Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcowy numer „Naszej Historii” już w kioskach. Zobacz, dlaczego warto go kupić

Jadwiga Jenczelewska
Niby wiemy, jak żył i zginął rozbójnik Ondraszek. Lecz mało kto kojarzy te wydarzenia z rodem Prażmów. Piszemy o nich w najnowszej „Naszej Historii”

Dzieje górnośląskiego arystokratycznego rodu Prażmów (niem. von Praschma) znakomicie pokazują, w jak okrutny sposób historia obchodzi się z ludźmi. Prawie wszyscy wiedzą, kim był Ondraszek, zbój i zawadiaka, o którym nawet śpiewamy piosenki, a kto pamięta, kim oni byli? Wielu Czytelników nawet nie orientuje się, z kim, z czym i z jakimi czasami należy kojarzyć nazwisko Prażma.

A przecież aż do II wojny światowej brylowali na politycznych salonach naszej części Europy, gromadzili wielkie majątki, a przy okazji zostawili po sobie trwałe i cenne pamiątki, choć wcale tej spuścizny nie kojarzymy z „jakimiś” Prażmami. Jeden z nich, Fryderyk von Prażma, był właścicielem Miedar koło Tarnowskich Gór, inni mieli w swoich śląskich włościach m.in. Rudziniec, Zabrze, Sośnicowice.

Cenną pamiątką po Praż-mach jest na przykład porcelana z Tułowic. I choć nie oni ją wymyślili, bez wątpienia powstała dzięki nim. Historia tułowickiej wytwórni sięga 1813 roku. Hrabia Ludwik Prażma rozpoczął wydobycie glinek ceramicznych i założył w Tułowicach pierwszą fabrykę fajansu. W połowie XIX wieku w fabryce zaprzestano produkować fajans na rzecz porcelany. Od 1889 r. produkcją ceramiki zajął się przedsiębiorca Erhard Schlegelmilch; powstała nowoczesna wytwórnia produkująca porcelanę stołową dekorowaną oryginalnymi motywami kwiatowymi.

A jakie były przewiny tej rodziny wobec Ondraszka? W 1715 r. hrabia Prażma wyznaczył za głowę zbójnika nagrodę w wysokości 100 florenów. Jego kompan, zbój Juraszek, skuszony pieniędzmi, ugodził Ondraszka obuchem ciupagi, gdy przebywali w karczmie w Świadnowie. Wkrótce zdrajcy też zostali wyłapani - dwóch z nich przewieziono do więzienia w Cieszynie, a innych na galery do Triestu.

Więcej ciekawostek z przeszłości - nie tylko Prażmów - można znaleźć w najnowszej „Naszej Historii”, którą sprzedają kioski i saloniki prasowe naszego regionu.

Marcowa „Nasza Historia” pełna ciekawych tekstów.

  • Nie wszyscy Ślązacy zgodzili się na wpis na volkslistę. Co się z nimi stało?
  • Bytomska miłość Henryka Sienkiewicza - Maria Radziejewska z „Katolika”
  • Maciej Szczepański. Zanim został wszechwładnym szefem Radiokomitetu, rządził propagandą na Śląsku
  • Historia ORMO - peerelowskiej milicji ludowej
  • Ostatnich dziewięć miesięcy Związku Radzieckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!