Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia i cytologia - kobiety nie powinny obawiać się tych badań

Aldona Minorczyk-Cichy
Na raka piersi zapada rocznie 270 tys. Europejek. Aż 88 tys. umiera. W Polsce jest  co roku 12 tys. nowych przypadków i ok. 5 tys. zgonów. W większości to wynik spóźnionej diagnozy. Często z winy kobiet
Na raka piersi zapada rocznie 270 tys. Europejek. Aż 88 tys. umiera. W Polsce jest co roku 12 tys. nowych przypadków i ok. 5 tys. zgonów. W większości to wynik spóźnionej diagnozy. Często z winy kobiet Paweł Relikowski
Noworoczne postanowienie? Idź się przebadać kobieto: mammografia i cytologia obowiązkowo! Nie badamy się ze strachu, ale tłumaczymy nadmiarem obowiązków. Odważ się, idź do lekarza

Rzucę palenie, będę codziennie ćwiczyć, nauczę się języka obcego, schudnę - to najpopularniejsze postanowienia noworoczne. My tak paniom, jak i panom proponujemy inne: "Idź do lekarza i przebadaj się człowieku!" Ogromne zaległości mają tutaj zwłaszcza kobiety. Zaniedbują swoje zdrowie i profilaktykę. Tylko co czwarta z dorosłych pań zgłasza się na cytologię, a zaledwie 45 procent wykonuje mammografię. Tymczasem to właśne te badania pozwalają wykryć nowotwór w momencie, kiedy szanse na wyleczenie są niemal stu procentowe.

Weź przykład z Niemek

Bierzmy przykład z Niemek i Francuzek. Te pierwsze cytologię wykonują zawsze w swoje urodziny. Drugie starają się wejść w Nowy Rok z z "białą kartą". Już na początku roku zapisują się na badania profilaktyczne. Potemprzez cały rok cieszą się zdrowiem.

Holenderki i Szwedki, dzięki regularnym badaniom prze-siewowym, dożywają średnio 90. Dla nich badania profilaktyczne są częścią zdrowego trybu życia.

A jak to wygląda u nas? Ginekolog, seksuolog profesor Violetta Skrzypulec-Plinta tłumaczyła mediom, że kobiety nie chodzą na profilaktyczne badania, bo po prostu się ich boją. Zdaniem lekarki z Katowic pokutuje w nas przekonanie, że lepiej nie wiedzieć, bo co zrobi mąż i dzieci, kiedy się okaże, że kobieta ma raka piesi czy szyjki macicy.

Kobiety tłumaczą się także tym,że mają dużo obowiązków. Brakuje im czasu dla siebie. Jak czują się dobrze, to nie poświęcają zdrowiu żadnej uwagi. A często choroba rozwija się podstępnie, nie dając objawów.

Przegrywamy z rakiem

Statystyki raka piersi wciąż są fatalne. Na tę chorobę zapada rocznie 270 tys. Europejek. Aż 88 tys. z nich umiera. W Polsce jest 12 tys. nowych przypadków rocznie i ok. 5 tys. zgonów.

Dlaczego? Wiele kobiet zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy choroba zdąży się już rozprzestrzenić. Tymczasem jeśli pacjentka podda się badaniom jeszcze we wczesnej fazie rozwoju raka, interwencja będzie polegała na wycięciu powstałej w ciele zmiany. Jeżeli choroba wejdzie już w stadium zaawansowane, trzeba będzie amputować pierś.

Co jest przyczyną ciągłego wzrostu liczby nowotworów? Niewłaściwe nawyki: palenie papierosów, dieta, w której dominują potrawy tłuste, a owoców i warzyw jest zdecydowanie mniej. Do tego dochodzi nasza niechęć do profilaktyki.

Podstępny zabójca

Rak szyjki macicy to kolejny podstępny zabójca pań. Każdego roku ponad pół miliona kobiet na świecie zapada na tę groźną chorobę. Około 300 tysięcy umiera. W Polsce co roku diagnozę: rak szyjki macicy słyszy ponad 3300 kobiet, połowa z nich umiera. A zapobiec temu może zwykła, ale wykonana w porę cytologia.
Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy ostrzega, że każdego roku kilka tysięcy rodzin przeżywa dramat, którego można było uniknąć: "Wystarczyłoby, aby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i przechodziły badanie cytologiczne. Tymczasem bardzo wiele pacjentek z wykrytym rakiem szyjki macicy przyznaje, że ostatni raz były u ginekologa w okresie ciąży. Czasem kilka, czasem kilkanaście lat temu. Połowa chorych nigdy nie miała pobranego wymazu cytologicznego!" Szanowne panie - na badania marsz!

Jak się badać?

RAZ DO ROKU: Stężenie poziomu cukru we krwi, analiza moczu, morfologia krwi, OB, badanie kału na krew utajoną (po 50. roku życia), EKG (panowie po 40.), pomiar gęstości kości (panie po 50., panowie po 65.), cytologia, badanie ginekologiczne, USG dopochwowe.

CO 2-3 LATA: Stężenie poziomu cholesterolu we krwi (pierwszy raz po 30. roku życia, po 50. - raz do roku), badanie dna oka (po 50. - co roku).

Mamografia skriningowa co 2 lata miedzy 50.-69. rokiem życia. Przy odpowiednich wskazaniach, skierowanie w każdej chwili może wystawić specjalista. Osoby palące papierosy powinny wykonywać także rentgen klatki piersiowej.

Bezpłatnie i bezboleśnie

Badania wykonywane regularnie pozwalają na kontrolę naszego stanu zdrowia. Dzięki nim wiemy, jak funkcjonuje nasz organizm. Proste badania, jak badanie krwi czy moczu, pozwalają szybko i dokładnie określić choroby jeszcze zanim pacjent je odczuje. Łatwiej jest leczyć choroby wcześnie wykryte, niż te, które są już zaawansowane.

Zróbmy badania odpowiednie dla naszej płci i wieku. Są one krótkie i bezbolesne, najczęściej również bezpłatne.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!