Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsjanin, Praktykant, co jeszcze zobaczymy w kinach w weekend?

Redakcja
Kolejny weekend w Polskich kinach zaczyna się od premiery być może jednego z lepszych filmów Ridleya Scotta – „Marsjanin”. Będzie też komedia „Praktykant” z Robertem De Niro, czy polska „Chemia”.

Marsjanin
Film zapowiadany jest jako bardzo udany powrót Ridleya Scotta do tworzenia po prostu dobrych filmów. Bo nie czarujmy się, nawet świetnie rozreklamowany kilka lat temu Prometeusz zbierał generalnie mieszane recenzje, a zapowiedź kontynuacji z tytułem Alien 2 troszkę zakrawa na kpinę z fanów Obcego. Jego najnowszy film, Marsjanin, to dramat w klimatach science-fiction.

Opowiada o ekspedycji na Czerwoną Planetę, w czasie której naukowców, wśród których jest Mark Watney (w tej roli Matt Damon), musi się salwować ucieczką. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, reszta ekspedycji jak i sztab ekspedycji w Huston uznali go za zmarłego, stąd nie ma co liczyć na ekspedycje ratunkową. Gdyby nawet ktoś po niego wyruszył, to wyprawa zajęłaby kilka lat, a jemu zabrakłoby powietrza, wody i żywności. Mark rozpoczyna więc heroiczną walkę o przetrwanie.

Film na świecie miał premierę już 11 września i od tamtej pory zbiera dobre recenzje. Zdjęcia do filmu robił absolwent łódzkiej filmówki Dariusz Wolski. W filmie poza Mattem Damonem grają: Jeff Daniels, Sean Bean, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Michael Peña i Kate Mara.

Praktykant
Robert De Niro w ostatnich latach znany jest głównie z ról komediowych m.in. w Wielkim weselu, Last Vegas, Poznaj naszą rodzinkę czy wPoradniku pozytywnego myślenia. Tym razem również ma się sprawdzić w tym nurcie w filmie Praktykant, gdzie gra 70-letniego wdowca, któremu nadal się chce pracować mimo emerytury. Dlatego wykorzystuje nadarzającą się okazję, aby wrócić do aktywnego życia i zatrudnia się jako starszy stażysta w redakcji strony internetowej poświęconej modzie, założonej i prowadzonej przez Jules Ostin.

Co może być atutem filmu? Na pewno De Niro, który generalnie sprawdza się w komediach, które mimo wszystko mocno odzierają go z aktorskiej legendy zdobywcy dwóch Oscarów. Pięknym dodatkiem będzie oczywiście Anne Hathaway, która sprawdza się niemal w każdej roli. Miło również będzie zobaczyć na ekranie Rene Russo (m.in. Zabójcza broń) której gwiazda niestety mocno przygasła.

Film reżyseruje Nancy Meyers na podstawie własnego scenariusza, która generalnie specjalizuje się w komediach. Spod jej ręki wyszły m.in. Czego pragną kobiety, Lepiej późno niż później, holiday czy to skomplikowane.

Chemia
Pierwsza polska propozycja na ten weekend w reżyserii Bartosza Prokopowicza, dla którego będzie to praktycznie debiut reżyserki. Wcześniej zajmował się robieniem zdjęć m.in. do serialu Prawo Agaty, czy filmów Kochaj i tańcz, Komornik czy Korowód.

Jest to niejako opowieść autobiograficzna reżysera, bo cały scenariusz opiera się na kanwie wydarzeń z życia jego żony, Magdy Prokopowicz, założycielki Fundacji Rak'n'Roll. To opowieść o niezwykłej miłości dwójki ludzi, którzy balansują na granicy życia i śmierci. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach.
W rolach głównych zagrają Agnieszka Żulewska (Lena), Tomasz Schuchardt (Benek), Eryk Lubos (Panda) i Danuta Stenka (Doktor Sowa).

Panie Dulskie
Współczesna wariacja Moralności pani Dulskiej. Opowiada o Melanii, reżyserce filmowej, która zamierza nakręcić film dokumentalny o swojej rodzinie. Okazją do tego są odwiedziny Rainera Dulsky’ego, profesora psychiatrii ze Szwajcarii. To co odkrywają pokazuje, że rodzina Dulskich ma wiele na sumieniu.

Główne role grają: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Władysław Kowalski, Olgierd Łukasiewicz czy Katarzyna Herman. Reżyseruje Filip Bajon (Śluby panieńskie) na podstawie swojego scenariusza.

Wizyta
Film dokumentalny produkcji duńskiej. Opowiada o tym, co stałoby się, gdyby na Ziemi wylądowała nieznana i inteligentna forma życia. Film wyreżyserował Michael Madsen.

Mama Tina
Dramat biograficzny o niezwykłej kobiecie, która poświęciła życie na ratowanie dzieci. Urodzona w Dublinie Christina Noble, śladem Hioba, od najmłodszych lat doświadczała kolejnych krzywd od losu. Wieloletnia lawina nieszczęść z przymieraniem głodem, sierocińcem, gwałtem i odebranym siłą dzieckiem na czele, nie złamały jej, lecz dodały sił.
Film reżyseruje Stephen Bradley. Grają w nim: Deirdre O'Kane, Sarah Greene, Brendan Coyle oraz Liam Cunningham. Swoją premierę na świecie film miał 31 stycznia 2014 roku.

Pod elektrycznymi chmurami
To rosyjsko-polsko-ukraińska produkcja w reżyserii Aleksieja Germana Jr. Opowiada o przeplatających się wzajemnie historiach o Rosji na przestrzeni ostatnich 20 lat. To gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają. Film powstał przy współpracy Apple Film Production Dariusza Jabłońskiego i Studia Filmowego TOR w koprodukcji z TVP. W filmie zobaczymy z polskich aktorów Piotra Gąsowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo