MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy swój lokalny Giewont w województwie śląskim. Widok z jurajskiej Góry Biakło jest równie imponujący, co w Tatrach

Katarzyna Stacherczak
Mamy swój lokalny Giewont. Widok z Góry Biakło jest równie imponujący, co w Tatrach
Mamy swój lokalny Giewont. Widok z Góry Biakło jest równie imponujący, co w Tatrach Katarzyna Stacherczak
Wiecie, że wcale nie trzeba jechać w Tatry, by zobaczyć Giewont? Znajdziecie go również - w nieco mniejszej i zdecydowanie bardziej dostępnej wersji - w województwie śląskim, na majestatycznej Górze Biakło. Jest to jedno z najbardziej malowniczych wzniesień na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Roztaczająca się stąd panorama zachwyca.

Mamy swój lokalny Giewont w woj. śląskim

Góra Biakło - z jurajskim Giewontem - znajduje się w Olsztynie, w powiecie częstochowskim, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Ma 340 m n.p.m. Wzniesienie ma formę bezleśnego, skalnego grzebienia. Od północnej strony sąsiaduje ze skalistym grzebieniem Lipówek, od południowej opada na płaskie i porośnięte lasem obniżenie oddzielające go od Sokolich Gór.

Wzgórze zbudowane jest z wapieni pochodzących z okresu jurajskiego. Na południowym krańcu skalnego masywu Góry Biakło, w wapiennym bloku istnieje oryginalna forma wietrzenia krasowego – okno skalne, na wschodnim – iglica wapienna, będąca też typowym elementem skalistego krajobrazu uformowanego przez procesy krasowe. Góra ze wszystkich stron otoczone jest łąkami i lasami.

Góra Biakło nazywana jest "Małym Giewontem: albo "Jurajskim Giewontem". Dlaczego? Podobnie jak na Giewoncie, na Biakle znajduje się krzyż. Postawiono go na początku lat 90. na pamiątkę 15-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Widok z Góry Biakło jest równie imponujący, co w Tatrach

Góra Biakło to najbardziej skalisty i górski fragment wyżyny. Mimo że jest niewielkich rozmiarów, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne: zielony i czarny. Góra jest atrakcyjna do zdobycia o każdej porze roku. Na ostatnim odcinku są skalne stopnie, które są już mocno wyślizgane - trzeba wziąć to pod uwagę i dobrać odpowiednie obuwie. Skały na Biakle są też popularnym miejscem wspinaczkowym. Z walorów niezalesionego Biakła korzystają także paralotniarze.

Z góry rozciąga się piękny widok na cztery strony świata - możemy stąd podziwiać malownicze krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz okoliczne miejscowości. To jedna z najpiękniejszych panoram na naszym terenie. Zobaczymy między innymi rezerwat Sokole Góry, zamek w Olsztynie oraz inne okoliczne wzgórza. To również idealne miejsce na obserwację zachodu słońca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni