MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maria Koterbska ma 93. urodziny. Wszystkiego najlepszego!

JAK
Maria Koterbska obchodzi 93. urodziny. Jubilatkę odwiedził prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult
Maria Koterbska obchodzi 93. urodziny. Jubilatkę odwiedził prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult www.um.bielsko.pl
Dzisiaj,13 lipca, Maria Koterbska, legendarna piosenkarka i słynna bielszczanka, obchodzi 93. urodziny. Z tej okazji jubilatkę odwiedził prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Były kwiaty i życzenia wszystkiego najlepszego.

Maria Koterbska pochodzi z rodziny muzycznej, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Nic więc dziwnego, że chociaż za oficjalny debiut estradowy Pani Marii uważany jest występ w noc sylwestrową 1949 roku w Katowicach, to wcześniej znajdziemy ją w obsadzie „Krakowiaków i Górali” Jana N. Kamińskiego, wystawionych 16 czerwca 1945 w reżyserii Rudolfa Luszczaka, w prowizorycznej oprawie scenograficznej Elwiry Czech-Kamińskiej. Było to pierwsze przedstawienie na scenie bielskiego teatru po wojnie, przygotowane przez reaktywowana Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego.

CZYTAJCIE TEŻ:
Bielsko-Biała: To był wieczór Marii Koterbskiej

90. urodziny Marii Koterbskiej Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: To był wieczór Marii Koterbskiej [ZDJĘCIA]

W 1949 roku Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie „Studenci i aktorzy – Warszawie”. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Odniosła wielki sukces po nagraniu z orkiestrą radiową Jerzego Haralda (pierwszy koncert w Filharmonii Śląskiej 2 października 1950 roku) piosenek „Brzydula i rudzielec”, „Mój chłopiec piłkę kopie” i Wrocławska piosenka (muz. Jerzy Harald, sł. Eugenia Wnukowska, 1953).

W latach 1952–1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła „Wagabundę”, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą, w wielu krajach Europy, Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach – w Sopocie w roku 1963 (II nagroda), w Opolu (honorowe Grand Prix w 1987 r.) Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki.

Dorobek piosenkarski Marii Koterbskiej to ponad 1500 utworów. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz ’96 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej. W filmie „Irena do domu!” zaśpiewała piosenkę Karuzela. Piosenki w jej wykonaniu wykorzystano także w filmie „Sprawa do załatwienia”.

ZOBACZCIE I POSŁUCHAJCIE: Maria Koterbska - Brzydula i rudzielec (TVP 1971)

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni