Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały ale sławny. Z czego Radzionków może być dumny?

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
Księżogórskie zawody narciarskie.
Księżogórskie zawody narciarskie. ARC
Mały sąsiad wielkich miast - tak często mówi się o Radzionkowie. Miasto właśnie świętuje 18. rocznicę powrotu na mapy Polski. Wspomniani sąsiedzi, czyli Bytom, Piekary Śląskie i Tarnowskie Góry, mogliby zazdrościć "Cidrom” niejednego. Czego? Zapraszamy do lektury i do galerii.

Zacznijmy od historii sprzed wcielenia Radzionkowa do Bytomia. Choć miasto nie ma dostępu do morza, jego nazwa wymieniana była w niejednym porcie. Wszystko dzięki m/s "Radzionków”, czyli statku zbudowanego na początku lat 70. Do 1998 roku ten drobnicowiec pływał dla Polskich Linii Oceanicznych. Później trafił w ręce prywatne i zmienił nazwę. Prawdopodobnie został zezłomowany w 2006 roku.

Ceremonia wodowania miała miejsce 15 lipca 1972 roku. Imię statku nadano na wniosek Jerzego Ziętka, ówczesnego wojewody katowickiego, z okazji 100-lecia Kopalni Węgla Kamiennego "Radzionków”. Matką chrzestną statku została Emilia Bacia, żona jednego z radzionkowskich górników.

Wszyscy wiedzą, że mieszkańcy Radzionkowa często nazywani są "Cidrami”. Dlaczego? Na ten temat jest kilka teorii. Pierwsza mówi o żołnierzach napoleońskich, którzy stacjonowali w okolicach Radzionkowa w latach 1807 - 09. To oni mieli przywieźć z Francji modę na picie jabłkowego napoju alkoholowego, czyli cydru. Inna teoria nawiązuje do czasów I wojny światowej. Zgodnie z nią, cydr przywieźli na nasze tereny radzionkowscy żołnierze. Jako że przed laty w Radzionkowie i okolicach istniało wiele sadów, napój stał się bardzo popularny. I tak było przez wiele pokoleń.

Czy którekolwiek miasto może się dziś pochwalić takim skojarzeniem z popularnym napojem alkoholowym? Ponadto klasyczny cydr można jeszcze spotkać u lokalnych rzemieślników.

Radzionków jest również poważnym miejscem na mapie muzeów w Polsce. To tu od 15 lat działa jedno z pierwszych w Polsce prywatne Muzeów Chleba. Od samego początku przyciągało osoby z całego kraju. Również w Radzionkowie znajduje się przecież Centrum Deportacji Dokumentacji Górnoślązaków do ZSRR. Droga do otwarcia placówki była długa i skomplikowana(odbyła się w lutym 2015 roku) ale relacje obiegły serwisy informacyjne w całym kraju. A już po pierwszym tygodniu funkcjonowania, odwiedziło je ponad 1000 osób

To oczywiście nie wszystko co sprawia, że Radzionków można nazwać słynnym miastem. Weźmy chociaż Ruch Radzionków, który w 1998 roku awansował do I ligi(wówczas najwyższej klasie rozgrywkowej). Do tego obiekty rekreacyjne na Księżej Górze - tętnią życiem zarówno latem(baseny, boiska) jak i zimą(organizowane są kuligi oraz zawody narciarskie). Ponadto w Radzionkowie działa pond 40 organizacji pozarządowych(przypomnijmy, że miasto ma ok. 17 tys. mieszkańców), które co tydzień organizują jakieś imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!