Manifestacja w Imielinie. Czy kopalnia "Ziemowit" będzie fedrować pod Imielinem? Górnicy zaatakowali protestujących mieszkańców

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
W Imielinie odbyła się manifestacja w sprawie kopalni Ziemowit. W mieście starli się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy kopalni. Główna droga została zablokowana. Uczestników pilnuje policja. Ulica Imielińska została mocno zakorkowana. O godz. 15:00 zaczeły się tu dwie manifestacje: mieszkańców przeciwko kopalni i kontrmanifestantów ze związków górniczych. Mieszkańcy rozwiązali zgromadzenie, lecz mimo tego przybyli górnicy zaczęli zachowywać się agresywnie Posypały się wyzwiska, doszło do szarpaniny. W powietrzu latały kamienie i petardy. Interweniowała policja.

Manifestacja w sprawie kopalni w Imielinie

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z MANIFESTACJI

Związki Zawodowe działające w KWK Ziemowit zorganizowały wyjazd do Imielina w celu zamanifestowania swojego poparcia dla uruchomienia wydobycia węgla ze złóż Imielin Północ, które są naturalnym przedłużeniem bytu naszej kopalni i przyszłością naszą oraz naszych rodzin - taki komunikat pojawił się na kopalni Ziemowit. Ma on zachęcić górników do wyjazdu do Imielina, gdzie odbywa się manifestacja przeciwników powstania kopalni.

Wniosek od przeciwników kopalni został już oficjalnie złożony do Urzędu Miasta w Imielinie oraz trafił do Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. - Ustaliłam, że do naszej jednostki oficjalnie powiadomienie wpłynęło 21 stycznia. Będzie to zgromadzenie publiczne na ul. Imielińskiej w dniu 31 stycznia, a organizatorem jest stowarzyszenie Nasz Imielin - mówi asp. szt. Katarzyna Skrzypczyk, rzeczniczka KPP w Bieruniu.

Manifestacja w Imielinie. Czy kopalnia "Ziemowit" będzie fed...

Kontrmanifestacja, o której nikt nie wie?

Policjanci nie wiedzą nic za to o kontrmanifestacji organizowanej przez związki zawodowe działające w górnictwie. Mimo tego, że na kopalni Ziemowit takie ogłoszenie się pojawiło. Urząd Miasta w Imielinie również nic o tym nie wie.

- Takie zgłoszenie nie wpłynęło, ale zgodnie z zasadami jest na to czas jeszcze do poniedziałku, 27 stycznia - mówią w UM Imielin.

Co ciekawe, w komunikacie zawartym i powieszonym na terenie KWK Ziemowit jest jeszcze jedna informacja, która głosi: - Bez waszego wsparcia i wspólnego zaangażowania kopalnia zostanie zamknięta w 2026 roku!

Ziemowit do zamknięcia w 2026 r.?

Skąd ta informacja i taka data? Zapytaliśmy w Polskiej Grupie Górniczej. - Nic nam o tym nie wiadomo - poinformowali nas przedstawiciele spółki.

Wciąż czekamy na odpowiedź związków górniczych w tej sprawie.

Tymczasem stowarzyszenie Nasz Imielin, organizator manifestacji, a także współorganizator - Stowarzyszenie Zielony Imielin, przekazują informacje, że 31 stycznia o godz. 15. odbędzie się blokada ulicy Imielińskiej w związku z protestem mieszkańców przeciwko uruchomienia złoża "Imielin-Północ".

Protest w Imielinie przeciw wydobyciu węgla przez kopalnię P...

- Sprawa obywatelskiego nieposłuszeństwa i buntu mieszkańców Imielin przeciwko planom kopalni z pewnością jest państwu znana, mieszkańcy protestują już od dwóch lat. Zostali jednak zmuszeni przez kopalnię oraz instytucje zajmujące się z urzędu ochroną środowiska do tak desperackiego kroku, jakim jest blokada ulicy - podają organizatorzy.

Zablokowana zostanie ulica Imielińska - główna ulica w mieście, po której przebiega cały ruch w kierunku Oświęcim - S1 oraz A4.

- Protestujemy jako mieszkańcy Imielina przeciwko planowanemu wydobyciu ze złoża Imielin północ grupy PGG nie tylko w obronie naszych domów oraz infrastruktury miejskiej. Protestujemy jako przedstawiciele aglomeracji Górnego Śląska w obronie zasobów bardzo dobrej wody pitnej ze zbiornika podziemnego GZWP 452 Chrzanów i Zbiornika Dziećkowice. Z tych zasobów wody pitnej korzystają mieszkańcy naszej górnośląskiej aglomeracji. Pytam kto weźmie odpowiedzialność za zdegradowanie zasobów tej dobrej jakości wody pitnej – mamy ekspertyzy niezależnych hydrogeologów i geologów, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo ich zniszczenia. Czy wezmą odpowiedzialność za to naukowcy, którzy opracowali raport dla kopalni KWK Piast Ziemowit, dyrekcja kopalni, zarząd PGG, a może RDOŚ czy GDOŚ jako instytucje administracji, które powinny stanąć w obronie tych zasobów? - mówi Tomasz Lamik ze stowarzyszenia Nasz Imielin.

- Apelujemy do pana ministra Kurtyki o to, by nie wydawał koncesji na eksploatację złoża „Imielin-Północ”. Mamy kryzys klimatyczny i deficyty wody w Polsce, przed nami transformacja regionów węglowych. Czy naprawdę zaryzykuje pan minister utratę rezerw wody pitnej dla mieszkańców aglomeracji i poświęci najbardziej zielone miasto na Śląsku? Jaki sens ma otwieranie nowego złoża, skoro już teraz kopalnie mają problem ze zbyciem węgla, którego miliony ton leżą na zwałach? - apeluje Alicja Zdziechiewicz, stowarzyszenie Zielony Imielin.

Komentarze 89

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogdan
31 stycznia, 21:50, Gość:

Przecież z tej wiochy prawie z co drugiego domu to emeryt górniczy. Wcześniej było super jak się brało wszystkie przywileje górnicze.

Nagle be i fe.

Śmieszny ten lud jest.

Górnictwo wam się nie podoba ale tanie ciepło i prąd z węgla już tak. Na ulicy protestują a w domach smrodzą kopciuchami aż huczy. Typowe-Polak hipokryta i tępy łeb.

G
Gość
1 lutego, 1:47, Gość:

wy głupie ryle. czymu niy zjedziecie niżyj skoro "Istnieje również możliwość dodatkowego zwiększenia bazy zasobowej o część złoża poniżej 1000m w wysokości 1540,6 mln ton, co zostało udokumentowane w dokumentacji geologicznej „Lędziny-Głęboka”". - PGG

metanu sie boicie? inne gruby są metanowe, a wy sie chojraki boicie?

jak zostać człowiekiem bez honoru - wstąpić do solidarności

Panie i Panowie żaden górnik nie zrezygnuje z takich chorych przywilejów. Węgiel, kartki żywnościowe, barbórka, czternastka razem z 15-20 tys.rocznie.kto dostaje takie premie tylko górnicy! Więc będą się rękami kilofami tej ściany trzymać.

G
Gość
23 stycznia, 20:34, No Imielok:

Wy tympe ryle składając wniosek o budowę domu od kopalni dostaliśmy zgodę na budowę na piśmie że w tym miejscu nie będzie wydobycia.wiec otwarcie się od imielin.won

23 stycznia, 21:17, Gość:

Ty tępy ymeloku.. Jakbyś był mądry to zajrzalbys do map przyszłych obszarów górniczych. Ale agenci nieruchomości nie patrzyli na Was, sprzedali wam gorole najdroższe piaszczyste ziemię za gruba kasę. Nikt tu na piasku nie chciał się budować

Ty tępy cii... Lu. Kopalnia wydała pozwolenia na budowę domów z informacją że na tym obszarze nie będzie wydobycia

G
Gość
31 stycznia, 17:53, Wróg węgla:

Wara od Imielina darmozjady związkowe z Ziemowita!!! Niech was zamkną wcześniej niż 2026 to wszyscy będą szczęśliwi. Zacznijcie pracować głową, a nie rękami. Uczcie się bo umysł macie za ciasny.

31 stycznia, 19:28, Gość gość:

Popieram w 100%

Naj.... e ryle przyjechaly dostały po 200 do kapsy i dymiom młoty jedne

G
Gość
1 lutego, 5:56, Gość:

A ten z maczugą to przecież emeryt. Co manifestacja to jest a potem się chwali co za to dostał

Ten z maczuga wygląda jak jakiś naandertalczyk

G
Go
31 stycznia, 16:25, Inżynier:

Współczuję...górnicy to największe szkodniki i nieduczone fujary...już trzęsą portkami bo musieliby iść do uczciwej rynkowej pracy. Fakty są takie że węgiel musi iść w zapomnienie. Ludzie nie mogą być terroryzowani przez garstkę kretów. Wszechobecne szkody na ziemi i w powietrzu są tylko i wyłącznie ich winą. Niech już to pozamykają w piz...

