Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Twaróg o Panteonie Górnośląskim: To żaden panteon, jeśli nie będzie Kutza czy Ziętka. Po co te tajemnice?

Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego
Oprawę podpisania umowy na budowę Panteonu Górnośląskiego powszechnie uznano za wątpliwą estetycznie.
Oprawę podpisania umowy na budowę Panteonu Górnośląskiego powszechnie uznano za wątpliwą estetycznie. fot. Arkadiusz Gola
Nie będzie to żaden Panteon Górnośląski. Będzie to po prostu kolejna wystawa na temat Śląska pisana zgodnie z krótkoterminowym interesem politycznym. I jako taka - szybko stanie się nieistotna.

Podpisano umowę - powstanie Panteon Górnośląski. Ściślej - mógłby to być panteon górnośląski, gdyby wszyscy zaangażowani w jego stworzenie wznieśli się ponad swoje interesy. Najbardziej liczę tutaj na abpa Wiktora Skworca, intelektualistę o silnej pozycji, który raz czy dwa pokazał, że potrafi głosić niewygodne prawdy - najmniej na polityków wojewódzkich, których małostkowość jest powszechnie znana. Na razie - trudno o optymizm. Dziwne tajemnice wokół nazwisk, niejasności, propagandowy smrodek.

Będzie zatem Panteon Górnośląski za 40 milionów złotych w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Zbiór postaci godnych miejsca w panteonie powstał bez żadnych większych konsultacji społecznych, a szczegółowe informacje o konkretnych nazwiskach znają Państwo wyłącznie dzięki dociekliwości prawdziwych mediów, z DZ na czele. Szkoda, przewiduję, że w wielu środowiskach już sam fakt braku konsultacji może dyskwalifikować panteon. Ale ostatecznie - subiektywny wybór wąskiego grona to jeszcze nie dramat. A zatem pracowała komisja, dokonała wyboru około 200 postaci, uczeni z Wydziału Teologicznego UŚ napisali biogramy…

Wciąż pamiętam, jak abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, pomysłodawca panteonu, mówił, że to miejsce ma łączyć, a nie dzielić. Wie nasz hierarcha doskonale, że historia Górnego Śląska jest trudna - i już to odróżnia go od lokalnych polityków, którzy mają nieskomplikowane poglądy w tej kwestii.

I skoro historia to trudna, to panteon - z całym majestatem tej nazwy - powinien tę trudną historię pokazać, zauważać. Powinien być, krótko mówiąc, prawdziwym odzwierciedleniem historii tej ziemi i wielkich ludzi, którzy na tej ziemi mieszkali i pracowali. Jak kiedyś mówił nam abp Skworc: „Nowa instytucja kultury będzie opowiadać o historii tej ziemi poprzez życiorysy jego mieszkańców: powstańców, społeczników, samorządowców, ofiar totalitaryzmów, artystów, naukowców, duchowieństwa”.

Ostatecznie jednak wciąż nikt nie chce potwierdzić całej listy wielkich Ślązaków, który znajdą się w panteonie. Co to za tajemnica do licha? Wygląda na to, że nawet premierowi Morawieckiemu (który był podczas podpisania umowy) nie powiedziano wszystkiego. Publicznie bowiem podzielił się refleksją: „Mam nadzieję, że znajdzie się tu też miejsce dla Ślązaków, którzy z Kościołem może byli trochę na bakier, ale przysłużyli się bardzo Polsce.”

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie tam na przykład Kazimierza Kutza - współczesnego symbolu Śląska, jednego z najwybitniejszych powojennych twórców urodzonych na Górnym Śląsku. Wszystko też wskazuje na to, że nie będzie w panteonie miejsca dla Jerzego Ziętka, który pobudował nam po wojnie Śląsk, ale teraz polityczny wiatr zrzuca go z cokołów. Nic nie wiadomo o tym, czy będzie miejsce dla najwybitniejszego romantyka śląskiego Josepha von Eichendorffa albo dla Marii Goeppert-Mayer, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, która urodziła się w Katowicach w 1906 roku.

I jeśli tych postaci nie będzie w panteonie, to nie będzie to żaden panteon. Będzie to po prostu kolejna wystawa na temat Śląska pisana zgodnie z krótkoterminowym interesem politycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera