Manifestacja w Warszawie. Protest policjantów, strażaków i...

  Manifestacja w Warszawie. Protest policjantów, strażaków i strażników. Funkcjonariusze z woj. śląskiego są w stolicy

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Protest policjantów w Warszawie
  W stolicy ma było ok. 30 tys. mundurowych, w tym około 3 tysięcy z województwa śląskiego.
  1/77

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Patryk Drabek

  Wielka manifestacja służb mundurowych odbyła się we wtorek, 2 października w Warszawie. Policjanci, strażacy czy też strażnicy graniczni domagają się m.in. podwyżek (650 złotych) oraz zmian w systemie emerytalnym. Jak podali organizatorzy, w stolicy było około 30 tysięcy mundurowych, w tym około 3 tysięcy z województwa śląskiego. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  Protest policjantów  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  AKTUALIZACJA:
  Mundurowi na początek zebrali się na Placu Zamkowym. Później przeszli przed Pałac Prezydencki oraz na Plac na Rozdrożu, gdzie oficjalnie zakończyła się manifestacja. Organizatorzy protestu (Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych) chcieli przekazać petycje dotyczące postulatów zarówno prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jak i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Nie udało się zrobić tego osobiście, ponieważ prezydent i premier nie znaleźli czasu dla mundurowych.

  - Dopóki służby mundurowe będą miały niskie płace, nigdy nie wstaną z kolan. Nie pójdziemy na układ z PiS. Nie będziemy klepać się po plecach. Rządzący muszą ponieść konsekwencje tego, że nie ma dialogu - mówiła Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

  Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz dodał, że tylko „dziadowskie państwo nie dba o służby”. Do mundurowych zwrócili się także Gerrit van de Kamp, przewodniczący Europejskiej Unii Policji EPU czy też Milan Stepanek, przewodniczący NSZZ Policjantów w Czechach. Obaj byli pod wrażeniem tego jak zorganizowano manifestację.

  Wszyscy liderzy związkowi FZZSM podkreślali, że muszą „trzymać linię” i kierować się zasadą jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

  Przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski przekazał, że oprócz policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej oraz celno-skarbowej, do Warszawy przyjechali także m.in. pracownicy cywilni policji, którzy w ostatnich dniach doszli do porozumienia z MSWiA.  - My też chcemy podpisać porozumienie, tylko takie, które będzie najlepsze dla wszystkich funkcjonariuszy - zaznaczył Rafał Jankowski. Jednocześnie przypomniał, że kilka lat temu obecny wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński obiecywał, że policjanci nie będą musieli manifestować.

  - Teraz nie ma tego polityka, a my jesteśmy na ulicy - podsumował Rafał Jankowski.

  Ogólnopolska akcja protestacyjna służb mundurowych trwa i zakończy się dopiero w chwili podpisania porozumienia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:
  MSWiA już w marcu tego roku otrzymało w sumie siedem postulatów. Ponad tydzień temu resort przedstawił propozycję: dodatkowe podwyżki (ale nie takie, jakich oczekują mundurowi), płatne nadgodziny oraz rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

  - Zaproponowałem dodatkowo 253 złote podwyżki od lipca 2019 roku dla wszystkich funkcjonariuszy. Podkreślam, że niezależnie od tego od 1 stycznia 2019 roku, w ramach programu modernizacji służb mundurowych, otrzymacie średnio 309 złotych podwyżki - zwrócił się do funkcjonariuszy Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.  Takie rozwiązanie nie zadowala służb mundurowych.

  Mundurowi przekażą prezydentowi specjalna petycję.

  - Uważamy, że nie troszczy się o funkcjonariuszy - tłumaczą policjanci, którzy uczestniczą w wielkiej manifestacji w Warszawie.


  Ile zarabia policjant
  Bez porozumienia
  Ministerstwo zaproponowało warunki, które nie przekonały jednak przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która reprezentuje interesy policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej oraz celno-skarbowej.

  Sonda

  Czy policjanci, strażacy i strażnicy powinni więcej zarabiać?  - Każda z organizacji członkowskich wniosła uwagi do propozycji MSWiA i oczekuje w najbliższym czasie na odpowiedź ministra. Uwagi są na tyle istotne, że w obecnej chwili nie ma mowy o zawieszeniu akcji protestacyjnej i odwołaniu manifestacji zaplanowanej na 2 października - przekazał komitet protestacyjny Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

  SPRAWDŹ, CZY SIĘ NADAJESZ DO POLICJI

  KLIKNIJ I ROZWIĄŻ TEST  Minęło kilka dni i resort poinformował o podpisanym porozumieniu. Tyle, że MSWiA dogadało się z... pracownikami cywilnymi policji, a nie z samymi policjantami czy też przedstawicielami innych służb mundurowych. To oznacza, że dzisiejsza manifestacja dojdzie do skutku.

  Ma w niej wziąć udział nawet 20 tysięcy policjantów, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej oraz służby więziennej.

  Liczna reprezentacja
  Z województwa śląskiego do stolicy jedzie ponad 2 tysiące 600 policjantów, a do tego trzeba będzie doliczyć jeszcze przedstawicieli innych służb mundurowych.

  - W sumie może być to około 3 tysięcy ludzi, którzy jadą do Warszawy 50 autokarami. To bardzo liczna delegacja i prawdopodobnie największa, biorąc pod uwagę także mundurowych z innych województw. Nie może być jednak inaczej ze względu na to jak wielki jest nasz garnizon - podkreśla Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa śląskiego. - Nastroje nie zmieniły się od momentu przedstawienia naszych postulatów. Wśród policjantów widać ogromną determinację, ponieważ chcą pokazać jak bardzo są niezadowoleni z ogólnej sytuacji w naszej formacji - podsumowuje Maciej Dziergas.

  Manifestacja rozpocznie się w samo południe na Placu Zamkowym, a mundurowych nie zabraknie jednak także przed Pałacem Prezydenckim oraz na Placu na Rozdrożu.

  To już trzecia odsłona ogólnopolskiej akcji protestacyjnej służb mundurowych. Poprzednie etapy to: stosowanie pouczeń zamiast wystawiania mandatów oraz tzw. strajk włoski.

  To miała być ostateczność
  Protestujący od początku podkreślali, że wyjście na ulice stolicy będzie ostatecznością. Akcja protestacyjna ma potrwać do momentu podpisania porozumienia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  - Wspólnym celem MSWiA i związkowców jest zapewnienie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków służby. Trwa dialog z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych służb podległych resortowi - tak od początku protestu wypowiadali się przedstawiciele MSWiA.

  Niedawno, przy okazji podpisania porozumień ze związkami zawodowymi pracowników cywilnych policji, minister Joachim Brudziński przekazał, że podtrzymuje „pełną gotowość” do podpisania porozumień z pozostałymi związkami zawodowymi służb mundurowych.

  Obserwuj autora na Twitterze


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA dz24@dz.com.pl
  DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Spotkania Medyczne. Odc. 1 - Borelioza.


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (38)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dac tu granatowych!

  Matka bosak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  I tak ejscie sobie to dobro Polskie zmajstrowali! Policja zamiast chronic obywatela jest sfrustrowana i jedyna na co ma czas, to walic na Jasno Gore i strajkowac!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ministrze załataj dziurę kadrową.

  Ad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  1/4 (ok. 25 tysięcy) stanu polskiej Policji na proteście w Warszawie w czasie wolnym od służby. To naprawdę bardzo dużo. Ta suma robi wrażenie. A śmiem stwierdzić, że inni policjanci, którzy...rozwiń całość

  1/4 (ok. 25 tysięcy) stanu polskiej Policji na proteście w Warszawie w czasie wolnym od służby. To naprawdę bardzo dużo. Ta suma robi wrażenie. A śmiem stwierdzić, że inni policjanci, którzy musieli w tym czasie pełnić służbę, byli też "myślą i duchem" na proteście. Jeżeli ta suma nie robi na panu ministrze wrażenia, to bardzo się temu dziwię. I nie tylko chodzi tutaj o pieniądze, ale o poprawę warunków pracy policjantów. A co Pan minister zrobi aby ZAŁATAĆ DZIURĘ KADROWĄ Policji (ponad 6 tysięcy i nadal rośnie). Bo ci co muszą robić za dwóch mają już tego dosyć. Stąd wziął się ten protest. Przywraca się lub są otwierane nowe Komisariaty Policji a są miejsca w Polsce, w których nie ma tam komu pełnić służbę. Czy tak ma być. W którym kierunku zmierzamy. Czy do demontażu Polskiej Policji !!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ministrze załataj dziurę kadrową.

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  1/4 (ok. 25 tysięcy) stanu polskiej Policji na proteście w Warszawie w czasie wolnym od służby. To naprawdę bardzo dużo. Ta suma robi wrażenie. A śmiem stwierdzić, że inni policjanci, którzy...rozwiń całość

  1/4 (ok. 25 tysięcy) stanu polskiej Policji na proteście w Warszawie w czasie wolnym od służby. To naprawdę bardzo dużo. Ta suma robi wrażenie. A śmiem stwierdzić, że inni policjanci, którzy musieli w tym czasie pełnić służbę, byli też "myślą i duchem" na proteście. Jeżeli ta suma nie robi na panu ministrze wrażenia, to bardzo się temu dziwię. I nie tylko chodzi tutaj o pieniądze, ale o poprawę warunków pracy policjantów. A co Pan minister zrobi aby ZAŁATAĆ DZIURĘ KADROWĄ Policji (ponad 6 tysięcy i nadal rośnie). Bo ci co muszą robić za dwóch mają już tego dosyć. Stąd wziął się ten protest. Przywraca się lub są otwierane nowe Komisariaty Policji a są miejsca w Polsce, w których nie ma tam komu pełnić służbę. Czy tak ma być. W którym kierunku zmierzamy. Czy do demontażu Polskiej Policji !!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Protest policjantów

  moniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Z tego protestu wynika że pacyfikowaliście opozycję gratis, czy mieliście ekstra premię?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  złe czasy idą jak POLICJA, SŁUŻBA WIĘZIENNA I STRAŻ POŻARNA wychodzą na ulicę

  Kris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  złe czasy idą jak POLICJA, SŁUŻBA WIĘZIENNA I STRAŻ POŻARNA wychodzą na ulicę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do pana zielinskiego

  Twoj dzielnicowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Niech się pan zastanowi panie zielinski nad kilkoma stowkami wiecej i nad odmrozeniem plac a moze protest sie skonczy. Nie chce byc zlym prorokiem ale niech sie pan nie zdziwi ze policjanci sie...rozwiń całość

  Niech się pan zastanowi panie zielinski nad kilkoma stowkami wiecej i nad odmrozeniem plac a moze protest sie skonczy. Nie chce byc zlym prorokiem ale niech sie pan nie zdziwi ze policjanci sie pochoruja i zamiast zabezpieczac szczyt klimatyczny beda w domach pod koldrami ;).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdy ich poprzednikom z czasów PRL POPis zabierał emerytury to nawet nie pierdnęli.

  dobra zmiana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Powinni teraz poczuć na własnej skórze co to są wyroki wydawane przez tzw sejm.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bledy

  Januar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Chyba trolle pisobolszewii siecwypowiadaja nienmajac o niczym pojęcia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic się nie należy. Do domu rozejść się bo użyjemy wojska!

  Antoni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Na własnym przykładzie przekonałem się o jakości pracy policji kryminalnej. Nic się nie należy. Wynocha do domu. Te demonstracje należy rozpędzić siłami wojskowymi. I to szybko!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  doczekasz sie

  Twoj dzielnicowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Zycze ci kolego aby policja nie dojechala na czas gdy bedzie ci sie dziala krzywda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kryminal

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jaka to była sytuacja?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda o zarobkach

  Grehoey (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Kontroler ruchu drogowego dostaje 3600 na rękę. Jak to się ma do nauczyciela który pracuje za 1800. Policjanci górnicy strażacy święte krowy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kontroler ruchu drogowego dostaje 3600 .....

  dobra zmiana trwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dodaj do tego "premie" uznaniowe. O wysokości premii dowiesz się od białych czapeczek z Żor.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dzwon

  Były strażak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Tylko nie dzwon do strażaków jak będziesz potrzebował ich pomocy ;)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie bede dzwonil do strazakaow tylko na 112 gdzie pracuje cywil za 1699

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  bo nawet angileksiego nie znacie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahahaha

  Twoj dzielnicowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Januszu internetowy a co strazak ma gasic np twoj dom po angielsku :)? Takie rzeczy pisza ludzie ktorzy nic soba nie reprezentuja. Zycze ci zeby policja straz badz karetka nie przyjechala na czas...rozwiń całość

  Januszu internetowy a co strazak ma gasic np twoj dom po angielsku :)? Takie rzeczy pisza ludzie ktorzy nic soba nie reprezentuja. Zycze ci zeby policja straz badz karetka nie przyjechala na czas gdy bedziesz ich potrzebowal. Lecz sie sam, swoj dom gas sam, a jak cie ktos napadnie to tez radz sobie samzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez pojęcia

  Były (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Właśnie widać jakie masz człowieku pojęcie ! Żadne !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do grehoey

  gr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Nauczyciele za 180???? hehe Zarabiają więcej niż policja.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niska placa

  Nauczycielka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jestem nauczycielem kontraktowym pracuje w szkole 5 rok i dostaje na rękę 1793 zł.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niska placa

  Żona policjanta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Mój mąż jest w wywiadowcach i jakoś ma równo 3tys. Ile razy został pobity przez ludzi na dopalaczach nie zlicze... przy dzisiejszych cenach to nie jest dużo. I nie ma żadnych dodatków.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo