Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa wstrząsów górniczych na Śląsku. Polska Grupa Górnicza pokazała miejsca narażone na wstrząsy

OPRAC: JACK
Mapa wstrząsów górniczych na Śląsku. Polska Grupa Górnicza pokazała miejsca narażone na wstrząsy
Mapa wstrząsów górniczych na Śląsku. Polska Grupa Górnicza pokazała miejsca narażone na wstrząsy arc.
PGG S.A. tworząc mapę kierowała się potrzebą zachowania maksymalnej przejrzystości. Aby nie zaciemniać obrazu na mapie, pokazano wstrząsy o energii równej i większej od 1x10 do potęgi 6 dżula, czyli tzw. „szóstki” i „siódemki”, które wystąpiły w ciągu ostatniego miesiąca. Oto mapa wstrząsów górniczych na Śląsku.

Mapa wstrząsów górniczych na Śląsku. PGG pokazuje, gdzie trzęsą jej kopalnie

Dane o wstrząsach górniczych, znane dotąd specjalistom kopalnianych stacji i sieci sejsmologicznych, Polska Grupa Górnicza S.A. postanowiła udostępnić mieszkańcom regionu na stronie internetowej spółki w postaci mapy-geoportalu wstrząsów generowanych podziemną eksploatacją zakładów górniczych PGG S.A.

ZOBACZ MIEJSCA WSTRZĄSÓW NA MAPIE

Mapę o aktywności sejsmicznej kopalń znajdziemy w „Strefie korporacyjnej” portalu pgg.pl pod zakładką „Pozostała działalność” – „Likwidacja szkód górniczych”.

Zobacz koniecznie

- Obok wizualizacji wstrząsów na mapie w zakładce zamieszczono też wiele pożytecznych informacji, np. instrukcje prawne i praktyczne w przypadku wystąpienia szkód górniczych czy formularze wniosków o naprawienie takich szkód (do pobrania). Zadbano też o przystępne kompendium wiedzy sejsmologicznej, które pomoże zrozumieć, czym różni się wstrząs górniczy od trzęsienia ziemi, czym jest energia, a czym siła lub intensywność wstrząsu, jakimi jednostkami należy je opisywać, w jaki sposób dokonuje się ich pomiarów - wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Mapa wstrząsów górniczych na Śląsku. Polska Grupa Górnicza pokazała miejsca narażone na wstrząsy

Mapa wstrząsów górniczych na Śląsku. Polska Grupa Górnicza p...

Drgania powierzchni ziemi są nieodłącznym skutkiem eksploatacji górniczej. Każdego tygodnia odnotowuje się tysiące wstrząsów pod ziemią, choć większość jest nieodczuwalna. W skrajnych przypadkach tzw. wysokoenergetyczne zdarzenia sejsmiczne wzbudzają niepokój mieszkańców i zainteresowanie mediów, niektóre mogą doprowadzić do szkód w zabudowie na powierzchni terenu. Ich naprawienie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy górniczego, a Polska Grupa Górnicza S.A. w poczuciu odpowiedzialności społecznej chce wyjść naprzeciw wszelkim obawom i transparentnie traktuje problemy sejsmiczności górniczej.

Nie przeocz

Niebawem można będzie wydrukować raport o każdym ze wstrząsów w pliku PDF. W menu mapy po prawej stronie użytkownik może wybrać własne ustawienia i wyświetlić nie tylko granice obszarów górniczych kopalń, ale też np. granice złóż węgla, a nawet obrys działek z ewidencji gruntów, lokalizację i charakterystykę pomiarowych stanowisk akcelorometrycznych kopalń jak i stanowisk prędkościowych i przyspieszeniowych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera