reklama

Marek Twaróg i Paweł Smolorz o strajku nauczycieli. Dwugłos w Dzienniku Zachodnim

Marek Twaróg, Paweł Smolorz
Dwugłos w sprawie strajku nauczycieli: Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego i publicysta, felietonista DZ Paweł Smolorz.

Marek Twaróg: TAK. Nauczyciele, miejcie plan B

Gdy kilka dni temu napisałem na Facebooku, dlaczego - moim zdaniem - nauczyciele zastrajkowali, prócz klasycznych bzdetów („Twaróg pisze to, co musi... Ciężki jest los najemnika”), otrzymałem wiele ciekawych opinii nauczycieli i ludzi ich wspierających. Postawiłem tezę, że skoro nauczyciele zawsze mało zarabiali, to powód, dla którego tym razem rozpoczęli tak radykalny protest, musiał być inny, może też czysto psychologiczny. Precyzyjniej: musiało teraz zagrać coś więcej niż tylko niskie zarobki. Dlaczego dotąd uginali się pod presją argumentu, że „nie można dzieci wciągać w politykę”, a teraz - nie bacząc na egzaminy - postawili sprawę na ostrzu noża?

Wśród nowych powodów tak wielkiego oporu nauczycieli jest oczywiście reforma oświaty - źle przygotowana, niekonsultowana, a przede wszystkim niepotrzebna. Do tego kwestie psychologiczne: wiecznie zadowolona z siebie minister edukacji Anna Zalewska, która ucieka do Brukseli (bo najpewniej wygra wybory do PE) i zostawia nauczycieli i rodziców z całym tym bałaganem. Do tego Beata Szydło, najpewniej najgorszy premier III RP, dziś minister od nie-wiadomoczego, wysłana do negocjacji - jako symbol lekceważącego stosunku do nauczycieli. Następnie próba rozkręcenia propagandy w rządowych mediach na wzór sędziów i podzielenie nauczycieli na dobrych i złych, oraz minister Szczerski, który poradził nauczycielom płodzić dzieci, to wtedy dostaną 500+.

Jest więc coś więcej niż zarobki. Jest arogancja władzy i eskalowanie przez rząd konfliktu (propozycja krowa+ na dzień przed strajkiem, podczas gdy dla nauczycieli nie ma pieniędzy, to przecież wyraźna prowokacja). Lecz mimo że uzasadnionych powodów strajku jest ze sto, i mimo że wygląda na to, iż Polacy rozumieją nauczycieli, to jednak na czasie zyskuje tylko władza.

Nauczyciele muszą pamiętać, że ta władza nauczyła się mieć w nosie nie takie protesty. Pamiętamy, jak potraktowała niepełnosprawnych w Sejmie. Propaganda rządowa tu też zrobi swoje. Dolegliwości niepoukładanego dnia zaczną rodzicom coraz bardziej doskwierać, nie daj Boże nie odbędą się jakieś egzaminy, ktoś zawali rok albo jakieś dziecko ucierpi. Wiadomo, że wszystko pójdzie na konto domagających się godności nauczycieli.

Dziś czas biegnie na korzyść władzy, która nie musi robić żadnego ruchu, by życzliwość wobec nauczycieli się wypalała.

Nauczyciele powinni mieć plan B.

Paweł Smolorz: RACZEJ NIE. Nauczycielu, zlituj się

Zazwyczaj wśród strajkujących grup zawodowych istnieje przekonanie o wyjątkowości własnej pracy - jej warunków, bezpieczeństwa, odpowiedzialności, poświęcenia i tak dalej. To erystyczny absurd. Zacznijmy od tego; jeśli grupa strajkuje, bo - jak twierdzi - zarabia 2000 zł, to do strajku powinna się przyłączyć każda inna równie nędznie wynagradzana (to byłoby 2/3 Polski?). Powiedzmy to sobie. Płacić komuś za pracę 2000 zł jest obciachem. Niezależnie od tego, ile ta praca wymaga poświęceń.

Na Śląsku przerabiamy to latami na szczególnie uprzywilejowanej grupie zawodowej, jaką są górnicy. Ileż to ja się już nasłuchałem o pylicy, garbie, przedwczesnych zgonach, kalectwie i innych nieszczęściach za... - jak podają „poszkodowani” - 2000 zł miesięcznie. W tych hajerskich berach - pisanych sentymentalnym górnośląskim mitem etosu pracy - jest jeden morał; nie ma grupy zawodowej równie wykorzystanej przez los za marne pieniądze, jak bergmony! Znacie to? „Nieważne życie, ważne wydobycie” - to wciąż żywe powiedzonko rodem z XIX wieku każe myśleć tak, a nie inaczej - jeśli mówisz, górniku, że zarabiasz tak mało, a idziesz ryzykować zdrowie i życie za te pieniądze, to albo kłamiesz i wcale tak nie zarabiasz, albo jesteś - łagodnie mówiąc - głupcem samobójcą.

Teraz mam déjà vu, gdy przyglądam się debacie o strajku nauczycieli. Solidaryzuję się, oczywiście. Podobnie jak solidaryzowałbym się z ratownikami medycznymi, strażakami, pielęgniarkami, dziennikarzami, górnikami i innymi, którym co miesiąc wpada pensja, za którą nie da się żyć.

Ale mam niebywały dystans do nieczystych dzikich zagrywek, a takie dostrzegam w tym strajku.

Sparaliżowanie pracy w szkołach w istocie niewiele różni się od płonących opon. Od wysypywania zboża na tory i blokowania dróg. Rozumiem, że to skuteczne, ale prymitywne, bo wchodzi już w sferę prywatną ludzi, którzy nie są odpowiedzialni za niedolę oświaty. Sorry, ale to nie jest dobra metoda na strajk. Choć rozgrzeszył ją nieco Kryształowy Szeregowy Poseł złotą maliną dyplomacji i marketingu politycznego, obiecując stówkę za tucznika, a pięć za krowę.

Ale zlitujcie się z tym „etosem oświatowym”. Harówką po godzinach, poświęceniem, odpowiedzialnością. Tak (!), drodzy nauczyciele - macie ciężką pracę, podziwiam zdolność przetrwania w erze „bezstresowego wychowania”, w erze braku szacunku do autorytetów, w erze histerycznych rodziców.

Ale zlitujcie się, bo nie jesteście wcale kimś bardziej wyjątkowym od wielu innych zawodów - też niegodnie opłacanych - gdzie też siedzi się po godzinach, gdzie też trzeba być odpowiedzialnym, gdzie też trzeba mierzyć się z durno-tą. Nie idźcie drogą peerelowskiej skansenowej debaty a la gruba! To akurat wam nie przystoi.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Ser Tworog und unter.....

Po co sobie szczepicie sobie .... , najprawdopodobniej za mamonkę ???

To jest jasne KROWA jest bardziej warta od ludzi - tak chce kaczołapy

i tak ma być - totalna debilna matnia komunistyczna co siebie zwie prawicom przez om.

Tym co zapier... księżyc wszystko jest na nie !!!!!!!!!!!!!!!

Proszę państwa nie ma demokracji kiedy kundle wylazł z klatek

i przez kundli są szanowane ....

Nauczyciele według kundelków to niewolnicy do celów specjalnych

kiedy mają uczyć sfałszowanej historii przyszły narybek zgodnie

z kaczym przymierzem ....

Mojżesz przez 40 lat włóczył swoich imbecyli po pustyni, aby staruchy

wymarły a młodemu wmówią że krowa jest potrzebna bo jest =

G
Gość

Strajk jest czysto polityczny ,a zmanipulowanie nauczyciele głosowali za tym czy chcą być młodzi, bogaci i zdrowi ! A pierwszy strajkowicz ( winien być aresztowany ) zarabia 12 tysi i "po strajku" siedzi w knajpie i z kolesiami napierdziela się z durnowatych kolegów i koleżanek w szczególności

G
Gość

O jakie złej reformie oświaty piszą ci mędrcy DZ ? Tragedią największą oświaty to były "reformy" Buzka , które zlikwidowały szkolnictwo zawodowe oraz to , że dzieci uczyły się 3 razy ( z wielu przedmiotów ) tego samego w podstawówce , gimnazjum i liceum i nie było czasu na dalszą kontynuację nauki ...

G
Gość

Pan Broniarz jest przewodniczącym ZNP od dziesięcioleci zatem on jest odpowiedzialny za sytuację w szkolnictwie, ale teraz całą odpowiedzialność oddaje 2 lata rządzącemu PIS.

Kochani co wy obwiniacie kogoś,że prowadzi politykę rolną i stara się o dopłaty z Unii do świnek i krów.Pan Broniarz pierwszy skojarzył te fakty, które przecież normalnie nie powinny być konfrontowane z edukacją.

G
Gość

Dla mnie to zawsze szwabsko gazeta nie tylko po tym artykule a zaznaczam że jestem slązokiem od pokolen sercem i duszą ale mam swój rozum tak samo myślę jak dowiezione gorole z kieleckiego walczą o mowę Śląska taksamo jak Piura walczy też o mowę Śląską do czasu jak wygra wybory do euro parlamentu to zaraz zapomina o co walczył i nie jestem Pisiorym

r
rocky

Minister Anna Zalewska startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jej następcą ma zostać Jarosław Zieliński, obecny wiceminister spraw wewnętrznych. Zieliński był wiceministrem edukacji w latach 2005-2006.

Ł
Łowcy.H

P.S. - żałosny dupek.

Ł
Łowcy.H

Pan S. dla mnie jest zerem!

z
z zachowania NAGANA

ZACHOWANIE nauczycieli wobec uczniów jest OBURZAJĄCE i SKANDALICZNE. Ale wiadomo KTO tymi nierozgarniętymi bidusiami steruje. To jest brudna polityka. Idą wybory. Ma być chaos i jest.

G
Gość

W tym dwugłosie bardziej mi się podoba stanowisko Pana Marka, szczególnie – plan B.

Moim zdaniem, ważniejsza dla narodu jest oświata, służba zdrowia i bezpieczeństwo wewnętrzne. Rząd ma jednak inne priorytety. I nie piszę tu o krowim 500 , ale o ładowaniu ogromnych pieniędzy publicznych w amerykański sprzęt wojenny, amerykańskie bazy i w Kościół katolicki. Arogancki rząd liczy się z silnymi – ambasada SZA i Episkopat. Społeczeństwo chyba zawsze będzie podzielone, a przy dzisiejszej ciele-wizji i mendiach prorządowych jest to bardzo łatwe zadanie. Nie boję się straszenia że Rosjanie na nas napadną, lub tego że pójdę po piekła po śmierci.

Piszę o aroganckim rządzie nie dlatego że jest z PiS (rząd PO nie był lepszy), ale dlatego, że rządzą nami ONI, jak w PRL-u. To nie jest – moim zdaniem – nasz rząd. To jest rząd partyjny. Nasz rząd będzie wtedy, gdy będzie wybierany przez nas pośrednio lub bezpośrednio. Rząd wybierany pośrednio jest wtedy, gdy wybierają go przedstawiciele w Sejmie. Rzecz w tym, że w Sejmie nie są nasi przedstawiciele (zależni od wyborców w okręgu mandatem), lecz przedstawiciele central partyjnych opanowanych przez kolesiostwo, partyjniactwo, nepotyzm i lobbystów różnej maści. Rząd wybierany bezpośrednio, to prezydent RP z odpowiednimi uprawnieniami do powołania rządu fachowców i odpowiadania za ten rząd przed narodem mandatem.

Dla mnie, emerytowanego górnika jest ważniejsze jest abyśmy mieli dobrą służbę zdrowia, sprawną policję i dobrze funkcjonująca oświata. Uważam, że średni dochód pracownika oświaty, służby zdrowia i policji powinien być równy średniemu dochodowi posłów, senatorów i członków rządu.

U
Uczniowie - serce mi pęka

W Gorzowie podczas egzaminów rozpraszali uczniów nagranymi: ryczeniem krów i kwikiem świń. Nauczyciele zachwyceni nagradzali KODowców gromkimi brawami... Smutne.

N
NAUCZYCIELE I ...

Dziękujemy tym Nauczycielom, który nie strajkują ! Brawo i wielki szacunek za odwagę. Wiemy, że jesteście szykanowani przez tych, którzy zostawili swoich podopiecznych w najważniejszym "momencie edukacji". Im też podziękujemy - w swoim czasie...

G
Gość

Siedzą, piją lulki palą. Tańce, hulanki, swawole. Ledwie SZKOŁY nie podpalą. Ha, ha, hi, hi, hejże, hola.

T
T. Prus

Super artykuł. Dobry pomysł. Lewackie slogany Pana Marka, kontra realizm i zdrowy rozsądek Pana Pawła. W nagrodę do końca kwietnia kupuję DZ w formie papierowej. Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3