Marek Kopel pokieruje transportem w metropolii. Czy ZTM nie...

  Marek Kopel pokieruje transportem w metropolii. Czy ZTM nie powtórzy błędów KZK GOP?

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Kopel został dyrektorem Zarządu Transportu Metropolitalnego
  1/7
  przejdź do galerii

  Marek Kopel został dyrektorem Zarządu Transportu Metropolitalnego ©Arkadiusz Gola

  Marek Kopel, były prezydent Chorzowa i wiceprzewodniczący KZK GOP będzie szefem ZTM, docelowo jedynego organizatora transportu w całej metropolii. Dziś miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podzieliły również między sobą 100 mln złotych zaplanowanych na fundusz solidarności.
  Fundusz solidarności, pierwsze podejście do metropolitalnej polityki spójności pochłonie w tym roku aż 100 mln zł. Pierwotnie miało to być 40 mln mniej, ale projektów było tak dużo, władze metropolii zdecydowały się wykorzystać pełną pulę. Decyzję przypieczętowała dzisiejsza sesja zgromadzenia G-ZM.

  Bytom zyskał najwięcej

  - W imię solidarności, zgodnie z nazwą funduszu, kilka najbogatszych miast metropolii zrezygnowało ze swojej części dotacji, a dzięki temu mniejsze gminy mogą zrealizować inwestycje o większej wartości – mówi Kazimierz Karolczak, szef metropolii. Z udziału w funduszu zrezygnowały największe miasta, jak Katowice, Tychy, Zabrze.

  – Więcej pieniędzy trafi do małych i biedniejszych gmin, co oznacza tak naprawdę zyski dla wszystkich - dodawał Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Będzie rósł nasz potencjał infrastrukturalny, turystyczny. Tak jak w Unii Europejskiej. Ktoś, kto przyjedzie na konferencję do Katowic, będzie mógł zwiedzać ościenne miasta, jeżdżąc po lepszych drogach, zwiedzać odrestaurowane zabytki.

  W praktyce idea funduszu sprowadza się do udzielenia przez G-ZM dotacji celowej na realizację zgłoszonych przez gminy inwestycji. Wysokość tego dofinansowania mogła wynieść maksymalnie 85 proc. Priorytet miały projekty o znaczeniu ponadlokalnym, realizowane wspólnie z innymi członkami metropolii, a także posiadające finansowanie zewnętrzne (np. z Unii Europejskiej). Każdy z pięciu podregionów otrzymał do podziału po 20 mln zł.

  Największym beneficjentem funduszu jest Bytom, który otrzyma ponad 10 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przebudową ul. Katowickiej, realizowaną wspólnie z Tramwajami Śląskimi czy przebudowę ul. Wrocławskiej z ul. Reja.Po 5,2 mln zł powędruje do Siemiano-wic (budowa drogi łączącej ul. Zwycięstwa z ul. Michałkowicką) oraz Świętochłowic (m.in. przebudowa ul. Harcerskiej oraz modernizacja miejskiego systemu oświetlenia). W programie ujęto również wszystkie małe gminy, jak Kobiór, Bobrowniki, Psary czy Wyry.

  Powtórka z KZK GOP?

  Drugim kluczowym rozstrzygnięciem jest nominacja dla Marka Kopla na dyrektora Zarządu Transportu Metropolitalnego. ZTM docelowo stać się jedynym organizatorem komunikacji na terenie G-ZM i zastąpić dotychczasowe podmioty: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

  O prawdopodobnym wyborze Kopla na to stanowisko informowaliśmy jako pierwsi. Były prezydent Chorzowa był jedynym kandydatem w konkursie. Do tej pory Kopel był wiceprzewodniczącym KZK GOP. Stąd wątpliwości, czy ZTM z tym samym liderem nie powtórzy błędów KZK.

  - Za politykę transportową będzie odpowiadać metropolia. ZTM będzie realizować zadania, które wyznaczą mu władze metropolii - podkreśla Karolczak.

  W tym roku pierwszym zadaniem ZTM będzie połączenie linią autobusową lotniska w Pyrzowicach z miastami metropolii.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  hehe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  szkodnik - dyrektorem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WSTYD nam za Kopla

  Cichowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Marek Kopel - były prezydent Chorzowa, zapomnieliście dodać, że likwidator jednej z najważniejszych linii tramwajowych obsługujących północną część Parku Śląskiego. Tak pamiętamy tego klugszajsera...rozwiń całość

  Marek Kopel - były prezydent Chorzowa, zapomnieliście dodać, że likwidator jednej z najważniejszych linii tramwajowych obsługujących północną część Parku Śląskiego. Tak pamiętamy tego klugszajsera w Chorzowiezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak to się mówi; "stare świnie przy nowych korytach" ?

  :) :) :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Idzie nowe! :) :) :) :) :) :) :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak to się mówi; "stare świnie przy nowych korytach" ?

  :) :) :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Idzie nowe! :) :) :) :) :) :) :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto wybrał Kopla i Karolczaka?

  Stolorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Hehe, a tak pierniczyli o tym, że KZK GOP trzeba zlikwidować, bo to tylko posady dla byłych prezydentów nieudaczników, co przegrali wybory... a tu były prezydent Kopel i były marszałek Karolczak,...rozwiń całość

  Hehe, a tak pierniczyli o tym, że KZK GOP trzeba zlikwidować, bo to tylko posady dla byłych prezydentów nieudaczników, co przegrali wybory... a tu były prezydent Kopel i były marszałek Karolczak, którego przegonił własny partyjny szef... czy ktoś oprócz własnych kolegów wybierał tych panów????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  metropolia się wyżywi

  tadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ile będzie zarabiał? Czy zostanie zlikwidowana równoległa posada w Urzędzie Marszałkowskim? Pasożytnicza metropolia dla samych swoich rozwija się.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Od goroli oddzielo nos niewielko rzeczka – Brynica ; )

  Na żółto i na niebiesko ; ) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wasze zarobki wcale nie zależą od pracodawcy. On tylko nimi zarządza. Wasze zarobki zależą od tego, co wyprodukujecie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  Pipi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  A przepraszam jak posada jest równoległa w Urzędzie Marszałkowskim?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proszę bardzo

  tadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Wydział Komunikacji i Transportu. Nadzwyczajna, pasożytnicza kasta urzędnicza tylko się rozrasta, a nam prostym tylko nędza, ochłapy i kości.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa najbogatsi byliby Ślązoki

  Sileziok - O/S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Urzędnicy to doskonali partnerzy w małżeństwie. Jak przychodzą do domu to są wyspani i wypoczęci. A i gazetkę mają już przeczytaną...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo