Mandaty wyższe, punktów więcej [PROJEKT KARANIA PUNKTAMI]

PS
Prędkość
Prędkość Marzena Bugała
Udostępnij:
Nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie taryfikatora mandatowego i punktowego to cios głównie w kierowców, którzy w czasie jazdy rozmawiają przez komórki. Dotarliśmy do projektu rozporządzenia. Zobacz, za co dostaniesz mandat i więcej punktów karnych.

Więcej punktów karnych za cofanie na drodze ekspresowej i autostradzie, za rozmowę w czasie jazdy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, omijanie szlabanów na przejazdach kolejowych, wjeżdżanie na skrzyżowanie, gdy nie ma nim miejsca do kontynuowania jazdy - to tylko część drakońskich kar, jakie przewiduje projekt rozporządzenia punktowego MSWiA.

KURS REEDUKACYJNY ZA PRZEKROCZENIE LIMITU PUNKTÓW KARNYCH

"Proponuje się przypisanie 5 punktów za naruszenie zakazu cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie (kod H 01) - dotychczas przewiduje się 3 punkty. Propozycja podyktowana jest m.in. wzrostem dopuszczalnej prędkości na takich drogach, w związku z tym naruszenie zakazu cofania stwarza potencjalnie większe zagrożenie bezpieczeństwa" - brzmi uzasadnienie dotyczące podwyższenia kary za to wykroczenie, które bardzo często prowadzi do wypadków śmiertelnych.

PRZECZYTAJ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA PUNKTOWEGO MINISTRA MSWIA

Najbardziej kontrowersyjny punkt dotyczy karania osób prowadzących samochody i jednocześnie rozmawiających przez telefon w niedozwolony sposób.

CZY NOWY TARYFIKATOR PUNKTOWY WPŁYNIE NA NIELEGALNY PROCEDER SPRZEDAWANIA PUNKTÓW?

"Proponuje się przypisać 5 punktów za korzystanie z telefonu komórkowego w niedozwolony sposób - dotychczas kod I 04; niewątpliwie daje się zaobserwować powszechne lekceważenie tego zakazu" - brzmi uzasadnienie kolejnego podwyższenia kary punktowej.

"Proponuje się przypisać liczbę 2 punktów za wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - dotychczas kod I 13; takie zachowania powodują utrudnienie lub wręcz tamowanie ruchu na skrzyżowaniach, co częstokroć początkuje tworzenie się ogromnych zatorów ulicznych, zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego" - ten punkt wzbudza chyba najmniej emocji, bo panuje powszechne przekonanie, że barierki omijają tylko samobójcy i wariaci, za co spotyka ich zasłużona kara.

MANDATOWNIK 2011, CZYLI TARYFIKATOR MANDATÓW W PRAKTYCE - CZYTAJ

Za to kolejny punkt to uderzenie w osoby przewożące samochodami rowery na bagażnikach doczepianych z tyłu samochodu.

"Proponuje się przypisać liczbę 3 punktów za zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń oraz tablic rejestracyjnych - dotychczas kod I 21; w związku z wdrażaniem centralnego systemu nadzoru nad ruchem drogowym szczególne znaczenie ma zapewnienie widoczności oznaczeń pojazdu, zwłaszcza tablic rejestracyjnych; również zbyt często daje się zauważyć lekceważenie zakazu zakrywania świateł pojazdu (zwłaszcza z tyłu) przez niewłaściwe umieszczanie na pojazdach ładunków, w tym również rowerów" - czytamy w uzasadnieniu.

Ostatni ważny punkt dotyczy karygodnego procederu organizowania kuligów za samochodami. Jak pokazuje doświadczenie choćby z Turzy Śląskiej i Sarnowa, takie kuligi, często kończą się rodzinnymi tragediami.

"Proponuje się przypisać liczbę 5 punktów za ciągniecie za pojazdem osób na nartach, sankach itp. - dotychczas kod I 23; mając na uwadze tragiczne wypadki z minionej zimy, w których ginęły lub odnosiły ciężkie obrażenia dzieci ciągnięte na sankach za samochodami, przypisanie proponowanej liczby punktów powinno zwrócić uwagę niektórych nieodpowiedzialnych kierowców na wynikające z naruszenia tego zakazu zagrożenie bezpieczeństwa osób, przede wszystkim dzieci, ciągniętych za pojazdem na różnych urządzeniach" - czytamy w projekcie.

CO SĄDZICIE O PROPONOWANYCH KARACH? CZY ZGADZACIE SIĘ Z NIMI? CZY SĄ JESZCZE JAKIEŚ INNE WYKROCZENIA, KTÓRE POWINNY BYĆ SUROWIEJ KARANE PUNKTAMI? NAPISZCIE KOMENTARZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
karol
jedzie taki poseł złamie przepis i jest bezkarny bo ma immunitet jaka to sprawiedliwość
M
Mirek / Katowice
Nie rozumiem, dlaczego gość z zagranicy nie może mieć punktów karnych, obowiązujących na terenie RP?

Większość, zwłaszcza z zachodu, lata u nas bezkarnie, bo co znaczy 'straf' 400-500zł dla takiego? Złapie 2 mandaty w te i z powrotem, a i tak sypie 200km/h po autostradzie, bo kwota to dla niego żadna, a punktów nie ma..

Wprowadzić ewidencję dla zagranicznych gości, przy przekroczeniu limitu zakaz poruszania się na 1 rok, po roku zerowanie jak dla nas i tyle.

Albo.. jeśli już tylko kwotowo, to mandat w walucie danego kraju, tzn. dla Polaka 500zł, dla Niemca 500 euro, dla Czecha 500 koron itd.
Wg mnie to też jest wyjście, by ostudzić obcokrajowców.
h
hajduczanin
a co z pijusami?
czy dalej mamy czytać o tysiącach pijanych bydlaków,którzy zostali namierzeni przez policję.
k
kaktusnadłoni
Ale jeden warunek, taryfikator mandatowy i punktowy powinien obowiązywać również posłów, senatorów i księży. Jak wszyscy, t wszyscy. Bez świętych krów.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie