Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mam Talent: Mistrzyni świata w "szybkich kubeczkach" z Rudy Śląskiej. To Katarzyna Rodzach

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Katarzyna Rodzach- mistrzyni świata w "szybkich kubeczkach"
Katarzyna Rodzach- mistrzyni świata w "szybkich kubeczkach" Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
Katarzyna Rodzach ma 17 lat, a za nią już m.in. występ w popularnym telewizyjnym show "Mam talent", mistrzostwo Polski i mistrzostwo świata w... szybkich kubeczkach! Co to takiego? Speed stacking to błyskawiczne budowanie i rozbieranie piramidek z kubków.

Katarzyna Rodzach na co dzień chodzi do liceum im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Uczy się, gra w koszykówkę i nieustannie trenuje ustawianie kubeczków. - Na początku ćwiczyłam na zwykłych, plastykowych kubkach po jogurtach - mówi Katarzyna Rodzach. Profesjonalny sprzęt pojawił się dopiero później.

Dlaczego zajęła się akurat "szybkimi kubeczkami"? - Podoba mi się precyzja tego sportu oraz szybkość. Aby zrobić jakikolwiek postęp trzeba dużo trenować - wyjaśnia Katarzyna.

Swoją przygodę z dyscypliną Speed Stacks, czyli szybkimi kubeczkami rozpoczęła sześć lat temu. Jako trzynastolatka wzięła udział w "Mam talent".

- Odkąd zaczęłam się interesować tą dyscypliną, prowadzę kanał na YouTube, gdzie wrzucam filmiki z treningów i występów. Realizatorzy programu odnaleźli w Internecie mój kanał, napisali do mnie i zaprosili do programu. Dostałam się do castingów z jurorami i zostałam wybrana do czterdziestki. Niestety później odpadłam, nie udało mi się dotrzeć do etapu emitowanego na żywo w telewizji - zdradza Katarzyna Rodzach.

Później nastąpiła dwuletnia przerwa, ponieważ, jak mówi Katarzyna, dyscyplina była niezbyt popularna w Polsce. Teraz nastąpiło jej odrodzenie.
W maju ubiegłego roku Katarzyna wzięła udział w Mistrzostwach Polski, a teraz w Mistrzostwach Świata, odbywających się w Niemczech. Tam wraz z piątką pozostałych nastoletnich zawodników reprezentowała Polskę. Zajęła pierwsze miejsce w konkurencji 3-3-3 i zwyciężyła w swojej grupie wiekowej (dziewczyny 16 lat). Dodatkowo, zajmując czwartą lokatę, otarła się o podium w tej konkurencji bez podziału na kategorie wiekowe.

Warto zaznaczyć, że konkurencja była duża, ponieważ w zawodach udział wzięło 270 zawodników.

- Na mistrzostwach był bardzo wysoki poziom. Nie spodziewałam się, że będzie aż tak ciężko - zdradza Kasia.

Teraz chodzi do pierwszej klasy szkoły średniej, ale już powoli snuje poważne plany na przyszłość. Chciałaby pójść na medycynę i zostać lekarzem. W tym przypadku precyzja i szybkość, jaką zdobyła podczas treningów z pewnością się przydadzą. Życzymy powodzenia i wielu sukcesów!

Dla wyjaśnienia warto dodać, że Speed stacking to stosunkowo młoda dyscyplina sportu, ponieważ została wymyślona w USA w 1990 roku w Południowej Kalifornii. Niedługo po pierwszej rozgrywce w miejscowym klubie młodzieżowym nowy sport został zaprezentowany w telewizji, w programie "The Tonight Show starring Johnny Carson". Natomiast pierwsze oficjalne zawody odbyły się osiem lat później 1998 r. w Kalifornii i w Denver w Colorado. Był to moment przełomowy i od tego czasu idea zaczęła się rozprzestrzeniać w innych krajach.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!