Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Szołtysek: Hiszpański krupniok. Spróbujmy uchwycić jakieś związki Śląska z Hiszpanią

Marek Szołtysek
Marek Szołtysek: Spróbujmy uchwycić jakieś związki Śląska z Hiszpanią
Marek Szołtysek: Spróbujmy uchwycić jakieś związki Śląska z Hiszpanią Dziennik Zachodni
Jeżeli jakiś Ślązok ma alergię na Warszawę czy kulturę środkowopolską, nie może zaprzeczyć naukowo potwierdzonemu faktowi, że kultura śląska i polska są sobie najbliższe. Owszem, w śląskiej jest wiele elementów kultury niemieckiej czy czeskiej, ale to nie zmienia istoty sprawy. Również na Śląsku, jako typowym regionie pogranicza, można zauważyć pewne podobieństwa do innych europejskich kultur. Dzisiaj spróbujmy uchwycić jakieś związki Śląska z Hiszpanią.

1. Hiszpanie prawie we wszystkich regionach mają - jak Ślązoki - słabość do krupnioków, które nazywają morcilla. Robią je nie tylko na krupach, ale dają do środka ryż, warzywa, orzeszki pinii, chlebowe grzanki, kartofle.

2. W poszczególnych regionach Hiszpanii ludzie komunikują się odrębnymi mowami, które na ogół mają status języka. Najbardziej znany jest język kataloński, andaluzyjski, churro w Walencji, euskanol w Baskonii czy castrapo w Galicji. To zaś, co my określamy językiem hiszpańskim, to w rzeczywistości język kastylijski

3. Hiszpanie z różnych regionów - jedni bardziej, drudzy mniej - mają tę podobną cechę do Ślązoków, że odczuwają swoją odrębność kulturową. Zdarzają się również postawy ekstremalne, jakie ujawniły się podczas niedawnego konfliktu o niepodległość w Katalonii. Zdarzają się też Ślązoki, którzy idą na całość i nie mają hamulców przed głoszeniem separatystycznych haseł.

4. Jak o Ślązoku mówią, że jest z Polski, to często podkreśla, że jest ze Śląska. Podobnie Hiszpan woli, by nie mówić, że jest z Hiszpanii, ale z Katalonii, Asturii czy Murcji.

5. Śląska kultura i hiszpańska są bardzo skomplikowane historycznie. Mało kto to rozumie - a mimo to postronni traktują Ślązoków i Hiszpanów ze względną sympatią.

6. Śląsk z Hiszpanią łączy dawniej i dzisiaj pielgrzymkowa droga do św. Jakuba do Composteli. Dawniej nawet Góra św. Anny nazywała się Górą św. Jakuba.

7. Jak Niemcy zrobili dla kultury śląskiej rzeczy dobre i złe, tak Arabowie wpłynęli na kulturę hiszpańską. Przykładowo, prześladowali Hiszpanów religijnie, ale zainspirowali ich do muzyki gitarowej, z której ten kraj słynie.

8. Ciekawostka. Otóż Ślązoczka o imieniu Ryksa (1135-1185), córka Władysława Wygnańca, została żoną hiszpańskiego władcy Alfonsa Imperatora i nosiła tytuł - cesarzowej hiszpańskiej. Hiszpanie zwą ją Riquilda de Polonia. Szkoda że nie Riquilda de Silesia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo