Marsz Autonomii w Katowicach. „Poradzymy pedzieć NIY!” Regionaliści dumni ze śląskości protestują przeciw marginalizacji Śląska

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zaktualizowano 
Marsz Autonomii 2019 odbył się w Katowicach. „Poradzymy pedzieć NIY!” to główne hasło tegorocznego Marszu Autōnōmije. Regionaliści manifestowali swoją śląską dumę. Patryk Osadnik
Marsz Autonomii 2019 przeszedł przez Katowice. Wzięło w nim udział kilka tysięcy ludzi. „Poradzymy pedzieć NIY!” - pod takim hasłem ulicami Katowic przeszedł 13. Marsz Autonomii Śląska. „Poradzymy pedzieć NIY!” to główne hasło tegorocznego Marszu Autōnōmije. Regionaliści manifestowali swoją śląską dumę. Protestowali też przeciw marginalizacji znaczenia województwa śląskiego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek dostał klęcznik przed wyjazdem do Warszawy, a wojewoda Międzygalaktyczny Dworzec Kolejowy.

Marsz Autonomii przeszedł ulicami Katowic

W sobotę, 13-lipca ulicami Katowic przeszedł 13. Marsz Autonomii. Żółto-niebieski tłum regionalistów przeszedł trasę z Placu Wolności przez katowicki rynek na Plac Sejmu Śląskiego.

Zobaczcie zdjęcia:

- Marsz pokazuje przywiązanie uczestników do górnośląskich wartości, jest piknikiem rodzinnym, ale też daje możliwość pokazania naszych opinii i postulatów związanych z polityką centrali wobec Górnego Śląska - mówi szef autonomistów Jerzy Gorzelik.

Przed Marszem Autonomii z szefem regionalistów rozmawialiśmy w redakcji DZ. Cała rozmowa TUTAJ

15 marca tego roku przypada 99. rocznica przyznania naszemu regionowi autonomii. Należy przypomnieć, że w 1920 roku województwo śląskie stało się jedyną autonomiczną jednostką administracyjną II Rzeczpospolitej.

Co to oznaczało dla Śląska? M.in. własny parlament, którym był Sejm Śląski, a także własny skarb i bardzo szerokie możliwości samodzielnego stanowienia o wielu sprawach ważnych dla regionu. W praktyce autonomia funkcjonowała w województwie śląskim do rozpoczęcia II wojny światowej, czyli roku 1939. Oficjalnie została ona zniesiona po zakończeniu wojny w roku 1945.

Nie przegapcie

- Przychodzimy tutaj z żoną od trzynastu lat. Teraz są z nami również dzieci. Pochodzę z górniczej rodziny, choć sam poza tradycjami wyniesionymi z domu nigdy nie miałem z górnictwem nic wspólnego. Śląsk jest dla nas ważny, kochamy swój heimat, a tutaj prezentujemy swoją dumę, przywiązanie i miłość do Śląska - mówi Krzysztof Markusik z Rudy Śląskiej.

Marsz Autōnōmije: „Poradzymy pedzieć NIY!”

„Poradzymy pedzieć NIY!” to hasło, pod którym odbył się tegoroczny Marsz Autonomii. W ten sposób regionaliści pokazali swój sprzeciw wobec polityki, jaką rząd Prawa i Sprawiedliwości stosuje względem Śląska.

- Szydzą z języka śląskiego, budują nam dworzec kolejowy pod Olkuszem, odstawili Śląsk na boczny tor - mogliśmy przeczytać na plakacie wydarzenia.

Tegoroczny Marsz Autonomii zdecydowanie zdominowały hasła antyrządowe. Głośno wybrzmiał głos sprzeciwu wobec budowy międzynarodowego węzła kolejowego pod Olkuszem, który tę funkcję miałby odebrać Katowicom. Mówiono też o odebraniu województwu śląskiemu blisko 40 milionów złotych subwencji i wystawieniu Mateusza Morawieckiego - który ze Śląskiem nie ma nic wspólnego - jako kandydata z Katowic w jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Protestujemy wobec zagrabieniu z budżetu województwa śląskiego 40 milionów złotych. Protestujemy przeciw odrzuceniu w sejmie projektu uznania języka śląskiego za język regionalny, a także wobec pomysłów marginalizacji Górnego Śląska, poprzez przeniesienie międzynarodowego węzła kolejowego pod Olkusz. Nie możemy się zgodzić, żeby odstawić Śląsk na boczny tor - mówił Gorzelik.

Regionaliści na Marsz Autonomii zabrali specjalne prezenty dla polityków PiS. Marszałek Jakub Chełstowski otrzymał od nich klęcznik, który zdaniem regionalistów powinien zabrać ze sobą na kolejny wyjazd do Warszawy.

Zobaczcie koniecznie

Przywieziono również zalążek dworca kolejowego, na którym widniał napis w języku rosyjskim: „Międzygalaktyczny Dworzec Kolejowy w Olkuszu!”, to z kolei prezent dla wojewody Jarosława Wieczorka.

- To trocha drogi wydatek, a trzeba oszczędzać na 500+ i trzynastą pensję. Z tego powodu przygotowaliśmy piękny dworzec. To nie jest tylko międzynarodowy dworzec, to jest dworzec międzygalaktyczny. Przecież niektórym w Warszawie zostało po Rosjanach zamiłowanie do wszystkiego, co największe. Rosjanie mają car-puszkę, największe działo świata, które nie strzela, a Polacy będą mieli największy dworzec, gdzieś w polu obok Olkusza - komentował Gorzelik ze sceny.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Brawo Ślązacy my Rusini z Podlasia też chcemy niepodległości, jak będzie trzeba to siłą ją wezmiemy nie będzie nam warszawiak mówił co mamy robić łby gnidom poucinamy i taka będzie sprawiedliwość SLAVA!

G
Gość

Na walce o autonomiczny Slask Gorzelik spędzi czas do emerytury, dojac z kasy swoich wiernych wyznawców

G
Gość

---------Poleku, poleku, nie lej sie żurem. Porachuj sie, wiela to rasiowce mają radnych, wiela głosów w wyborach. 4 procenty na Górnym Śląsku?? Margines to margines.....

A powjyc mi - gosciu - co mo liczba radnych do historie naszego, okupowanego bes Polokow - Hajmatu?

G
Gryfcok

Mozno i tak jest - As . Lepij jak by DZ siedziou w kapsie Radia Ma-Ryja.

...

no no Gorzelik jaki Ślązak...

G
Gość
2019-07-15T07:55:11 02:00, Gryfcok:

Poducz sie trocha historii naszego slonckigo Hajmatu - Chlopie - to mozno pojmiesz czamu. Bo okupacja Polcki naszego Hajmatu, to ino marginalny koncek naszy historii!

Poleku, poleku, nie lej sie żurem. Porachuj sie, wiela to rasiowce mają radnych, wiela głosów w wyborach. 4 procenty na Górnym Śląsku?? Margines to margines.

G
Gryfcok

Poducz sie trocha historii naszego slonckigo Hajmatu - Chlopie - to mozno pojmiesz czamu. Bo okupacja Polcki naszego Hajmatu, to ino marginalny koncek naszy historii!

C
Chop

Nie wiem, czemu Dz Zach. tak promuje ten margines na naszym Śląsku.

F
Francek z Kosciuszki

No a powjyc mi - Michale Polu - skint ty to wjysz? Z Radia Ma.Ryja, abo od Kaczora?

M
Michał Pol

Gorzelik to ruski agent. Pajac który godo durś to samo. Marek Plura to jest dobry chop ino czymu poszoł do partji gejów i komuchów?

:)
2019-07-13T16:22:22 02:00, Prus:

Zabrali 40 mln? A ile kosztowało wybetonowanie klepiska pod chorzowską estakadą? Samorządy górnośląskie rozkradły lub źle zagospodarowały miliardy. Po co im autonomia? By kraść bez nadzoru!

Dokładnie...tyle szmalu ile w ten dziwny region katowicki wpompowano już wystarczy...

k
krakowianka
2019-07-13T19:23:41 02:00, Ginter:

Zdelegalizować to barachło, posadzić do kryminału za jątrzenie wśród prawdziwych Polaków!!! Wont z RAŚ - to organizacja wywrotowa, kiedyś taka była Piąta Kolumna!!!

Ginter gdzie podział się ulubiony przez "wszystkich" "historyk"

BORÓWKA ? Ciekawa jestem gdzie to awansował .....

G
Gość
2019-07-13T18:09:15 02:00, Osi:

Od kiedy to Górny Śląsk mo fana przecież nigdy nie było państwem, królestwem, księstwem ktoś powie tak bo była rejencja opolska − pruska i niemiecka jednostka administracyjna funkcjonująca w latach 1815−1945. Rejencję opolską zwyczajowo nazywano "Śląskiem Górnym" ale tylko zwyczajowo. Rejencja miała swoją fane ale ok, ale nie Górny Śląsk, bo Górny Śląsk to tylko kraina historyczna a nie polityczny podmiot. Jedyną fane którą można zaakceptować to księstwa cieszyńskiego, opolskiego, bytomskiego, raciborskiego, oświęcimskiego itp. Były to jednostki polityczne o swoich strukturach politycznych. Nawet taki Jan Dobry opolski w swoim "testamencie" piszę o księstwie opolskim, raciborskim i głogówieckim a nie pisze o Górnym Śląsku, że nadaje złotego orła tym ziemią. Żadna fana księstw nie była dwu kolorowa ( jedynie rejencji opolskiej). Nigdzie nie ma dokumentu by oficjalnie i prawnie ustanowiono fane dla Górnego Śląska. I to największy paradoks że jest święto flagi Górnego Śląska której oficjalnie nie było. Każde księstwo wymienione wyżej miło jednolitą jednego koloru fane z złotym orłem. Jedynie można pochwalić ludzi z cieszyńskiego gdzie wiedzą gdzie są korzenie ich ziem i stworzyli własną fane księstwa cieszyńskiego na fakcie historycznym. I to wielki plus a u nas prawie kopia fany rejencji opolskiej ( z dorysowanym ogonem orła ) . Gdzie tu prawda historyczna bo to wszystko wciskanie kitów i wymyślanie jakiegoś święta fany dla celów biznesowych i politycznych. Czy my powinniśmy wielbić symbole Tych co pierwsi tworzyli podwaliny tej ziemi i nadano im złotego orła na niebieskim tle czy wielbić Tych co tu przyszli po wojnie 30 letniej. Mam wrażenie że teraz wielbi się Tych drugich a nic nie mają wspólnego z piastowskim złotym orłem.

To prawda czczą jakiegoś pruskiego orła....

G
Gorol

ale o co chodzi ?

H
HAŃBA I ZDRADA

OD 30 LAT SOLIDARNI ZDRAJCY CAŁĄ POLSKĘ JAKO NARÓD ODSTAWILI NA BOCZNY TOR. NIEDAWNO KAŻDY MÓGŁ USŁYSZEĆ PRZY OKAZJI POWROTU DO PIERWSZYCH BANDYCKICH PRYWATYZACJI ŻE SOLIDARNI ODDALI POLSKI MAJĄTEK W GODNIEJSZE RĘCE. A JAKIE SĄ GODNIEJSZE NIŻ NARODU ? WAŻNY JEST BIZNES PRYWATNYCH GANGSTERÓW, OKUPANTA I WOJENNYCH SOJUSZNICZYCH ZDRAJCÓW. WAŻNE JEST WYPRZEDANIE KRAJU I OGRABIENIE NARODU BY JAK NIEWOLNIK BEZ SZANS NA NORMALNE ŻYCIE HAROWAŁ NA MAFIOZÓW I ICH ZAMKI BO SPRAWIEDLIWY PODZIAŁ ZYSKÓW TO NIE ZA SOLIDARNYCH BOHATERÓW OBROŃCÓW NARODU PRZED KOMUNIZMEM.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3