Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mały Książę" po śląsku, czyli "Mały Princ". Premiera książki z audiobookiem we wtorek 27 listopada w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
"Mały Princ", czyli "Mały Książę" po śląsku. Tłum. Grzegorz Kulik
"Mały Princ", czyli "Mały Książę" po śląsku. Tłum. Grzegorz Kulik Katarzyna Pachelska
Przekładu na język śląski klasycznej powieści Antoine de Saint-Exupery'ego "Mały Książę" podjął się Grzegorz Kulik. Pozycję, wraz z dołączonym audiobookiem, czytanym przez Mirosława Neinerta, wydało poznańskie wydawnictwo Media Rodzina. Premiera książki odbędzie się 27 listopada 2018 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. "Dziennik Zachodni" jest patronem medialnym tej pozycji.

"Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupéry'ego to klasyka literatury dziecięcej, ale też ulubiona książka wielu dorosłych, traktowana jako przypowieść filozoficzna pełna etycznych wskazówek. Teraz można ją czytać (i słuchać) po śląsku, bo już 27 listopada 2018 r. będzie mieć premierę "Mały Princ", czyli przekład "Małego Księcia" na język śląski. W tym dniu odbędzie się też spotkanie poświęcone książce w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Premiera książki "Mały Princ" i spotkanie
Wtorek 28 listopada 2018 r., g.17,
Biblioteka Śląska, Katowice, pl. Rady Europy 1, sala Parnassos
Wstęp wolny
W spotkaniu wezmą udział tłumacz książki Grzegorz Kulik oraz aktor Mirosław Neinert, który przeczyta fragmenty "Małego Princa".

Niełatwego zadania przełożenia słynnego tekstu na język śląski podjął się mistrz śląskiej mowy Grzegorz Kulik, twórca również przekładu na śląski "Dracha" Szczepana Twardocha. "Mały Princ" z pewnością rozbawi i wzruszy wszystkich starszych i młodszych wielbicieli "Małego Księcia". W przekładzie nie stracił jednak nic z filozoficznego charakteru oryginału. Dla tych, którzy nie najlepiej radzą sobie z językiem Ślązaków, autor przygotował specjalny słowniczek, a całość książki przeczytał na dołączonym audiobooku znany i lubiany na Śląsku aktor i reżyser Mirosław Neinert, szef katowickiego Teatru Korez.

Niczym sie niy widzi tak dobrze, jak sercym. To, co nojważniyjsze, tego ôczy niy widzō

- Niy spodziywoł żech sie, iże przidzie mi przełożyć Małego Princa na ślōnsko mowa - mówi Grzegorz Kulik. - Jak ino wydownictwo spytało ale mie, czy bych chcioł, toch zaroz ôdpedzioł, iże toć, że chca. Mały Princ to przeca niyôbyczajno historyjo ô tym, co w żywobyciu je richtich ważne, a skirz naszyj ludzkij natury, ta ôpowiyść po latach nic niy traci ze swojij aktualności. Niyrŏz we dziynnyj uwijaczce dobrze je na chwila stanōńć i spōmnieć sie słowa ôd liszki: „Niczym sie niy widzi tak dobrze, jak sercym. To, co nojważniyjsze, tego ôczy niy idzōm” - dodaje tłumacz.

Z kolei prof. UŚ Zbigniew Kadłubek twierdzi: Mały Książę należy do książek wielkich. Tłumaczony na małe języki, na języki najmniejsze, na łemkowski, a teraz przez znakomitego tłumacza Grzegorza Kulika na śląski. Wcześniej ukazał się jeszcze w wersji wielkopolskiej. O Różę Księcia dbają czule czytelnicy w Asturii, Aragonii, Bawarii… Region Veneto ma swojego El Principe Picenin, a my mōmy swojigo. Wielkie sprawy w prostych regionalnych słowach.

Za to eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, nie może się doczekać, żeby przeczytać "Princa" po śląsku. - Czytałem "Małego Księcia" jako dziecko. Język polski był drugim językiem, na który go przetłumaczono! Potem wracałem do tej lektury jeszcze kilkakrotnie - mówi.

Książka kosztuje 25 zł. "Dziennik Zachodni" jest patronem medialnym "Małego Princa".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Około 1000 stanowisk do objęcia przez PiS w województwie śląskim

PiS przejął władzę na Śląsku, gdy Wojciech Kałuża zmienił partyjne barwy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo