MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marek Plura namawia do referendum: JOWy dla Ślązaków!

Bartosz Pudełko
Europoseł ze Śląska Marek Plura rozpoczął w mediach społecznych kampanię "JOWy dlŏ Ślōnzŏkōw!". Ma to być zachęta dla poparcia we wrześniowym referendum idei wprowadzenia ordynacji większościowej. Plura upatruje w tym szansy dla Ślązaków i śląskich polityków.

Europoseł Marek Plura namawia Ślązaków do udziału w referendum 6 września i głosowa ZA wprowadzeniem jednomandatowych okręgów mandatowych.

„JOWy będą małymi okręgami, w których jako kandydaci będą liczyli się tylko ludzie kierz sōm s’tela – ludzie którzy są stąd, są mocno osadzeni w swoim hajmacie – w swojej małej ojczyźnie. To wielka szansa dla polityków o śląskiej tożsamości. Byliby oni w cenie o wiele bardziej niż dziś. To także wyjątkowa szansa na zaistnienie w Sejmie silniejszej niż dziś reprezentacji obywateli o śląskiej tożsamości. Nie oznacza to, że takich posłanek i posłów dzisiaj brak. Wręcz przeciwnie, są i starają się jak mogą walczyć o nasze – Ślązaków prawa, ale ta małoliczna grupa ze swymi etnicznymi postulatami wciąż pozostaje niedoceniana na marginesie działań wielkich ogólnokrajowych partii. Cieszę się, że Prezydent Komorowski zarządził referendum z pytaniem o JOWy w tym – wyborczym roku, ponieważ widać niebywale wyraźny postęp w politycznej aktywności Ślązaków, do której serdecznie ich zachęcam, bo to jedyna droga do zmian w ustawach, o które walczymy. Apeluję więc – Bracia Ślōnzŏki idzmy ku referyndum, welujmy za JOWami! Kto ni’ma za JOWami tyn ni’ma za nami!” - mówi Marek Plura, europoseł Platformy Obywatelskiej od zawsze aktywnie działający na niwie m.in. uznania śląskiego języka czy promocji śląskości.

Poseł Plura rozpoczął 2-tygodniową kampanię promującą udział Ślązaków w referendum. W tym celu uruchomił specjalne wydarzenie na facebooku pod hasłem: „JOWy dlŏ Ślōnzŏkōw!” Dziś zwrócił się także z prośbą o poparcie do Rady Górnośląskiej zrzeszającej kilkanaście regionalistycznych organizacji ze Śląska.

Ma on nadzieję, że organizacje te, w odróżnieniu od mniejszości niemieckiej Województwa Opolskiego, wezmą czynny udział w kampanii referendalnej. Rada na posiedzeniu 26 sierpnia ma debatować na tematy wyborcze, a w szczególności nad poparciem wyborczej inicjatywy mniejszości niemieckiej Województwa Śląskiego pod nazwą „Zjednoczeni dla Śląska” włączającej Ślązaków na wspólną listę wyborczą.

6 września odbędzie się w Polsce referendum. Jedno z pytań będzie dotyczyło wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.


*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni