Mapa kościelnej pedofilii w Polsce. 255 ofiar księży pedofilów, tylko 59 skazanych AKTUALIZACJA 20.10.2018

TK
Mapa kościelnej pedofilii w Polsce została przygotowana przez fundację "Nie lękajcie się". Z informacji zebranych przez aktywistów dowiadujemy się o liczbie zgłoszeń zawierających skazanych sprawców, ofiar księży i doniesień medialnych. Na razie na mapie zaznaczono 259 ofiar i tylko 63 sprawców z wyrokami sądowymi.
Mapa kościelnej pedofilii w Polsce została przygotowana przez fundację "Nie lękajcie się". Z informacji zebranych przez aktywistów dowiadujemy się o liczbie zgłoszeń zawierających skazanych sprawców, ofiar księży i doniesień medialnych. Na razie na mapie zaznaczono 259 ofiar i tylko 63 sprawców z wyrokami sądowymi.
Mapa kościelnej pedofilii w Polsce została przygotowana przez fundację "Nie lękajcie się". Z informacji zebranych przez aktywistów dowiadujemy się o liczbie zgłoszeń zawierających skazanych sprawców, ofiar księży i doniesień medialnych. Na razie na mapie zaznaczono 259 ofiar i tylko 63 sprawców z wyrokami sądowymi. Mapa kościelnej pedofilii ma być zaczynem szerokiej dyskusji na temat problemu pedofilii w kościele - powiedziała Onetowi posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Po publikacji mapy kościelnej pedofilii również Episkopat Polski informuje, że do końca listopada opracuje własny dokument dotyczący wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Mapa kościelnej pedofilli w Polsce

ZOBACZ SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE PEDOFILII

Mapa kościelnej pedofilii w Polsce to interaktywna mapa, która powstała z inicjatywy fundacji "Nie lękajcie się". W pracę przy projekcie zaangażowana była również posłanka Joanna Schuering-Wielgus. Jak informują autorzy powstanie mapy kościelnej pedofilii ma być początkiem do szerokiej dyskusji wokół problemu pedofilii w Kościele.

Ta mapa jest punktem zero. Tutaj nie ma wszystkich przypadków, ponieważ nikt nie zna skali pedofilii. Ta mapa ma przede wszystkim pokazać ofiarom księży pedofilii, że nie są sami. Ofiary z reguły uważają, że są tylko same. Chcemy pokazać obrazki Polski, gdzie te przypadki są stwierdzone, duchowni są skazani, lub media już o nich informowały - powiedziała w rozmowie z Onetem posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Zdaniem posłanki konieczna jest zmiana w polskim prawie, która uniemożliwiałaby uleganie przedawnieniu kwestii molestowania seksualnego.

W centrum zainteresowań fundacji "Nie lękajcie się" są:

  • krzywda dzieci
  • los skrzywdzonych w dzieciństwie dorosłych

Twórcy mapy zwracają też uwagę na fakt, że specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. Powstanie mapy ma być środkiem do znalezienia siły do walki o zadośćuczynienie.

Co znajduje się na mapie pedofilii w polskim kościele?

Mapa pedofilii w polskim Kościele zawiera 4 oznaczenia w różnych kolorach. Do czego się odnoszą?

  • skazani duchowni - na mapie pojawiają się punkty z inicjałami sprawców, opisem sprawy i linkami do publikacji medialnych w których się pojawiały - zebrano 63 przypadki skazań
  • świadectwa ofiar księży - są to anonimowo zebrane historie wraz z nazwą miejscowości w których doszło do przestępstwa
  • doniesienia medialne - czyli publikacje, które w pewnym momencie się urywają, a w sprawie nie zapadł wyrok
  • ofiary
  • ofiary - ponad 255 osób

Wszystkie punkty, które pojawiają się na mapie zostały potwierdzone, tłumaczyła Onetowi posłanka Scheuring-Wielgus.

KLIKNIJ PONIŻEJ I CZYTAJ: NAZWISKA, ZDJĘCIA, ZA CO SKAZANY

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego KLIKNIJ TUTAJ I SPRAWDŹ NAZWISKA I ZDJĘCIA

Pedofilia w Kościele. Episkopat przygotuje własny dokument

Episkopat Polski, który wcześniej nie dostarczał danych na temat problemu pedofilii w Kościele, na co uskarżali się twórcy interaktywnej mapy, zobowiązał się, że do końca listopada opracuje własny dokument dotyczący wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Film "Kler" Wojtka Smarzowskiego to obraz, który jeszcze przed premierą budzi olbrzymie emocje i jest przyczyną wielu dyskusji. Internauci tworzą KLER MEMY. Oficjalna premiera 28 września 2018, przed nią szereg gorących wydarzeń: cenzura Smarzowskiego przez TVP, usuwany zwiastun z serwisu YouTube, zamieszanie o Złotego Klakiera z Radiem Gdańsk, słowa ks. Wojciecha Lemańskiego pod adresem ks. Kowalczyka: "odwal się klecho", czy kolejny emocjonalny wpis Krystyny Pawłowicz to tylko niektóre wątki związane z nowym obrazem Smarzowskiego. Zobacz w galerii jak internet komentuje nadciągającą premierę "Kleru" falą memów. Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia. - mówią o filmie jego twórcy.Zdaniem posłanki Anny Sobeckiej film jeszcze przed oficjalną premierą wzbudza kontrowersje ze względu na sposób, w jaki przedstawiono w nim księży katolickich w Polsce. „Według Smarzowskiego to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem – pisze w swojej interpelacji Anna Sobecka. - Nie rozpatrując kwestii swobody artystycznej, zastrzeżenie budzi dofinansowanie z pieniędzy podatników, w tym wielu katolików, takiego obrazu. Paszkwilancka produkcja korzysta z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdy jednocześnie wiele wartościowych produkcji nie ma szansy na podobne wsparcie”.

Film Kler szokuje. Cios w Kościół, czy księży MEMY NOWE Kler...

Wiele wskazuje na to, że publikacja interaktywnej mapy kościelnej Polski przyczyniła się do zapowiedzi stworzenia własnego rejestru przez księży.

Ważne!
Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002 lub pod numer 112.

Molestowanie seksualne jest przejawem dyskryminacji ze względu na płeć. Na molestowanie seksualne może składać się nie tylko niepożądany kontakt fizyczny, niechciany dotyk, „obmacywanie”, ale również dręczenie wypowiedziami, stwierdzeniami, bądź niestosownymi uwagami o charakterze seksualnym lub odnoszącymi się do płci.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

-
Masz dowody?
Czy tylko tak gadasz?
p
ppp
To na jakiej podstawie piszesz że więcej?
Ja myślę że znacznie MNIEJ! I szkoda, że nie dysponuje konkretnym, udokumentowanym materiałem.
R
Rob
Jak coś wiesz to podaj konkretne dane o tym pedofilu autorom strony.
R
Rob
Poproś prezesa pisoskiej telewizji o to.
R
Rob
Dobra robota, ale tych katolickich zboczeńców jest znacznie więcej, szkoda, że nie dysponuje konkretnym, udokumentowanym materiałem, który by wam pomógł w walce z tymi zboczeńcami.
t
tadek
Kiedy mapa dziennikarskiej pedofilii?
T
Tomasz Sebastian
Tak samo podwójnie jest zaznaczona na mapie ta sama sprawa ze Stargardu Szczecińskiego (tu powinna być zaznaczona) i potem - ksiądz przeniesiony został do Puszczykowa - w Puszczykowie pod Poznaniem.

Idąc tym tropem, można zaznaczyć wszystkie miejscowości gdzie skazany ksiądz przebywał, co dodatkowo upstrzy mapę i stanie się ona straszniejsza.
T
Tomasz Sebastian
Zauważyłem, że jest na mapie takie coś: w Krośnie Odrzańskim jest krzyżykiem zaznaczona sprawa zakończona wyrokiem, z opisem że ksiądz został przeniesiony z Wałbrzycha. W Wałbrzychu jest zaznaczona krzyżykiem ta sama sprawa z opisem, że ksiądz został przeniesiony do Krosna. To jest jedna i ta sama sprawa czy dwie osobne? Bo jak jedna to powinno być oznaczone raz.
s
szfagier
a gdzie młody chujek co nie utrzymał fiutka w nogawce z Drohiczyna? po wyroku jest
T
Tak.
We Wrocławiu jest dużo pedofili i są kluby pedofilów szwulowskich i balety męskie tego typu w operach to są tradycje jeszcze po wojenne aż nie przyjemnie było chodzić do opery wrocławskiej w telewizji wrocławskiej tak samo, dobrze tym pedofilom się powodzi, machlojskie wyznanie seksualne
U
Ursus
W bandytę się wali z grubej rury. Nie ma dyskusji z przestępcami! Zrozumcie to czarnuchy zanim nie stanie się źle.
R
Rybka
kiedy mapa przestępstw pedofilii LGBT oraz przedstawicieli religii Islamskiej? mama będzie musiała być w niezłej rozdzielczości
G
Grüße aus Oberschlesien
to tylko jakiś 1% tego całego katolskiego bagna.całej prawdy się nigdy nie dowiemy,bo bedą sprawy tuszowane i zmiatane pod biskupi dywanik!
J
Jadzia
Teraz damy wam ciumka! Skończyło się dyskutowanie i przepraszanie za grzechy w konfesjonale a potem powrót do tego samego. Będziemy was ciumkać aż będziecie tym rzygać
w
wredna
tobie pewnie też katabas przerżną ŻOPU
Dodaj ogłoszenie