarkęPrym w Nowoczesnej Gospodarce w 2015 r. wiodły przedsiębiorstwa produkcyjne, które zanotowały 5,99 proc. wzrost zatrudnienia, a w ostatnim kwartale skoczył on nawet do 6,17 proc.
Małe firmy i sektor produkcyjny napędzają Nowoczesną GospodarkęPrym w Nowoczesnej Gospodarce w 2015 r. wiodły przedsiębiorstwa produkcyjne, które zanotowały 5,99 proc. wzrost zatrudnienia, a w ostatnim kwartale skoczył on nawet do 6,17 proc. Tomasz Bolt
Nowoczesna Gospodarka zakończyła 2015 r. 4,21 proc. wzrostem zatrudnienia w porównaniu do 2014 r., a rozwój najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw napędzał sektor produkcyjny. Bardzo udana dla sektora Nowoczesnej Gospodarki była końcówka roku – w IV kw. pracę w firmach tego sektora w Polsce znalazło o 4,31 proc. pracowników więcej niż w analogicznym okresie 2014 r.

Prym w Nowoczesnej Gospodarce w 2015 r. wiodły przedsiębiorstwa produkcyjne, które zanotowały 5,99 proc. wzrost zatrudnienia, a w ostatnim kwartale skoczył on nawet do 6,17 proc. Dla porównania, firmy specjalizujące się w usługach zarejestrowały 3,01 proc. wzrost zatrudnienia w IV kw. I 3,21 proc. wzrost w całym 2015 r. Co interesujące, w IV kw. doszło do zmiany na pozycji lidera wśród najbardziej innowacyjnych firm, którym ze wzrostem na poziomie 6,35 proc. stały się duże firmy produkcyjne (w mniejszych firmach tego sektora, które były dotychczasowym liderem, odnotowano 5,06 proc. wzrost) – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2015” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.

Zgromadzone wyniki pokazują, że 2015 r. był znacznie lepszy nie tylko dla sektora produkcyjnego, ale także – zarówno w produkcji, jak i usługach – dla mniejszych przedsiębiorstw. Rozwój Nowoczesnej Gospodarki napędzały głównie mniejsze firmy (do 500 pracowników), rejestrując 4,81 proc. wzrost zatrudnienia w 2015 r. – wobec 3,98 proc. wzrostu odnotowanego przez duże przedsiębiorstwa. Największy skok ‒ rekordowy dla całej Nowoczesnej Gospodarki ‒ zaobserwowano w mniejszych firmach produkcyjnych, które odnotowały 6,50 proc. wzrost zatrudnienia w skali roku. Zarówno ostatni kwartał, jak i cały 2015 r. był również dobry dla ogółu rynku. Zgodnie z danymi GUS, ogół polskich przedsiębiorstw zarejestrował 1,23 proc. wzrost zatrudnienia w IV kw., przy czym średnia dla całego roku osiągnęła poziom +1,1 proc. Najniższa w całej historii raportów ADP była także średnia stopa bezrobocia. W skali całego roku wyniosła ona 10,46 proc. ‒ jednak w IV kw. spadła do poziomu 9,66 proc. Zgromadzone wyniki stanowią potwierdzenie dobrej koniunktury i harmonijnego rozwoju polskiej gospodarki. Jak wynika z porównania danych ADP i GUS, firmy Nowoczesnej Gospodarki nadal utrzymują znacznie wyższą dynamikę zatrudnienia niż ogół polskich przedsiębiorstw i napędzają gospodarkę. Co jednak niezwykle istotne, rynek podąża śladem awangardy biznesu i konsekwentnie rozwija zatrudnienie.

– Za nami udany rok dla Nowoczesnej Gospodarki i całego rynku pracy, który sprawia, że w przyszłość możemy patrzeć z dużym optymizmem. Innowacyjne firmy nadal o kilka długości wyprzedzają ogół rynku pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy – w czym szczególnie wyróżnia się sektor produkcyjny z blisko 6 proc. wzrostem zatrudnienia. Jednak również cała Nowoczesna Gospodarka rozwija się dynamicznie, a wzrost, który w skali całego roku wyniósł +4,21 proc. ustabilizował się na wysokim poziomie i niezależnie od zmian sezonowych – nie spada poniżej granicy 4 proc. Co niezwykle interesujące, w wynikach naszego badania już kolejny raz możemy dostrzec potwierdzenie tezy, iż gospodarka stanowi „naczynia połączone”. W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. prym wśród przedsiębiorstw awangardy biznesu wiodły małe firmy. To właśnie one, po wcześniejszej recesji na rynku, szybciej wykorzystały szansę i m.in. dzięki swojej naturalnej elastyczności odnotowały znaczne wzrosty zatrudnienia. Teraz jednak sytuacja na rynku się już ustabilizowała, co pozwoliło również większym firmom otworzyć się odważnie na nowe możliwości i rozwijać zatrudnienie – dostrzegliśmy to w końcówce minionego roku, kiedy to do głosu doszły firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników. Może to stanowić zapowiedź okresu dominacji większych przedsiębiorstw, który w perspektywie kilkunastu miesięcy będzie skutkował kolejnymi znacznymi wzrostami miejsc pracy – głównie w mniejszych firmach. Jednak „naczynia połączone” nie występują wyłącznie w obrębie Nowoczesnej Gospodarki. Potwierdzenie występowania tego zjawiska widzimy również w rekordowych wynikach całego rynku. Wzrost zatrudnienia o 1,1 proc. proc. w skali roku i rekordowy wynik odnotowany w IV kw. 2015 r. na poziomie +1,23 proc. utwierdzają nas w przekonaniu, że ogół rynku coraz odważniej podąża drogą wyznaczoną przez Nowoczesną Gospodarkę. Firmy, które przez wiele lat wykorzystywały wyłącznie zasoby własne, coraz częściej korzystają z outsourcingu i doświadczenia zewnętrznych podmiotów – tworząc tym samym nowe miejsca pracy i zapotrzebowanie na nowoczesne usługi. Jednocześnie oszczędzają czas i zasoby, które mogą wykorzystywać w celu pozyskiwania nowych klientów i rozszerzania zakresu działalności – powiedziała Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska. – Rok 2015 upłynął nie tylko pod znakiem wzrostu zatrudnienia, ale również zmian w świadomości pracowników i ich oczekiwaniach względem miejsc pracy. Dostrzegając sprzyjającą koniunkturę polscy pracownicy coraz częściej decydują się na podejmowanie nowych wyzwań i zmianę pracy – przy czym to oni znacznie częściej niż jeszcze kilka miesięcy temu stawiają warunki – dodaje Kubeczek.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Materiał oryginalny: Małe firmy i sektor produkcyjny napędzają Nowoczesną Gospodarkę - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Blacharz

Dlatego podałem przykład nagrodzonej firmy.Inwestycja w sprzęt,pracowników,dobra organizacja firmy itd.. to klucze,które otwierają drzwi do sukcesu..Jeżeli mała firma produkcyjna zobaczy,że w przykładowym Bth Import Stal zakupi dany produkt (blacha rury pręty) już z gotową obróbką (usługą cięcia laserem,wodą,plazmą,szlifowania czy polerowania a nawet z transportem) już od razu oszczędza czas,nie musi uzgadniać terminów w dwóch różnych punktach i ma profesjonalnie według specyfikacji zamówienia dany detal.Co za tym idzie pieniądze,a jego produkt jest wysokiej jakości.Zaoszczędzone pieniądze może zainwestować z biegiem czasu  w nowy sprzęt w swojej firmie.

Dodaj ogłoszenie