Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Daszczyk-Biernat: Restrukturyzację kopalń kończy kolejka do ZUS-u [NASZE SPRAWY]

Maria Daszczyk-Biernat
O tym, jak ZUS przygotowuje się do restrukturyzacji górnictwa, mówi Maria Daszczyk-Biernat, dyrektor Oddziału ZUS-u w Chorzowie
O tym, jak ZUS przygotowuje się do restrukturyzacji górnictwa, mówi Maria Daszczyk-Biernat, dyrektor Oddziału ZUS-u w Chorzowie Bartek Pudełko
O tym, jak ZUS przygotowuje się do restrukturyzacji górnictwa, mówi Maria Daszczyk-Biernat, dyrektor Oddziału ZUS-u w Chorzowie

Restrukturyzacja górnictwa ściśle wiąże się z świadczeniami, realizowanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy bierzecie pod uwagę to, że pojawi się u was większa liczba osób zainteresowanych skorzystaniem z tych świadczeń?
Sama ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego nakłada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych nowe zadania związane z ustalaniem okresów uprawniających do emerytury w związku z urlopami górniczymi czy urlopami dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. Zdajemy sobie też sprawę, że - w kontekście zmian w górnictwie - wzrośnie również zainteresowanie świadczeniami wypłacanymi przez ZUS. Mam na myśli emerytury górnicze, wcześniejsze, pomostowe czy świadczenia przedemerytalne. Dlatego przygotowujemy się intensywnie do wzmożonego napływu wniosków.

To jednak drażliwa i niełatwa tematyka.
Wiemy, że tematyka dotycząca świadczeń emerytalnych nie należy do najłatwiejszych, spodziewamy się więc większego popytu na tego rodzaju wiedzę. Już dziś widzimy, że liczba zapytań o emerytury górnicze, urlopy górnicze czy świadczenia przedemerytalne systematycznie wzrasta. Bierzemy pod uwagę to rosnące zainteresowanie, dlatego wszystkie oddziały ZUS-u obsługujące tereny związane z górnictwem wspólnie planują i podejmują wiele działań o charakterze informacyjnym lub konsultacyjnym.

Jakie konkretnie będą to działania?
Jeśli mówimy o działaniach informacyjnych, to w pierwszej kolejności zależy nam na tym, aby zapewnić dostęp do informacji o wszelkiego rodzaju świadczeniach samym zainteresowanym, czyli pracownikom kopalń. Zdajemy sobie sprawę, że od jakiegoś czasu żyją w dużej niepewności o swoje jutro, chcemy więc do nich dotrzeć i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. W tym celu przygotowujemy w naszych salach obsługi klientów specjalne stanowiska, na których nasi eksperci będą udzielać informacji pracownikom kopalń. Planujemy także uruchomienie infolinii z dyżurującymi specjalistami. Myślimy ponadto o zorganizowaniu szkoleń dla tych osób, które są na przykład zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej i chciałyby się dowiedzieć, jakie są prawa i obowiązki płatników składek.

A czy nie byłoby prościej, aby przedstawiciele ZUS-u wybrali się bezpośrednio do zainteresowanych, czyli do kopalń?
Choć oczywiście zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia placówek ZUS-u, to wiadomo, wszyscy cierpimy na brak czasu i nie zawsze pracownicy kopalń będą mieli możliwość skorzystania z naszego zaproszenia. Dlatego wspólnie z podmiotami górniczymi myślimy o ut-worzeniu specjalnych punktów konsultacyjnych w kopalniach i zakładach górniczych, gdzie nasi eksperci będą do dyspozycji pracowników bezpośrednio w ich miejscach pracy.

A jak układa się współpraca pomiędzy ZUS-em a firmami górniczymi?
Chcemy, aby służby w tych firmach miały kompleksową wiedzę na temat zasad nabywania uprawnień do świadczeń, która jest niezbędna do sprawnej realizacji codziennych obowiązków - pamiętajmy, że to właśnie działy kadrowe sporządzają dokumentację oraz wnioski kierowane później do ZUS-u, czy to o emerytury, czy o np. urlopy górnicze. Dlatego też warto podkreślić, że jesteśmy w stałym kontakcie z podmiotami górniczymi, które są związane z tematem restrukturyzacji. Jestem przekonana, że ta współpraca po prostu ułatwi nam wszystkim codzienną pracę i pozwoli na wyeliminowanie zbędnych utrudnień czy zakłóceń.

Wszystko to może skutkować zwiększoną liczbą wniosków o świadczenia.
Mamy tego świadomość, dlatego przygotowujemy się do zdecydowanie większego napływu spraw związanych na przykład z koniecznością ustalania stażu niezbędnego do udzielenia urlopów górniczych.

Domyślam się, że planujecie też specjalną akcję informacyjną w mediach. #Tak, zależy nam na tym, aby również media informowały Czytelników, m.in. o szczegółach emerytur górniczych, pomostowych, świadczeniach przedemerytalnych, wcześniejszych emeryturach uwzględniających pracowników przeróbki mechanicznej węgla itp. Wśród Czytelników jest przecież wielu pracowników kopalń, zainteresowanych przyszłością swoją i rodziny.

Rozmawiała Jadwiga Jenczelewska


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera