Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz nacjonalistów w Katowicach musi być rozwiązany. Mieszkańcy apelują do prezydenta Katowic

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
W maju 2018 roku antyfaszyści zablokowali marsz narodowców w Katowicach. Na miejscu doszło do starć z policjąZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W maju 2018 roku antyfaszyści zablokowali marsz narodowców w Katowicach. Na miejscu doszło do starć z policjąZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DZ
Katowiczanie apelują do prezydenta Katowic w sprawie planowanej na sobotę manifestacji „Katowice Miastem Nacjonalizmu”. Domagają się, by przedstawiciele urzędu byli w gotowości do rozwiązania zgromadzenia. Chcą też, by miasto przekonało organizatorów do zmiany nazwy demonstracji na taką, która nie budzi mylnych skojarzeń z oficjalnymi hasłami promującymi Katowice.

Katowiczanie apelują do prezydenta Katowic ws. marszu nacjonalistów. Chcą zmiany nazwy i gotowości do rozwiązania zgromadzenia

Demonstrację pod nazwą „Katowice miastem nacjonalizmu” organizuje w sobotę, 18 lipca, grupa Nacjonalistyczny Górny Śląsk.

W sprawie list do prezydenta Katowic wysłali przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych, środowisk akademickich, grup aktywistycznych, świata polityki oraz społeczności mieszkańców i mieszkanek Katowic. Pismo podpisali między innymi: Gabriela Morawska – Stanecka, Senatorka, wicemarszałkini Senatu RP, Jarosław Gwizdak – przewodniczący RJP12 Koszutka oraz dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS – dziekan katowickiego wydziału tej uczelni.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z MARSZU NARODOWCÓW

- Pragniemy wyrazić swój głęboki niepokój i oburzenie faktem, że na ulicach Katowic demonstrować będzie grupa, której – jak wynika z udostępnianych przez nią publicznie treści – zdecydowanie bliżej jest do szowinizmu niż nacjonalizmu (…) Mamy uzasadnione obawy, że przemarsz będzie okazją do głoszenia treści faszystowskich lub nawoływania do nienawiści wobec osób reprezentujących mniejszości – przekonują autorzy listu (całość listu publikujemy na końcu tekstu).

Podkreślają, że zdają sobie sprawę, iż urząd nie ma podstaw prawnych, by zakazać wydarzenia zanim to się odbędzie, apelują jednak, aby służby miejskie były w gotowość do „rozwiązania zgromadzenia, w razie gdyby podczas marszu złamano przepisy np. dotyczące mowy nienawiści”.

Nie przeocz

Drugi apel dotyczy nazwy wydarzenia - „Katowice miastem nacjonalizmu”. - Jest ona w naszym przekonaniu nadmiernie zbliżona do oficjalnych haseł promujących miasto, takich jak Katowice – Miasto Ogrodów czy Katowice Miasto Muzyki UNESCO, co może sprawiać mylne wrażenie, że hasło Katowice Miastem Nacjonalizmu jest również hasłem oficjalnym. Proponujemy kontakt z organizatorami zgromadzenia w celu modyfikacji jego nazwy na taką, która nie będzie naruszać dobrego imienia Miasta Katowice ani godzić w jego wizerunek – podnoszą sygnatariusze listu.

W sobotę w Katowicach: demonstracja „Katowice miastem nacjonalizmu” i kontrmanifestacja "Katowice przeciwko nienawiści. Mówimy NIE nacjonalizmowi”

Dodajmy, że sobotnia demonstracja nacjonalistów odbędzie się na placu Miarki w centrum Katowic. Uczestnicy będą protestować – jak zapowiadają - wobec „chorych zapędy lewaków”.

- W ostatnich miesiącach na ulicach Katowic odbywają się wyłącznie lewackie spędy, w których ciągle te same osoby manifestując (mamy nadzieję, że nie za darmo) czy to przepraszając za rasizm w Ameryce czy to walcząc o prawa czteroliterkowców. Tymczasem działalność narodowa ustaje w całej Polsce, w tym także w naszym regionie. (...) Najwyższy czas to zmienić i pokazać, że Katowice są miastem nacjonalizmu – napisali organizatorzy wydarzenia na Facebooku.

Demonstracja odbędzie się o godzinie 13. Na tę samą godzinę, tyle że na plac Sejmu Śląskiego, kontrmanifestację zwołują Młodzi Razem i Przedwiośnie pod hasłem „Katowice przeciwko nienawiści. Mówimy NIE nacjonalizmowi”.

- Nie zgadzamy się na propagowanie ksenofobicznych, homofobicznych i nacjonalistycznych zachowań. Będziemy tam tego dnia nieprzypadkowo. Naszym obowiązkiem jest wyjść im naprzeciw. Chcemy pokazać, że w Katowicach nie ma miejsca na nienawiść, przemoc i zło! Nasze miasto jest pełne szacunku do drugiego człowieka i przyjaźni – zapowiadają na Facebooku.

W 2018 roku katowicki magistrat rozwiązał zgromadzenie publiczne

Przypomnijmy, że już raz – w maju 2018 roku – Katowice rozwiązały podobne zgromadzenie. To był Marsz Powstańców Śląskich, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską 6 maja. Pochód miał wyruszyć z placu Sejmu Śląskiego w kierunku pomnika Powstańców Śląskich, ale jeszcze na ulicy Jagiellońskiej został zablokowany przez przeciwników wyznawanych przez narodowców wartości. Sytuacja stawała się napięta, na miejscu interweniowała policja, doszło do starć. Ostatecznie marsz narodowców rozwiązały służby miejskie.

W najbliższą sobotę znów może być gorąco, bo zarówno manifestacja jak i kontrmanifestacja odbędą się w tym samym czasie, choć w odległości kilkuset metrów. Na razie Urząd Miasta nie planuje interweniować w sprawie demonstracji „Katowice miastem nacjonalizmu”. Jak przyznaje Ewa Lipka, rzecznik UM, zgłoszenie o zgromadzeniu wpłynęło do magistratu zgodnie z przepisami i zostało przyjęte do wiadomości.

- Należy podkreślić, że Katowice to miasto otwarte na dialog i dyskusję – w mieście odbywa się wiele demonstracji i marszów, m.in. Marsz dla Klimatu, Parada Równości, Marsz Autonomii Śląska. Każdy ma prawo manifestować swoje poglądy, o ile nie są one sprzeczne z prawem i nie naruszają praw innych osób. Jednocześnie samo manifestowanie musi odbywać się w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców Katowic i ich mieniu – zastrzega.

Musisz to wiedzieć

TREŚĆ LISTU DO PREZYDENTA KATOWIC

List katowickiej społeczności do Prezydenta Miasta Katowice w sprawie manifestacji nacjonalistów 18 lipca 2020 r.

Szanowny Panie Prezydencie!

Zwracamy się do Pana Prezydenta w związku z manifestacją pn. „Katowice miastem nacjonalizmu”, która ma się odbyć 18 lipca 2020 r. Manifestacja została zgłoszona, a jej dane opublikowanie na miejskiej stronie internetowej. Pragniemy wyrazić swój głęboki niepokój i oburzenie faktem, że na ulicach Katowic demonstrować będzie grupa, której – jak wynika z udostępnianych przez nią publicznie treści – zdecydowanie bliżej jest do szowinizmu niż nacjonalizmu. Apelujemy także do Pana Prezydenta o podjęcie adekwatnych w tej sytuacji działań.

My, niżej podpisane i podpisani, jesteśmy całym sercem i rozumem za swobodą wypowiedzi oraz prawem do demonstrowania swoich poglądów, także sprzecznych z naszymi. Uważamy, że demonstrowanie swoich przekonań jest solą demokracji. Jednakże forma przekazu i język, którym w/w wydarzenie jest promowane na portalu Facebook pokazują wyraźnie, że ryzyko naruszenia przepisów podczas tego zgromadzenia jest wysokie. A to – naszym zdaniem – jest zaledwie przedsmakiem treści, których możemy spodziewać się podczas zgromadzenia. W opisie wydarzenia i samej grupy znaleźliśmy sformułowania takie jak „chore zapędy lewaków”, „lewackie spędy, w których ciągle te same osoby manifestując (mamy nadzieję, że nie za darmo) czy to przepraszając za rasizm w Ameryce czy to walcząc o prawa czteroliterkowców”, zaś na zdjęciach grupy widać krzyże celtyckie oraz osoby w koszulkach „White race” (biała rasa). Mamy wobec tego uzasadnione obawy, że przemarsz będzie okazją do głoszenia treści faszystowskich lub nawoływania do nienawiści wobec osób reprezentujących mniejszości.