31 stycznia, 16:55, Górnik:

Ty zasrany izynierze zjedz na dół i przerób szykte to pogadamy . Jak by ci tak obudowa poiskrzyla i strzelala to galoty mosz pełne.

1 lutego, 8:16, Gość:

Nikt ci nie zmusza robić na grubie. Zawsze możesz się przebranżowić.

Zgadzam z pierwszym przedmówcą, iż kopalnie są zbędne, kosztowne i niepotrzebne. Powinniśmy w branże Tech zainwestować. Natomiast uwaga dla obydwu przedmówców - sugeruję sprawdzić pisownię przed kliknięciem wyślij

J
Jo
1 lutego, 10:32, Gp:

Czym się różni Ymelok od gorola z sosnowca?

A czym Ty się różnisz od cepa ?

A może ty też jesteś gorol ,zapytaj rodziców

J
Jam lasica

Do gornikow z "solidarnosci" I innych tego typu związkowców trzeba walic z armat. Szkodniki

m
mAT

Piękne te komentarze górników broniących kopalni. Faktycznie polskie kopalnie to stan umysłu. Nie lubię brytoli ale Margaret Thatcher to im wyszła. Miała jaja żeby całe to skąmlące krecie towarzystwo porozganiać.

I teraz zagadka ekonmiczna. Dlaczego do Polski wjeżdża tańszy wungiel, a dlaczego polski jest droższy? Co wpływa na wysokie koszty wydobycia wungla w Polsce? Może to ujadanie o podwyżki, czternastki, może zaraz i piętnastki. Tego nie rozumieją wasi związkowcy jak wszyscy związkowcy, a co dopiero prosty górnik kilofem od ściany oderwany.

G
Gp

Czym się różni Ymelok od gorola z sosnowca?

G
Gość
31 stycznia, 16:25, Inżynier:

Współczuję...górnicy to największe szkodniki i nieduczone fujary...już trzęsą portkami bo musieliby iść do uczciwej rynkowej pracy. Fakty są takie że węgiel musi iść w zapomnienie. Ludzie nie mogą być terroryzowani przez garstkę kretów. Wszechobecne szkody na ziemi i w powietrzu są tylko i wyłącznie ich winą. Niech już to pozamykają w piz...

31 stycznia, 16:55, Górnik:

Ty zasrany izynierze zjedz na dół i przerób szykte to pogadamy . Jak by ci tak obudowa poiskrzyla i strzelala to galoty mosz pełne.

Nikt ci nie zmusza robić na grubie. Zawsze możesz się przebranżowić.

G
Gość

A ten z maczugą to przecież emeryt. Co manifestacja to jest a potem się chwali co za to dostał

G
Gość

wy głupie ryle. czymu niy zjedziecie niżyj skoro "Istnieje również możliwość dodatkowego zwiększenia bazy zasobowej o część złoża poniżej 1000m w wysokości 1540,6 mln ton, co zostało udokumentowane w dokumentacji geologicznej „Lędziny-Głęboka”". - PGG

metanu sie boicie? inne gruby są metanowe, a wy sie chojraki boicie?

jak zostać człowiekiem bez honoru - wstąpić do solidarności

G
Gość
31 stycznia, 15:59, Gość:

pierwszy Imieliński marsz moherów dobiegł do końca, nawet setki ludzi nie potrafią zmobilizować sami emeryci i staruszki plus wszelkiej maści ekologi, dobrze że była policja bo palilibyście trampki ze strachu...

31 stycznia, 17:38, Gość:

Ty jesteś moher 🤔😁 rylu ?

31 stycznia, 17:43, Gość:

ile zapłacili wam za przyjazd judasze

31 stycznia, 17:49, Rek:

Brakuje oleju w głowie to się jest związkowcem lub hajerem. Uczyć się nie chciało.

31 stycznia, 20:48, Gość:

A ty się uczyłeś i tak jesteś debilem jesteś pewnie zaglupi żeby nawet na kopalni pracowac

sorry ale na gruba ludzi bierą bez matury, a nawet u sprzątaczek jest ona wymagana, więc ryj pod ziemie krecie głębinowy

G
Gość

Zjechała się hołota z ziemowita i pokazała prawdziwy obraz górnika - hama i prostaka. Chłop z maczugą przyszedł na kontrmanifestacje to i pokazali poziom jaskiniowca. Dziwie się policji że nie reagowała. Każdy musi sobie w życiu radzić tylko górnik zemrze z głodu jak nie bydzie fedrowoł.

Dodaj ogłoszenie