Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marta Rosiak z Jaworzna: To ona zaprojektowała Ławki Niepodległości. Stoją w całej Polsce. "Nie spodziewałam się tak emocjonalnych reakcji"

Kacper Jurkiewicz
W wielu miastach w Polsce stanęły Ławki Niepodległości i podzieliły opinię publiczną. Jednym ławki się podobają, drudzy nie zostawiają na nich suchej nitki. Sama autorka projektu jest zadowolona - Nie spodziewałam się tak emocjonalnych reakcji.

Ławka Niepodległości to kolejny sposób, jakim w Polsce uczczono setną rocznicę odzyskania niepodległości. Specjalnie wykonane ławki są multimedialne i stanęły w całej Polsce. Posiadają Wi-Fi, skaner kodu QR, ładowarkę oraz odtwarzają ważne informacje związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. Ławki są betonowe i posiadają światła LED, które oświetlą je w nocy.

W województwie śląskim stanęły cztery Ławki Niepodległości w miejscach odwiedzanych przez mieszkańców. Można znaleźć je w Węgierskiej Górce przy forcie Wędrowiec, Pszczynie, Ornontowicach i w mieście Rydułtowy. Ławka miała stanąć również w Zawierciu, jednak miasto zrezygnowało z tego projektu.

Samorządy mogły zgłosić swoje propozycje do Ministerstwa Obrony Narodowej, w których miejscach chciałyby, aby powstały ławki. MON otrzymał od samorządów 262 oferty. Samorządy mogły otrzymać do 80 procent finansowania na budowę ławki. Ostatecznie przyznano 136 dofinansowań. Koszt powstania jednej wyniósł ok. 30 tysięcy złotych. Instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna mogą otrzymać od MONu bezpłatną licencje na wykorzystanie wygranego projektu.

Do komisji wpłynęło 26 prac konkursowych z projektami Ławek Niepodległości. Komisja konkursowa wybrała ławkę autorstwa Marty Rosiak pochodzącej z Jaworzna. Nagrodą główną było 30 tysięcy złotych.

Ławka niepodległości MON wzbudza śmiech internautów MEMY. 4 mln złotych wydane na "estetyczny dramat"? To "trumna niepodegłości". Zobacz komentarze na kolejnych slajdach.

Ławka niepodległości MON wzbudza śmiech internautów MEMY. 4 ...

- Założenia konkursu czyli połączenie multimediów z siedziskiem miejskim wydały mi się ciekawym wyzwaniem projektowym. Poza tym chciałam zbadać czym jest dla mnie, ale też dla moich rówieśników pojęcie niepodległości. Jak widać cały czas jako społeczeństwo jesteśmy w procesie. Zainspirował mnie logotyp niepodległa, który jest oparty o oryginalny rękopis Marszałka Piłsudskiego. Przy czym ja użyłam tego loga jako hasła wywoławczego umieszczonego na białej kartce papieru, której ekwiwalentem jest siedzisko z białego betonu. Chciałam stworzyć symboliczną przestrzeń, która da możliwość wypowiedzi potencjalnemu odbiorcy - powiedziała autorka projektu, Marta Rosiak.

Jak śmiało przyznaje jest zadowolona z efektu projektu i cieszy się, że tak wiele osób, także publicznych, komentuje ten projekt.

- W najśmielszych snach nie spodziewałam się tak emocjonalnych reakcji. W mojej profesji najgorsza jest obojętność odbiorcy - dodaje Marta Rosiak.

W wielu miejscach w internecie możemy przeczytać negatywne komentarze na temat projektu ławki. Autorka jednak nie czuje się urażona.

Ławka niepodległości MON wzbudza śmiech internautów MEMY. 4 mln złotych wydane na "estetyczny dramat"? To "trumna niepodegłości"

- Żyjemy w Państwie demokratycznym i każdy ma prawo wyrażać swoje opinie. Traktuję te wypowiedzi jako aktualny barometr politycznej polaryzacji, którą niewątpliwie mamy w kraju. Jako autorka jestem usatysfakcjonowana z tego społecznego dyskursu, ponieważ dostałam szybką odpowiedź na postawione w mojej pracy pytanie. Prawda i autentyczność tej odpowiedzi jest dla mnie bezcenna. A wnioski mam różne... Być może największą bolączką tak zwanej niepodległości danej nam Polakom jest to, że potrafimy z niej dobrze korzystać ale nie umiemy się nią dzielić - powiedziała autorka projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!