Mamy świadomość, że – częściowo w wyniku słusznych założeń prawodawcy, częściowo w konsekwencji istotnych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a częściowo w związku z wadliwością niektórych przepisów dotyczących zgromadzeń, które są omawiane szeroko w komentarzu do Art. 14 Prawa o zgromadzeniach – Miasto ma niewielkie pole manewru jeśli chodzi o wyprzedzający zakaz zgromadzenia publicznego. W związku z tym apelujemy do Pana Prezydenta, aby w trakcie wydarzenia obecny/a był(a) cały czas przedstawiciel(ka) Miasta Katowice uprawniony/a do natychmiastowego rozwiązania zgromadzenia w wypadku złamania przepisów prawa (co uważamy za wysoce prawdopodobne). Tempo reakcji jest w takiej sytuacji kluczowe.

Nasz niepokój budzi także nazwa w/w zgromadzenia („Katowice miastem nacjonalizmu”). Jest ona w naszym przekonaniu nadmiernie zbliżona do oficjalnych haseł promujących miasto, takich jak Katowice – Miasto Ogrodów czy Katowice Miasto Muzyki UNESCO, co może sprawiać mylne wrażenie, że hasło Katowice Miastem Nacjonalizmu jest również hasłem oficjalnym. Proponujemy kontakt z organizatorami zgromadzenia w celu modyfikacji jego nazwy na taką, która nie będzie naruszać dobrego imienia Miasta Katowice ani godzić w jego wizerunek.

Jako reprezentantki i reprezentanci katowickich grup i organizacji obywatelskich, a także społeczności mieszkańców i mieszkanek liczymy na pilną reakcję Pana Prezydenta jako włodarza Miasta we wnoszonej przez nas sprawie.


Z wyrazami szacunku (w kolejności alfabetycznej)
 • dr hab. Rafał Borysławski, prof. UŚ, Uniwersytet Śląski
 • Anna Cieplak, pisarka, animatorka kultury
 • Alicja Dobija, Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom
 • dr hab. Leszek Drong, prof. UŚ, Uniwersytet Śląski
 • Agnieszka Gruszka, Przyjaciele Ludzi
 • Jarosław Gwizdak, Instytut Prawa i Społeczeństwa / Przewodniczący RJP12 Koszutka
 • Blanka Hasterok, Fundacja Śląska Strefa Inicjatyw
 • Joanna Hetman, Śląski Ruch Klimatyczny
 • Halina Kantor, członkini Rady Krajowej Partii Zieloni, Śląski Ruch Klimatyczny, Komitet Obrony Demokracji
 • dr Jolanta Klimczak, mieszkanka Katowic
 • Arnika Kluska, Śląska Manifa
 • Dawid Kowolik, mieszkaniec Katowic
 • Sabina Kozińska, Stowarzyszenie Tęczówka
 • Aleksandra Kossak, Stowarzyszenie Tęczówka, Obywatele RP
 • Anna Kubiesza, Stowarzyszenie wspierające OGA
 • Grzegorz Kubiesza, Stowarzyszenie wspierające OGA
 • Dagmara Kubik, Fundacja Rzecz Społeczna
 • dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ
 • Ewa Machura, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Katowice
 • Katarzyna Majchrzak, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Katowice
 • Iwona Mazurek, niezrzeszona
 • Gabriela Morawska - Stanecka, Senatorka, Wicemarszałkini Senatu RP
 • Natalia Nowak-Trojnar, radna jednostki pomocniczej Katowic
 • Agata Otrębska, Śląska Manifa, Śląski Ruch Klimatyczny
 • dr hab. prof. UŚ Magdalena Piekara
 • dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS
 • Joanna Rippel, Fundacja Rzecz Społeczna
 • prof. dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski
 • Agnieszka Stuczyńska - Stowarzyszenie Tęczówka
 • Grażyna Szczurkowska, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Śląska Manifa
 • Krzysztof Szymanek, prof UŚ, Wydział Filologiczny
 • Wojciech Śmieja, prof. UŚ
 • dr Małgorzata Tkacz-Janik, pełnomocniczka Kongresu Kobiet
 • Anna Wiśniewska, Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom
 • Barbara Wojtaszek, Śląski Ruch Klimatyczny
 • dr Alicja Zdziechiewicz, Stowarzyszenie Zielony Imielin, Śląski Ruch Klimatyczny
 • Piotr Ziegler, aktywista klimatyczny

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera