Marek Wójcik: Na prezydenta głosuj korespondencyjnie

Marek Wójcik
Marek Wójcik, poseł na Sejm
Marek Wójcik, poseł na Sejm ARC
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W przeprowadzanych 10 maja wyborach prezydenta RP wszyscy wyborcy będą mogli głosować korespondencyjnie. Dotychczas z głosowania korespondencyjnego mogli korzystać tylko wyborcy niepełnosprawni lub przebywający za granicą.

To pierwsze ogólnopolskie wybory, w których będzie można wybrać głosowanie w lokalu wyborczym lub wcześniej oddać głos korespondencyjnie. Ta nowa forma głosowania została wprowadzona, żeby umożliwić udział w wyborach również tym obywatelom, którzy w dniu głosowania z powodów prywatnych lub zawodowych nie będą mogli dotrzeć do lokalu wyborczego.

Żeby skorzystać ze swojego nowego uprawnienia najpóźniej w poniedziałek 27 kwietnia wyborca musi poinformować urząd miasta o zamiarze głosowania korespondencyjnego. Można to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, faksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu konieczne jest podanie podstawowych danych wyborcy. Osoba, która zgłosiła zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzyma najpóźniej 4 maja pakiet wyborczy zawierający: kartę do głosowania, koperty zapewniające tajność głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wyborca otrzymuje również instrukcję, która szczegółowo opisuje procedurę głosowania korespondencyjnego, jej przestrzeganie gwarantuje, że oddamy głos ważny.

Pakiet wyborczy zostanie dostarczony pod wskazany adres listem poleconym lub przez pracownika urzędu miasta. Pakiet można również odebrać osobiście w urzędzie miasta, jeżeli w zgłoszeniu zadeklarowaliśmy taki zamiar. Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ją do zanonimizowanej koperty (którą musi zakleić), a następnie do zaadresowanej już koperty zwrotnej. Do koperty zwrotnej należy również włożyć oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Przesyłka wyborcza jest bezpłatna, więc wystarczy ją wrzucić do dowolnej skrzynki pocztowej najlepiej do 7 maja lub przed dniem wyborów dostarczyć do urzędu miasta (do piątku 8 maja, w godzinach pracy urzędu). Jeżeli wyborca zmieni swoje plany, to w dniu głosowania (10 maja) możne dostarczyć pakiet wyborczy osobiście do komisji wyborczej.

Aby zagwarantować tajność głosowania przesłane do komisji wyborczej lub dostarczone do urzędu pakiety wyborcze nie są od razu otwierane. Dopiero w dniu głosowania, komisja wyborcza, otwiera przesyłki i zanonimizowane koperty z kartami do głosowania wrzuca do urny wyborczej. Wyjęcie kart do głosowania z kopert następuje dopiero po zakończeniu głosowania w lokalu wyborczym.

Dotychczas z głosowania korespondencyjnego mogli korzystać tylko wyborcy niepełnosprawni lub przebywający za granicą. Tegoroczne wybory prezydenta RP to pierwsze ogólnopolskie zastosowanie nowych przepisów umożliwiających korzystanie z głosowania korespondencyjnego wszystkim obywatelom.

Marek Wójcik – Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych, współautor reformy prawa wyborczego.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ruan
Tak czy siak głosujemy na Kukiza i Jego JOW-y !!!
Należy:
1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że wybrany zależmy jest od wyborcy, a nie od SZEFA partii i odporny na naciski lobbystów.
2. Wprowadzić DECENTRALIZACJĘ zarządzania i finansowania państwa. Taki system ogranicza korupcję dlatego, że kontrola społeczna jest „bliżej” możliwych patologii.
Instytucje centralne ograniczone są do działań kontrolnych, a nie decyzyjnych – czyli są zainteresowane w łapaniu przekrętów (nic na tym nie tracą). Poza tym brak „dojnych krów” - trudno okradać samego siebie.
3. Oba w/w punkty powodują, że ludzie utożsamiają się ze swoim „heimatem” i tworzy się Społeczeństwo Obywatelskie – oczywiście z czasem !!!
4. Jak powinien wyglądać np: 10-cio miejscowy JOW – 3-4 miejsca są zarezerwowane dla partii, które uzyskały najlepsze wyniki w okręgu w ostatnich wyborach, 2 miejsca dla stowarzyszeń lokalnych (ta sama zasada), pozostałe (5-4) dla osób, które uzyskały najwięcej podpisów przed wyborami.
5. Taki system premiuje indywidualności i lokalnych liderów – co powoduje napływ do polityki nowych twarzy.
Dodaj ogłoszenie