Marszałek Saługa apeluje do dwóch największych spółek węglowych

KR
Wojciech Saluga, marszalek województwa śląskiego
Wojciech Saluga, marszalek województwa śląskiego Lucyna Nenow
Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego zaapelował do dwóch największych producentów węgla - Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, aby powstrzymały się od sprzedaży mułów i flotokoncentratów do indywidualnego ogrzewania budynków. Powód? Zwiększenie efektywności walki ze smogiem, bo od nadchodzącego sezonu grzewczego zacznie obowiązywać w Śląskiem uchwała antysmogowa.

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego zaapelował do dwóch największych producentów węgla (PGG oraz JSW), aby powstrzymali się od sprzedaży mułów i flotokoncentratów na rynek paliw sektora komunalno-bytowego.

Apel został wystosowany w związku ze śląską uchwałą antysmogową, która zacznie obowiązywać w naszym regionie od 1 września 2017 roku. Radni sejmiku zdecydowali, że od tego czasu na terenie całego województwa, nie będzie można używać węgla brunatnego, mułów, flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. do indywidualnego ogrzewania budynków. Ponad to wszyscy, którzy od nowego sezonu grzewczego będą instalować nowe systemy grzewcze, muszą pamiętać, że mogą to być jedynie piece co najmniej klasy 5. W uchwale wyznaczono również harmonogram wymiany dotychczas używanych kotłów.

Jednak tą uchwałą samorządowcy nie mogli wprowadzić zakazu sprzedaży mułów i flotokoncentratów, a jedynie zakazać ich używania. Stąd właśnie apel marszałka Saługi, aby PGG i JSW zaprzestały tego w przypadku indywidualnych odbiorców. Zaznacza w nim jednocześnie, że ten typ paliwa może być "efektywniej i pożyteczniej" wykorzystywany przez energetykę i ciepłownictwo zawodowe.

- Podczas procedowania nad uchwałą antysmogową w Sejmiku Województwa Śląskiego wszyscy zgodzili się, że zanieczyszczone powietrze nie zna ani granic, ani podziałów politycznych. By jednak ta walka miała sens i szansę na efekt, musi być podjęta przez wszystkich graczy na rynku, bez żadnego wyjątku - napisał marszałek Saługa.

Oto treść apelu Wojciecha Saługi:

„W imieniu wszystkich, dla których wartością nadrzędną jest zdrowie i życie ludzkie, zwracam się z apelem do władz Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej o powstrzymanie sprzedaży mułów i flotokoncentratów na rynek paliw sektora komunalno-bytowego.

Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą z dnia 7 kwietnia 2017 r. wprowadził na terenie województwa zakaz stosowania m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem w instalacjach o mocy do 1 MW. Niestety, paliwa te są ogólnodostępne i wykorzystywane w wielu gospodarstwach domowych. Projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie zakazuje ich sprzedaży użytkownikom instalacji małej mocy (do 1 MW), a jedynie wskazuje te paliwa do spalania w instalacjach o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1 MW, a tym samym nie przyczynia się do walki z niską emisją.

Podczas procedowania nad uchwałą antysmogową w Sejmiku Województwa Śląskiego wszyscy zgodzili się, że zanieczyszczone powietrze nie zna ani granic, ani podziałów politycznych. By jednak ta walka miała sens i szansę na efekt, musi być podjęta przez wszystkich graczy na rynku, bez żadnego wyjątku.

Dlatego też zwracam się z apelem, by dwaj najwięksi producenci paliw stałych w Polsce włączyli się do walki o czyste powietrze i tym samym dali wyraz troski o dobro mieszkańców naszego regionu. Paliwo, które Państwo dostarczają, może być efektywniej i z pożytkiem wykorzystywane przez producentów energii i ciepła, a co najistotniejsze – z poszanowaniem zdrowia obywateli naszego kraju. Nie uchybi to zatem ekonomicznemu rachunkowi, którym muszą się Państwo kierować jak każda firma na rynku.

Jako na przedsiębiorstwach, które mogą poszczycić się przymiotnikiem państwowe, spoczywa na Państwa firmach dodatkowo odpowiedzialność za mieszkańców naszego kraju. Istnieją bowiem wartości wyższe, takie jak zdrowie i życie obywateli, dla których rachunek zysków i strat nie jest wyłącznym kryterium sukcesu.”

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
D.D
Wprowadzenie standardów emisyjnych dla przydomowych kotłów i określenie minimalnych wymagań jakościowych dla paliw stałych, to konieczne warunki skutecznej ochrony powietrza przed niską emisją. W wielu krajach UE miał i muł uważany jest za odpad przy wydobyciu węgla i nie jest sprzedawany (u nas jest). Również piece węglowe oraz węgiel muszą spełniać odpowiednie normy pod kątem emisji zanieczyszczeń, jednak w Polsce takich norm dla naszego polskiego węgla nie ma. Rząd NIE myśli o zakazie wprowadzania do obrotu detalicznego paliw takich jak: węgiel brunatny, muły węglowe, flotokoncentraty oraz różnego rodzaju paliwa mieszane, które nie powinny być wykorzystywane do ogrzewania domów. Sam mam piec Mini Bio, na pellet. Jest ekologicznie, nie truję siebie, rodziny i nikogo w okolicy. Jeżeli mamy mieć wpływ na swoje zdrowie czy środowisko, to zacznijmy najpierw od swojej kotłowni i wymiany pieca na ekologiczny, na który można pozyskać obecnie dotację.
G
Gość
NIYMA TO JAK MAFIA WYNGLOWO PO LIBER redBLIDZIE.WASZE BIUSNESY TO Z ZAGRANICY sPRoWADZAŁY I ROBIŁY LIBER WAŁY.
Dodaj ogłoszenie