MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek śląski weźmie Jerzego Ziętka do siebie. Uwolni wojewodę od dekomunizacji

Aga
Popiersie Jerzego Ziętka w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
Popiersie Jerzego Ziętka w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
- Skoro wojewodzie przeszkadza generał, znajdziemy mu godne miejsce w naszym urzędzie - deklaruje Wojciech Saługa, marszałek śląski. W ten sposób chce rozwiązać problem popiersia Jerzego Ziętka wynikający z ustawy dekomunizacyjnej. Zgodnie z nią, właściciel nieruchomości, na terenie której znajduje się pomnik symbolizujący komunizm lub inny ustrój totalitarny powinien podjąć działania mające na celu usunięcie takiego pomnika.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną z przestrzeni publicznej mają zniknąć "nieprawomyślni" patroni ulic i placów oraz pomniki osób, które IPN uzna niegodne.

CZYTAJ KONIECZNIE
GDZIE JEST MIEJSCE POPIERSIA JERZEGO ZIĘTKA?

Powstał wielki problem z generałem Jerzym Ziętkiem, którego popiersie stoi w Urzędzie Wojewódzkim. IPN uważa, że Jerzy Ziętek powinien zniknąć, wojewoda Jarosław Wieczorek też, ale przeciąga sprawę, by ją rozstrzygnąć po wyborach samorządowych, bo wie, że wybuchnie awantura.

- Jeśli wojewoda ma problem z generałem to my weźmiemy go do siebie i znajdziemy mu godne miejsce - wyjaśnia Wojciech Saługa marszałek województwa śląskiego. Władze samorządowe chcą też przeprowadzić konsultacji społeczne w miejscowościach, gdzie samorząd ma instytucje imienia byłego, legendarnego wojewody. Chodzi o Park w Chorzowie, szpital w Reptach oraz szpital w Ustroniu.

CZYTAJ KONIECZNIE
JERZY ZIĘTEK MA SPAŚĆ Z COKOŁU, ALE TRZYMA SIĘ DZIELNIE

- Wojewoda ma czas na podjęcie stosownych działań odnośnie popiersia gen. Ziętka znajdującego się na terenie ŚUW w Katowicach do dnia 21 października 2018 r. Wcześniej jednak zwróci się o opinię do IPN - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego Jak wynika z ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 744) to na samorządach spoczywa obowiązek dokonania zmian nazwy ulic czy obiektów, jeśli nazwa ta wypełnia dyspozycję wynikającą z treści art. 1 ww. ustawy. Rada Miasta czy Gminy na podjęcie stosownych działań dostosowujących ma termin do dnia 2 września 2017 r.

Dopiero, po dniu 2 września 2017 r. wojewoda z mocy przepisu art. 6 ust. 2 ww. ustawy wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę zgodną z art. 1 ustawy. Na podjęcie powyższych działań wojewoda posiada 3 –miesięczny termin. Wydanie przedmiotowego zarządzenia poprzedzone powinno zostać uzyskaniem opinii IPN-u.

Natomiast na podstawie ustawy nowelizującej ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1389) właściciel nieruchomości, na terenie której znajduje się pomnik symbolizujący komunizm lub inny ustrój totalitarny powinien w terminie 12 miesięcy od daty wejścia w życie tej nowelizacji, tj. w terminie do 21 października 2018 r. podjąć działania mające na celu usunięcie takiego pomnika.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!