Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Twaróg: Szubienice z portretami polityków. Nic takiego, prokuratorzy uczą o malarstwie

Marek Twaróg, redaktor naczelny DZ
"Wieszanie zdrajców", obraz Jana Piotra Norblina, 1794. Fot. Wikipedia.
"Wieszanie zdrajców", obraz Jana Piotra Norblina, 1794. Fot. Wikipedia. fot. Wikipedia
Wydawało się oczywiste, że katowicki skandal - wieszanie portretów polityków na szubienicach - to stosowanie gróźb bezprawnych z powodu przynależności politycznej. Niestety, jedynym pozytywnym aspektem pracy prokuratorów jest wzbogacenie wiedzy Polaków na temat XVIII-wiecznego malarstwa.

Katowicki skandal komentowany był długo - i słusznie. Politycy PO domagali się ukarania winnych - i słusznie. Skierowali sprawę do prokuratury - i słusznie. Wydawało się oczywiste, że wieszanie portretów polityków na szubienicach to stosowanie gróźb bezprawnych z powodu przynależności politycznej (119 k.k.). Prokuratura badała to aż dwa lata. Niestety, jedynym pozytywnym aspektem pracy prokuratorów jest wzbogacenie wiedzy Polaków na temat XVIII-wiecznego malarstwa.

***

Być może Państwo pamiętają ten idiotyczny happening. Kilku zziębniętych prawicowych działaczy stanęło w ponurym listopadzie roku 2017 na placu Sejmu Śląskiego z czymś, co przypominało szubienice. Na szubienicach tych powieszono portrety sześciorga europosłów. Europosłowie wcześniej głosowali w Parlamencie Europejskim za przyjęciem negatywnej wobec Polski rezolucji w sprawie praworządności. W prawicowej głowie skojarzenia są szybkie jak błyskawica - tutaj zatem także współczesną politykę zestawiono z historyczną targowicą.

Aż dwa lata prokuratorom zabrało dojście do wniosku, że żaden to wielki skandal, a w każdym razie - żaden skandal prawny. Owszem, z punktu widzenia etyczno-moralnego to było nie w porządku, ale prawo nie zostało złamane. Innymi słowy - panie pośle, senatorze, ministrze, człowieku działający publicznie - przyzwyczaj się do myśli, że ktoś może powiesić twój wizerunek na szubienicy, a pewnie i pod toporem kata, może też z pistoletem przy skroni - i to jest w porządku. To mieści się w granicach dozwolonej krytyki twoich działań.

I to jest pierwsza lekcja. Lekcja o tym, jak „inspirujące się kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwem Europy” społeczeństwo początku XXI wieku, o głębokich korzeniach chrześcijańskich, w sferze debaty publicznej i symboliki w niej stosowanej pozostało na poziomie niegodnych rojeń i obsesji ludów prymitywnych.

Lekcja druga natomiast to lekcja malarstwa. Oto prokuratorzy pouczyli wszystkich zainteresowanych, że happening „miał charakter symboliczny, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XVIII wieku, a utrwalonych na obrazie Jana Piotra Norblina”.

Ruszyliśmy zatem, jak Polska długa i szeroka, na poszukiwanie tego obrazu i odświeżenie sobie choćby podstawowej wiedzy na temat niejakiego Norblina. Co prawda śpiewał o nim kiedyś Kaczmarski, ale - umówmy się - nie był to jego największy hit. Okazało się zatem, że ów Norblin wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obraz namalowany został w 1794 roku i nosi tytuł „Wieszanie zdrajców”. Autor dokumentował w ten sposób tzw. egzekucje „in effigie” (po łacinie to znaczy „w obrazie”). Było to symboliczne wieszanie portretów targowiczan (m.in. Szczęsnego Potockiego, Branickiego, Rzewus-kiego). Tych, których nie dało się powiesić w pełnym tego słowa znaczeniu, bo wcześniej uciekli z kraju. Norblin był w tym czasie w Warszawie, namalował zatem to, co widział.

***

Zapytają może Państwo, czy z działań prokuratury wyniknęło coś więcej niż wykład na temat XVIII-wiecznej sztuki malarskiej i niedookreślone westchnienie nad niedorozwojem polskiej debaty publicznej? Czy z tego głupiego happeningu i postępowania prokuratury wyniesiemy jakąś istotną lekcję? Na przykład taką, że tego typu eskalowanie symboliki może doprowadzić do prawdziwych tragedii, że dajemy przyzwolenie na zbyt dużo? Nie, wymiar sprawiedliwości nie skorzystał z szansy, w świat poszedł raczej sygnał, że wszystko jest w porządku. Szubienica, nic takiego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera