Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marihuana przed katowickim sądem. Lecznicze zioło wyrosło nielegalnie, więc wkroczył prokurator. Bezprecedensowy proces

Teresa Semik
Kamil Piesiur z Pszczyny stoi przed katowickim Sądem Okręgowym pod zarzutem nielegalnego wytwarzanie środków odurzających – marihuany.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kamil Piesiur z Pszczyny stoi przed katowickim Sądem Okręgowym pod zarzutem nielegalnego wytwarzanie środków odurzających – marihuany.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE TS
Kamil Piesiur z Pszczyny stoi przed katowickim Sądem Okręgowym pod zarzutem nielegalnego wytwarzanie środków odurzających – marihuany. Przekonuje, że uczynił to z bezsilności, bo potrzebował zioło w celach leczniczych. Jednak prokurator widzi w jego działaniu przede wszystkim 52 tysiące porcji marihuany, które mógłby w ten sposób pozyskać bezprawnie.

Kamil Piesiur (wyraził zgodę na podanie pełnego nazwiska) posadził cztery krzaki konopi, by otrzymać z nich susz marihuany. Zamierzał łagodzić nim ból wywoływany zespołem zesztywnienia stawów kręgosłupa. Gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne, zdobył marihuanę na „czarnym rynku” i sam się przekonał, co do jej skuteczności.

Polskie prawo umożliwia stosowanie marihuany leczniczej od 2017 roku. Można ją kupić w aptece od stycznia 2019, bo wtedy pierwsze dostawy suszu konopi trafiły do nas z Kanady. Wciąż jednak jej wykorzystywanie w terapii budzi skrajne emocje.

Już samo posługiwanie się terminem „marihuana medyczna” jest mylące, ponieważ sugeruje, że istnieje jakiś wyodrębniony (lekarski) gatunek konopi. A tak nie jest. Ten sam produkt dostępny w aptece nazywa się surowcem farmaceutycznym, a dostępny na „czarnym rynku” – środkiem odurzającym. Bardziej adekwatne wydaje się stosowanie pojęć: „medyczne zastosowanie marihuany” lub „marihuana stosowana w celach terapeutycznych”.

Lekarz prowadzący pacjenta Kamila Piesiura nie zgodził się na leczenie marihuaną, traktując zioło jak zwykłą używkę, obok papierosów i alkoholu. Więc w 2020 roku Kamil Piesiur zaryzykował; kupił legalnie nasiona konopi, z których wyrosły mu cztery dorodne krzaki.

– Robiłem to pierwszy raz, nie miałem pojęcia, że takie wielkie wyrosną – wyjaśnia. – Chciałem uniezależnić się od „czarnego rynku”, przygotować dla siebie preparat najwyższej jakości, skuteczny. Chciałem normalnie żyć i pracować, a choroba na to nie pozwalała. Do tego grozi mi kalectwo.

Ścięte już rośliny zarekwirowała policja, a ich właściciel trafił do aresztu na pięć miesięcy.

Dla terapii istotny jest kwiatostan tej rośliny. Tymczasem z opinii biegłego farmaceuty wynika, że z tych czterech dorodnych krzaków oskarżony otrzymał 8 kg suszu – z drewnianymi łodygami i liśćmi włącznie. Wyliczył także, że można było uzyskać z tych czterech krzaków ponad 52 tys. porcji marihuany, bo najmniejsza porcja na rynku to 0,15 gram.

Obrońca oskarżonego, mecenas Stelios Alewras kwestionuje te wyliczenia, zwłaszcza udział w finalnym produkcie wielkich łodyg. Ile w nich było substancji odurzającej? Biegły nie wie, bo samych łodyg nie badał.

Nie przeocz

Oskarżony Kamil Piesiur stoi przed sądem i może pójść za kratki na trzy lata tylko za bezprawne posadzenie tych czterech krzaków konopi. Natomiast pacjent Kamil Piesiur jest już pod opieką innego lekarza i od prawie czterech miesięcy legalnie, na receptę, kupuje marihuanę w aptece. Płaci 56 zł za 1 gram.

– Najpierw lekarz zalecił mi 1 gram dziennie, ale zwiększył dawkę do 2 gramów dziennie – tłumaczy. – Odczuwam wyraźną poprawę mojego stanu zdrowia. Marihuana łagodzi ból i powstrzymuje stany zapalne. Od strony finansowej nie wiem, jak długo będą mógł sobie pozwolić na tę terapię.

Nie ma żadnej wątpliwości, że Kamil Piesiur złamał prawo, próbując wytworzyć na własny użytek medyczną marihuanę. Zresztą niczego się nie wypiera.

– Czyn mojego klienta jest czynem zabronionym, ale nie jest szkodliwym społecznie – przekonuje mecenas Stelios Alewras. – On tylko dążył do poprawy swojego zdrowia, nikomu, ani niczemu nie szkodził. Nie zaatakował dobra publicznego, które jest dobrem chronionym prawem.

Sprawa nie jest prosta i jednoznaczna. Czy sąd zobaczy w oskarżonym producenta środków odurzających, jak oczekuje prokurator, czy zobaczy pacjenta, który chce korzystać ze swojego prawa do leczenia? Następna rozprawa za dwa tygodnie.

Pod koniec ubiegłego roku prokurator w Słupsku umorzył podobną sprawę o uprawę pięciu roślin. Jaki może być los prawny pacjentów, których nie stać na realizację w aptece kosztownych recept?

– Dziś najczęściej trafiają przed sądy osoby, które stosują marihuanę w celach medycznych, a nie użytkownicy rekreacyjni – dodaje mecenas Alewras. – Inicjatywa społeczna Wolne Konopie postuluje, aby każdy mógł posadzić jednocześnie cztery krzaki, posiadać 200 gramów suszu w miejscu zamieszkania i 30 gramów poza miejscem zamieszkania. Zamierzamy wystąpić z taką inicjatywą ustawodawczą.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera