Mam kablówkę, ale abonamentu RTV nie zapłacę, bo nie muszę. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Poznaj stawki i kary

TK

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Kto ma kablówkę, ten nie płaci abonamentu RTV. To bardzo częsta opinia, którą powtarzają klienci telewizji kablowych. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc nie płacę dodatkowo abonamentu RTV - to kolejna opinia. Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu. W ofertach pojawia się słowo "abonament", który wprowadza sporo zamieszania. Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2020 roku? Powszechne jest przekonanie, że właściciele kablówek abonament RTV mają zapłacony razem z rachunkiem za korzystanie z pakietu u dostawcy kablówki. Telewidzowie tłumaczą, że skoro opłaty za kablówki sa wysokie, to nie powinni już płacić abonamentu. Dodatkowo nie oglądają TVP, a tylko inne programy więc czują się zwolnieni z obowiązku płacenia. Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych i ile wynosi kara brak opłaty? Sprawdżcie tutaj.

Abonament RTV w 2020. Stawki pozostają bez zmian

Abonament RTV w roku 2020 pozostanie bez zmian. Tak wynika z rozporządzenia ws. wysokości opłat abonamentowych za radio i telewizję podjętej przez KRRiT.

Rada zwróciła jednak uwagę na fakt, że:

 • abonament RTV i wpływy z niego są niewystarczające,
 • niskie wpływy nie pozwalają wywiązać się z "misji publicznej".

Nie przegapcie

Mniejszy abonament RTV 2020: jak obniżyć cenę abonamentu?

Cena abonamentu RTV nie dla wszystkich jest korzystna. Dla wielu Polaków jest to dodatkowy koszt, który ponoszą co miesiąc, za korzystanie z radia i telewizji. Nie dla wszystkich ta opłata wydaje się również sprawiedliwa. Jeżeli uważamy, że abonament RTV 2019 jest zbyt wysoki, możemy spróbować go nieco obniżyć. Mamy dwie możliwości:

 1. Jeśli do 25 stycznia 2020 opłacimy abonament RTV za cały rok z góry, otrzymamy 10% zniżki. Oznacza to, że za radio zapłacimy 75,60 zł, a za telewizor – 245,16 zł.
 2. Opłatę za abonament RTV 2020 obniżymy płacąc opłaty za więcej niż w miesiąc z góry.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podkreśla, że mimo, tego, że wysokość abonamentu w 2020 roku nie ulegnie zmianie, to konieczna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Kolejnym krokiem, który miałby wyrównać utracone wpływy to zapisanie stałej kwoty w budżecie.

Opłata za abonament RTV w 2020 roku wyniesie:

 • 7 złotych miesięcznie - za samo radio
 • 22, 70 zł miesięcznie - za radio i telewizję.

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY RADIO + TELEWIZOR|

 • 44,05 zł za dwa miesiące z góry
 • 65,35 zł za trzy miesiące z góry
 • 129,40 zł za sześć miesięcy
 • 245,15 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY - RADIO|

 • 13,60 zł za dwa miesiące z góry,
 • 20,15 zł za trzy miesiące z góry,
 • 39,90 zł za sześć miesięcy z góry
 • 75,60 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020 - zwolnienia. Kto nie musi płacić?

Z płacenia abonamentu RTV są zwolnione osoby, które mają:

 • skończone 75 lat,
 • posiadają I grupę inwalidzką,
 • pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną.

Abonament RTV a kablówka

Abonamentu RTV nie płacą właściciele kablówek - to coraz częściej wystyepujące przekonanie wsród nowych posiadaczy telewizji kablowych. W ten sposób uzasadniają brak comiesięcznych opłat.

Oto dwie najczęściej powtarzające sie opinie na ten temat:

 1. Kto ma kablówkę, ten nie musi płacić abonamentu RTV
 2. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc dodatkowego abonamentu RTV nie trzeba płacić.

Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu.

Okazuje się jednak, że to nieuzasadnione przekonanie.

Z ustawy wynika z tego jasno, że podpisanie umowy z kablówka nie zwalnia z obowiązku indywidualnego płacenia abonamentu RTV. Dlaczego?

Według ustawy, opłata abonamentowa jest obowiązkowa dlatego, że korzystamy z telewizora, a nie dlatego, że oglądamy taki czy inny kanał telewizji. Nie ma znaczenia również to, czy mamy podpiętą antenę telewizji, czy korzystamy z syganłu kablowego.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również kombatanci wojenni oraz wojskowi, a także osoby bezrobotne. Z opłat zwolnieni są również ci, którzy pobierają zasiłek przedemerytalny oraz osoby, które spełniają kryterium dochodowe.

Abonament RTV 2020: Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu?

Kary za niepłacenie abonamentu RTV w 2020 pozostaną na tym samym poziomie. Wszyscy, którzy migają się od płacenia za abonament liczyć się muszą z karą.

Zwolnieni z płacenia abonamentu rtv są inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdalne do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o orzeczonej trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jest również kryterium wiekowe - abonamentu rtv nie płacą osoby, który mają 75 lat i więcej. Zwolnienie dotyczy również tych, którzy ukończyli 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub KRUS-u.

Zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy też osób niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, a także osób niesłyszących, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent.

W przepisach jest też mowa o zwolnieniu z abonamentu RTV dla osób spełniających kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tych, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osób uprawnionych do pobierania zasiłku i świadczenia przedemerytalnego oraz bezrobotnych, o których mowa jest w artykule 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z uiszczania abonamentu RTV zwolnieni są również inwalidzi wojenni i wojskowi, członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojskowymi lub wojennymi, osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w wyniku pobytu w miejscach represji a także osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zwolnienie z abonamentu RTV obejmuje również członków rodzin pozostałych po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z powodu inwalidztwa, a także osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Co ciekawe, uznano, że abonamentu RTV nie muszą płacić osoby, które do oglądania TV lub słuchania radia wykorzystują komputery z dołączonymi dekoderami naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Uznano, że przeznaczeniem komputerów nie jest odbiór telewizji czy radia. Jest to funkcja wtórna, więc nie można tych urządzeń traktować jako odbiorników RTV. Podobnie rzecz ma się z tabletami i telefonami komórkowymi z wbudowanym odbiornikiem radiowym.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 330

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz
16 stycznia, 10:49, Ex

Za radio i telewizor raczej nie. Ja nie płacę za rtv bo mam tylko Netflixa lub Hbo zależnie od potrzeb. Opłacam tylko internet.

J
Jon
16 stycznia, 10:49, Ex

Jesteś debilem kupując telewizor zapłaciłeś za niego ,

E
Ex'pert

....musisz płacić abonament RTV , bo to jest opłata za posiadanie odbiornika RTV, a nie za dostęp do kanałów TV!!!!! Proszę czytać ze zrozumieniem!

G
Gość

Jeśli nie mogą wywiązać się z "misji publicznej" to wystarczy obniżyć zarobki tzw GWIAZD.

K
Klops

Przecież TVP SA jest spółką z którą nie mam podpisanej umowy na dostarczanie mi programów radiowo-telewizyjnych. Radio mam internetowe a telewizję z satelity.. to z jakiej racji mam płacić

C
Ciekaw

Mam penisa czy mam płacic alimenty za jego posiadanie bo mogę zrobić dziecko

D
Durnyząd

Jeszcze trochę będziemy płacić za posiadanie samochodu do Orlenu i lotosu

Bo możemy kupić paliwo

G
Gość

Monopol w modzie inne filmy za to się ussdza a TVP rządi jak chce za pomocą PISuara kurski i jego podwładni horendalne zarobki a w TVP gówno nie ma co oglądać tak jak w TVN i reszcie wszystko się powtarza nic nowego i za co tu płacić. A po 1 telewizor jest tylko urządzeniem niczym więcej. Kto chce to ogląda a kto nie to nie to nie musi.

G
Gość

Kurski zdrowieć [wulgaryzm]. Komuch nie ma kasy niech obciąganie rydzowi dostanie kapkę hasa nie dam złodziejowi centa [wulgaryzm].... Jebs...e

G
Gość
14 stycznia, 21:27, Gość:

Myślę że producenci powinni to płacić dlaczego ja mam płacić za coś co sama se kupiłam bzdura i czysty haracz

Sama kupiłaś z zarobionych opodatkowanych pieniędzy, sprzęt był też opodatkowany w sklepie i jeszcze dopóki go posiadasz masz za to płacić, jak za wynajem ! MASAKRA! Ten kraj schodzi na psy. To samo na lokatach, podatek Belki... wszystkie podatki to wielkie oszustwo na bezrobotnych ich dofinansowania, zapomogi, 300plus, 500plus a z pensji 3800 na reke dostaje sie 2400, służba zdrowia nie funkcjonuje, neurochirurg w kolejce 2 i pol roku, ortopeda 10miesiecy, ale co miesiac pobieraja mi tysiaka na skladke. dobrze ze ZUS ma takie piekne palace, a caly urzad sklada sie z urzednikow panstwowych ktorzy zarabiaja jak obywatel na sluzbie, jezdza tramwajami i mieszkaja w mieszkaniach ktore kupili za swoje marne pensje, a nie dostali od miasta za 40tys ponad 100metrowych pieknych kamienic

N
Nika

Znowu bezrobotni nic nie płacą, pobierają zasiłki, 500 ... i wszystko za darmo. W tym kraju lepiej się wychodzi będąc bezrobotną, samotną (bez ślubu), matką 4 dzieci niż pracująca kobietą na 1,5 etatu!!!

G
Gość
14 stycznia, 07:58, Gość:

A co jeśli nie mam kablówki ani nieziemnej. A na telewizorze oglądałem tylko N E T F L I X A?

14 stycznia, 14:26, ca:

płacisz za telewizor - [wulgaryzm] ich obchodzi twój netflix. szmal musi sie zgadzac.

15 stycznia, 8:37, ...:

A co jak nie mam telewizora - tylko rzutnik podpięty pod komputer (albo po prostu na kompie):P

luki są tylko trzeba je znaleźć

Ja mam monitor, a nie telewizor lub przeznaczeniem mojego telewizora tak jak i komputera jest granie w gry (konsola). Przepis sprzed 40 lat gdy TV mógł służyć tylko i wyłącznie do oglądania 3 programów TVP, ale dalej się z ludzi robi debili...

...
14 stycznia, 07:58, Gość:

A co jeśli nie mam kablówki ani nieziemnej. A na telewizorze oglądałem tylko N E T F L I X A?

14 stycznia, 14:26, ca:

płacisz za telewizor - [wulgaryzm] ich obchodzi twój netflix. szmal musi sie zgadzac.

A co jak nie mam telewizora - tylko rzutnik podpięty pod komputer (albo po prostu na kompie):P

luki są tylko trzeba je znaleźć

D
Danio

Jak Wy mnie teraz zaimponowaliście: "Zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy (...) także osób niesłyszących, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent".

BRAWO WY.

G
Gość

Myślę że producenci powinni to płacić dlaczego ja mam płacić za coś co sama se kupiłam bzdura i czysty haracz

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3